17 Nisan 2024 Çarşamba
Ana SayfaKadınCilt BakımıEvde vücut çatlaklarına kesin bitkisel çözüm!

Evde vücut çatlaklarına kesin bitkisel çözüm!

İçerikleri

Vücut çatlakları hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen oldukça can sıkan bir cilt sorunudur. Farklı bölgelerde oluşan çatlakların ana nedenleri arasında hızlı kilo alıp verme, hamilelik ve doğum gibi nedenler yer almaktadır. Çatlaklara neden olabilecek diğer faktörler ise stres, kalıtım ve hızlı büyümedir.

Vücut Çatlakları Neden Oluşur?

Çatlakların kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bunların, cildinizin kolajen ve elastinin stres altında parçalanmasının bir sonucu olduğuna inanılmaktadır. Çatlakların ana nedenlerinden biri hamileliktir. Bununla birlikte, ağırlık çalışması ve kilo kaybı da çatlakların ana nedenleridir.

Göğüsler, karın, uyluklar, kasık ve kalçalar, “mekanik” stresin daha fazla olduğu bölgeler olduğundan çatlakların görüldüğü bölgelerdir . Çatlakların ilk görünümü kırmızıdır, ancak zamanla iyileşmenin bir sonucu olarak beyazlaşırlar.

Vücut Çatlakları Evde Nasıl Yok Edilir?

Vücut çatlakları için çözüm olabilecek bitkisel önerileri sizler için derledik.

1- Vücut çatlakları için limon suyu:

Eski zamanlardan buyana, limonun asidik özelliği cilt izlerinin beyazlatılması için doğal beyazlatıcı olarak kullanılmıştır.

Vücut çatlakları için de durum aynıdır. Farklı nedenlere bağlı olarak cildinizde çatlaklar oluştuysa, onlara limon suyu sürmek çok etkili olacaktır.
Limon tuzu yerine taze limon kullanmanız önerilir. Bir parça limon kesin ve etkilenen bölgenin üzerine limon suyunu sıkın. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

2- Zeytinyağı ve aloe vera jeli

Çatlakların tedavisi olmadığını duymuşsunuzdur. Ayrıca aloe veranın tıbbi gücünü de duymuş olabilirsiniz. Ve öğreteceğimiz tarifi anlamanız ve ona güvenmeniz için tekrar aloe veranın faydalarından bahsedelim. Aloe vera lignin, saponinler, mineraller, kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko, sodyum, krom, bakır, klor, demir, manganez, beta-karoten (pro-vitamin A), vitaminler gibi besinler açısından zengindir. Ayrıca  B6 (piridoksin), B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3, E (alfa tokoferol), C (askorbik asit), folik asit ve kolin içerir. Bu besin zenginliği, aloe veraya kanser gibi hastalıklarda bile muazzam iyileştirme gücü verir.

Tüm bu faydaları sayesinde, aloe veranın çatlaklar için mükemmel bir ev ilacının temel bileşeni olması şaşırtıcı değildir. Tarifin diğer içeriği, oleik asit sayesinde büyük nemlendirme gücüne sahip olan zeytinyağıdır. Ayrıca oleik asit epidermis üzerinde bir tür tabaka oluşturarak yağlılık hissi vermeden su kaybını azaltır. E vitamini, zeytinyağı gibi antioksidan maddeler bakımından zengin olduğu için kuru cildi beslemenin yanı sıra erken yaşlanmadan sorumlu moleküller olan serbest radikallerin etkisini de en aza indirmeye yardımcı olur. Özetle, aloe vera jeli ve zeytinyağı, cildi derinlemesine nemlendiren antioksidanlar ve diğer maddeleri içerir.

Hem tedavide hem de çatlakların önlenmesinde kullanılabilen bir ev ilacıdır.

Zeytinyağı ve aloe vera jeli ile çatlak kremi nasıl yapılır?

Malzemeler;

  • 2 çay kaşığı zeytinyağı
  • 1 aloe vera yaprağı

Hazırlanışı;

Aloe vera yaprağını iyice temizleyin ve posasını (jelini) içinden çıkarın. Bir kaba koyun, zeytinyağını ekleyin ve iyice karıştırın. Kremayı sıkıca kapatılmış bir kavanozda buzdolabında saklayın. Bu krem ​​bacaklara, kalçalara, göğüslere ve göbeğe sürülebilir ve fayda görülene kadar ısrarla günde iki kez kullanılmalıdır. Çatlakları ortadan kaldırmanın zor bir süreç olduğunu bilin. Bu yüzden ısrar etmeli ve sabırlı olmalısınız.

3- Hindistan cevizi yağı:

Hindistan cevizi yağı, vücut çatlaklarını gidermek için kullanılan denenmiş ve test edilmiş bir yöntemdir. Anneler hamilelikten önce ve sonra vücut çatlakları için kullanmış olsalar da, bu koltuk altı kararması için de aynı derecede etkili olabilir. Karite yağı ve bir kapsül E vitamini yağı ile Hindistan cevizi yağını karıştırın. Koltuk altlarınız için besleyici bir ilaca sahip olacaksınız.

5- Vücut çatlakları için patates:

Patates suyu, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan mineraller ve vitaminler içerir. Vücut çatlaklarını tedavi etmek için bu küçük bir patatesi kesin ve etkilenen bölgeye iyice sürün.

Patates suyunun cildinizde kurumasını bekleyin ve yaklaşık bir saat sonra yıkayın. Bunu bir ay boyunca günde 2 defadan fazla tekrarlayın. İzlerin kaybolmaya başladığını göreceksiniz. Ancak vücut çatlak izlerini tamamen ortadan kaldıramayabilirsiniz.

4- Vücut çatlakları için masaj yapmak:

Özellikle kalça ve uyluk bölgelerinde bulunan çatlaklardan kurtulmanın etkili yollarından biri olduğuna inanılmaktadır. Masaj yaparken nazikçe uygulanan dairesel hareketler, kan dolaşımının cilt hücrelerine düzgün bir şekilde akmasını sağlar.

Bu, vücudun toksinleri azaltmasına ve böylece çatlakların görünümünü azaltmasına yardımcı olacaktır. E vitamini ile etkilenen bölgelere masaj yapıldığında kolajen büyümesini destekler ve bu da hasarlı cilt hücrelerini onarır.

Evde vücut çatlaklarına kesin bitkisel çözüm!