Diş Sağlığı

Diş taşı neden oluşur, diş taşı evde doğal yollarla nasıl temizlenir?

Diş taşları maalesef diş bakımını aksatanların başına gelebilecek en zorlu durumlar arasında yer alıyor ve uzun sürelerle tedavi edilmediğinde dişlerin çürümesini bir hayli kolaylaştırıyor. Estetik olarak da pek istenen bir görüntü olmayan diş taşlarına karşı etkin bir şekilde mücadele etmek gerekiyor. Diş taşı evde doğal yollarla nasıl temizlenir? diyenler için en çok kullanılan çözümleri bir araya getirdik. Zira diş taşları diş etinin şişmesi, dişin çürüyerek kaybedilmesi ve hatta kemik iltihabı gibi oldukça ciddi sonuçlara sebep oluyorlar ve bakterilerin çoğalmaları için iyi bir ortam sunuyorlar. Diş taşının fırçanın diş diplerine girmesine engel olması nedeniyle bu bölgede bakteri artıkları da artıyorlar ve maalesef kaçınılmaz son diş kaybı oluyor.

Diş Taşı Neden Oluşur?

Diş taşlarının oluşmasının temel sebebi ağızda bulunan bakterilerin yediğimiz yemekler ile etkileşime girmeleri ve artıklar oluşturarak önce dişlerin üstünde plakalar meydana getirmeleri, bu plakaların ise bir süre sonra sertleşerek taş haline gelmeleri.

Diş taşlarını ortadan kaldırmadan önce onların oluşmasına engel olmak çok daha kolay. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalayarak kolayca bu sorunun üstesinden gelebilir, plaklar henüz oluşmadan onları ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak bunun için dişlerinizin her noktasına fırçanızın değmesi gerekiyor. Diş fırçalama esnasında florür içeren diş macunları kullanırsanız dişlerinizin besin artıklarından etkilenmelerine de engel olabilirsiniz. Bu macunlar bakterileri öldürdükleri için bakterilerin artıklarının da ortadan kalkmasını sağlıyorlar.

Diş Taşı Evde Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir?

Diş taşları hali hazırda ortaya çıktılarsa kış aylarında bir portakalın kabuğunu soyun ve dişlerinizi bu kabuk ile güzelce ovalayın. Fakat ovaladıktan sonra dişlerinizi fırçalamayın veya bir temizlik işlemi uygulamayın. Portakal hem plakların oluşmasını hem de bakterilerin çoğalmasını engelleyecektir ve beyazlatıcı etkisi sayesinde dişlerinizi daha güzel gösterecektir.

Bunun yanında bir yemek kaşığı kadar karbonatın içerisine az bir miktar tuz ekledikten sonra diş fırçanızı kullanarak bu karışımı dişlerinize sürebilirsiniz. Bu işlem sayesinde dişlerinizdeki taşların temizlenmesi mümkün olacaktır ancak sürekli olarak bunu uygularsanız dişleriniz zarar görebilir. Bu nedenle istediğiniz sonucu aldığınızda bırakmanız gerekiyor.

Eğer hiç bir yöntem çare olmuyorsa muhtemelen diş taşlarınız artık çok sert hale gelmişler ve onlardan kurtulmak için diş doktorunuz haricinde bir yöntem kalmamış demektir. Doktorunuz otuz dakikalık bir operasyonla onları temizleyebilir ancak sonrasında tekrar dişlerinize bakmazsanız yine diş taşları ortaya çıkabilirler.

Diş Taşı Temizliği Acıtır Mı?

Diş taşı temizliği acıtır mı sorusunu yönelttiğinizi duyar gibiyiz. Diş hekimleri tarafından yapılan diş taşı temizliği işlemi çokça acı veren bir işlem değildir. Uyuşturulma yapılmayan diş taşı temizliğinde çok ufak sızlamaların dışında kesinlikle canınızı yakacak bir acı hissetmeyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu