19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerBinbir derde deva bu bitkinin faydalarına şaşıracaksınız!

Binbir derde deva bu bitkinin faydalarına şaşıracaksınız!

Doğal bir bitki olan kapari birçok sağlık problemine şifa oluyor. Almanların yüzlerce çeşit turşusunu yaptığı bu bitki, c*nsel sağlıktan kansere kadar birçok derde deva ouyor.

İçerikleri

Doğal vi*agra olarak da adlandırılan Kapari bitkisinin çiçeği, yaprağı, taze dalı ve meyvesi ekonomik olarak değerlendirilirken, Almanlar Kapari’nin 472 çeşit turşunu yapıyor. MS hastalığında kullanılan Kapari, ilaç, kozmetik ve boya sanayinde de en önemli bitkilerden birisi. Evliya Çelebi’nin 400 yıl önce Seyahatnamesinde ‘Gebre’ olarak geçen ve ‘çok faydalı’ bitki dediği Kapari bitkisi, Muğla’nın sahil kenarlarında doğal ortamda yetişiyor. Ticari olarak henüz değerlendirilmeyen Kapari, dikenli olması nedeniyle bazı çiftçiler tarafından zararlı bitki olarak bilinmesi nedeniyle arazilerinden sökülüyor.

İşte kapari’nin 8 sağlık faydası.

1- Kapari antioksidanlarla yüklüdür:

Kapari, güçlü antioksidanlar olan rutin ve kuersetin gibi flavonoid bileşikler içerir. Antioksidanlar, diğer moleküllerin oksidasyonunu engelleyen moleküllerdir. Oksidasyon, DNA, proteinler ve diğer hücresel yapıların yapılarını değiştirerek hücrelere zarar verebilecek oldukça reaktif serbest radikaller üreten kimyasal bir reaksiyondur. Antioksidanlar bu serbest radikallerle etkileşime girerek hücresel hasarı önler.

2- Kapari, anemi riskiyle savaşmaya yardımcı olabilir:

Anemi, kişinin vücut dokularına taşıyacak kadar sağlıklı kırmızı kan hücresine sahip olmadığı bir durumdur. Yaygın bir anemi türü, bir kişinin diyetinde yeterince demir tüketmemesinden kaynaklanan demir eksikliği anemisidir. Demir, kırmızı kan hücresindeki hemoglobin bileşiğinin ayrılmaz bir parçası olduğu için vücut için gerekli bir mineraldir. Hemoglobindeki demir, oksijene bağlanır, bu da oksijen taşıma yöntemidir. Demir olmadan oksijen bağlanamaz ve taşınamaz.

3- Kapari, güçlü kemiklerinizi korumanıza yardımcı olabilir:

K vitamini, kalsiyum ve magnezyum kemik yapısının sağlıklı bütünlüğünü korumak için önemli minerallerdir ve böylece osteoporoz riskini azaltır.

4- Kapari, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir:

Enflamasyon, vücut zararlı uyaranları ortadan kaldırmaya ve iyileşme sürecini başlatmaya çalıştığında vücutta bir savunma mekanizmasıdır. Kısa süreler için iltihaplanma vücudunuz için iyi bir şey olabilir. Bununla birlikte, kronik veya uzun süreli iltihaplanma, kanser, romatoid artrit ve kalp hastalığı gibi hastalıklara neden olur. 2016 yılında yapılan bir araştırma, kapari özlerinin kafeik asit, kateşin, rutin, siringik asit ve ferulik asit gibi bileşikler nedeniyle güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu ileri sürdü.

5- Kapari sizi alerjilerden koruyabilir:

Hafif cilt tahrişleri ve bronş spazmlarının alerjik semptomları, kapari özü ve kapari tüketimi ile azaltılabilir.

6- Kapari sağlıklı bir sindirim sistemi geliştirmeye yardımcı olabilir:

Kapari, kabızlığı ve dışkı sıkışması riskini azaltmaya yardımcı olabilecek mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır.

7- Kapari sağlıklı kan damarlarının gelişmesine yardımcı olabilir:

Kan damarlarındaki rutin, kanın düzgün dolaşımına yardımcı olabilir ve gergin kan damarlarını tedavi edebilir.

8- Kapari c*nsel gücü artırıyor:

Afrodizyak etkisi ile doğal v*agra olarak bilinen kapari çiflerde c*nsel gücü ve arzuyu artırıyor.

9- Kolesterol düzeylerini etkiler:

Aynı zamanda kandaki kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olur çünkü rutin bir kapari bileşeni içerir ve kan damarlarının dolaşımına yardımcı olur. Niasinin LDL kolesterol seviyelerini düşürmede çok etkili olduğu düşünülmektedir.

Binbir derde deva bu bitkinin faydalarına şaşıracaksınız!