28 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaHaberlerCep telefonundaki öksürük sesiyle asemptomatik koronavirüs vakaları belirlenecek!

Cep telefonundaki öksürük sesiyle asemptomatik koronavirüs vakaları belirlenecek!

İçerikleri

Covid-19 virüsü enfekte olduğu halde hiçbir belirti göstermeyen asemptomatik vakalar, koronavirüs enfeksiyonu geçirdiğinden habersiz olduğu için virüsü etraflarına çok rahat bir şekilde yayabiliyorlar. Bu konu üzerine çalışan MIT araştırmacıları ise Covid-19 virüsü enfekte olan vakaların öksürme şeklinin sağlıklı insanlardan farklı olabileceğini tespit etti. Bu farklılığın insanlar tarafından deşifre edilemeyeceğini açıklayan uzmanlar, bu farklılığın yapay zeka ile deşifre edilebileceğini açıkladı.

Yapay Zekanın Öksürükten Doğru Tanı Oranı Yüzde 98.5

Yapay zeka modelini on binlerce öksürük örneğinin haricinde sözlü sözler üzerine de eğiten araştırmacılar, semptom göstermeseler de yapılan Covid-19 virüsü testi pozitif çıkan vakaların öksürüklerinden Covid-19 virüsünü taşıdıklarını doğruladı. Araştırmacılar tarafından geliştirilen yapay zeka modelinin doğru tanı koyma oranının ise yüzde 98,5 olduğu açıklandı.

Araştırmacıların geliştirdiği bu yapay zeka modelinin Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayından geçtiği takdirde ücretsiz bir ön tarama aracı olarak kullanılabileceği ifade ediliyor. Cep telefonu kullanıcısı tarafından günlük olarak oturum açılabilecek ve kullanıcı Covid-19 virüsü taşıyıp taşımadığını anında anlayabilecek.

Salgının Yayılım Hızı Düşebilir

Yapay zeka üzerine açıklamalar yapan MIT araştırmacısı bilim adamı Brian Subirana, “Covid-19 virüsünü deşifre eden yapay zeka modelinin etkin bir şekilde kullanılması halinde insanlar sınıflara, fabrikaya ya da bir restorana girmeden evvel öksürük sesinden virüs taşıyıp taşımadığını anlayabilir. Böylelikle salgının yayılım hızı ciddi bir şekilde düşürülebilir.” dedi.