15 Haziran 2024 Cumartesi
Ana SayfaSağlıkHastalıkBacak ağrısı neden olur, neyin belirtisi?

Bacak ağrısı neden olur, neyin belirtisi?

Uyuşma, karıncalanma, yanma ve keskin yayılan ağrı şeklinde ortaya çıkan bacak ağrısı neden olur, bacak ağrısı hangi hastalığın belirtisidir. Prof. Dr. Serdar Akgün açıkladı.

İçerikleri

Bacak ağrısı farklı sağlık sorunlarından kaynaklanabilen ve oldukça sık görülen bir belirtidir. Bacak ağrısı nedenlerini ve yapılması gerekenleri bu videomuzda özetledim. Umarım faydalı olur.

Bacak Ağrısı Neden Olur? Hangi Hastalığın Belirtisi?

1- Atar Damar Tıkanıklığı;

Bacak ağrısının önemli nedenlerinden bir tanesi damar sertliğine bağlı olarak gelişen atardamar tıkanıklığıdır. Darlık neden ile kaslara yeterli oksijen gitmez yürürken ağrı olur ve sık sık durmak zorunda kalırsınız buna da vitrin hastalığı denir.

2- Toplar Damar Tıkanıklığı (Derin Ven Trombozu);

Bacaklardan bir tanesinde kızarıklık, şişlik, renk değişikliği ve çap artışı bacak ağrısına yol açabilir. Bu toplar damar tıkanıklığından köken alır ve buna derin ven trombozu denmektedir.

3- Nöropati;

Nöropati, yani sinir hasarı bacaklarda özellikle sistemik hastalıklardan şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkar. Bacaklarda, ayakta toplu iğne batması, karıncalanma, uyuşma eşlik eder.

4- Su ve Elektrolit Kaybı;

Su, elektrik bozukluğu da yada kaybı da bacak ağrısı nedenlerinden bir tanesidir. Özellikle potasyum ve kalsiyum kaybı buna eşlik eder

5- Kanal Darlığı;

Kanal darlığı denince aklımıza spinal ya da omurilik kanal darlığı gelir. Kanaldaki darlık omuriliğe baskı yaparak bacak ağrısına neden olur.

6- Siyatik ve bel fıtığı;

Siyatik ve bel fıtığında benzer mekanizmayı kayan disk omuriliğinden çıkar sinire baskı yapar ve bacak ağrısı oluşur.

7- Artrit;

Artrit ise eklem iltihabıdır, özellikle belli bir yaşın üzerinde kadınlarda sıklıkla kalçada görülür ve bacak ağrısı yapar.

8- Kas Spazmı;

Kas spazmı sıvı ve elektrolit kaybı ve ağır egzersiz ile ortaya çıkan bacak ağrısının sebeplerindendir.

9- Stres Kırığı;

Stres kırığı ise uzun süre ayakta durma ve ağır egzersiz sonucunda sıklıkla kaval kemiğinde oluşan küçük kırıklardır ve bacak ağrısı yapar.

10- Tendinit;

Tendinit tendon iltihabıdır ve sıklıkla aşil tendonunda görülür, kızarıklık ağrı ve hassasiyet vardır. Tendon nedir diye soracak olursanız tendon, kasları kemiğe bağlayan sıkı yapılardır.

11- Varis;

Varis önemli ve sık görülen bir bacak ağrısı nedenidir. Çaplarına bakılmaksızın küçük ya da büyük damarlar varise bağlı ağrı oluşturur.

Bacak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bu listeye göre öncelikle Kalp Damar Cerrahisi doktorlarına görünüp bir doppler ultrasonografi yapıp damarları kontrol ettirmek gerekir. Eğer damarlar sağlamsa Fizik Tedavi Ortopedi ve sonunda Beyin Sinir Cerrahisi uzmanına yönlendirilir.