Kereviz, sağlığa birçok faydası bulunan bir sebzedir. Lif ve besin açısından zengindir ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, kabızlığı tedavi eder, stres hormonu seviyelerini azaltır, iltihapla savaşır ve daha birçok fayda sağlar.

Kerevizin zayıflatıcı etkisini mutlaka duymuşsunuzdur. Özellikle de sosyal medyada son dönemlerde meşhur olan kereviz suyu tarifi, kerevizi hayatımıza çok daha fazla sokmamıza yardımcı oldu. Basit bir şekilde yapabileceğiniz kereviz suyu ile çok hızlı bir şekilde kilo verecek ve hep istediğiniz fit görünüme, çok daha kısa bir sürede kavuşabileceksiniz.

İşte Her Gün Bir Bardak Kereviz Suyu İçmeye Başladığınızda Vücudunuzda Oluşabilecek 12 Değişiklik

Kerevizin kendi kadar suyu da sağlık deposu! Her gün bir bardak kereviz suyu, içerdiği değerli maddelerle vücudunuza birçok fayda sağlayabilir.

1. Kireçlenmeyi önleyebilir.

Taze kereviz suyu, safra kesesi, idrar kesesi ve böbreklerde kireçlenmenin önlenmesinde faydalı olabilir.Bu içecek organlardan gelen atıkları ve zehirli maddeleri çıkarabildiğinden, buradaki taşlar kolayca parçalanır ve kolayca ortadan kaldırılır.

2. Asit baz dengesini korur.

Çalışmalar, vücuttaki asit-baz dengesinin korunmasında çok az yiyeceğin kereviz suyu kadar güçlü olduğunu göstermiştir. Kereviz suyu asitliği azaltır ve pH seviyelerinin doğru oranda kalması için vücudu bir dereceye kadar alkali yapar.

3. İdrar söktürücü görevi.

İyi bir diüretik olan kereviz suyu idrarın üretimini kolaylaştırır. Kereviz suyunda bulunan iki temel mineral – sodyum ve potasyum – vücutta bulunan sıvının düzenleyicisi olarak işlev görür.

4. Kilo vermede yardımcı.

Kalori bakımından düşük olan ve aynı zamanda doygunluk hissi veren kereviz suyu kilo vermeye çalışırken tüketilebilen önemli besinlerden biridir.

5. Rahat bir uyku.

Uyku bozukluğu veya uykusuzluk da kereviz suyu ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Kereviz suyunun içerğindeki magnezyumun yanı sıra esansiyel yağ içeriği sinirlerde yatıştırıcı bir etki yapar. Sonuç olarak, rahatlayabilir ve mükemmel uykunun keyfini çıkarabilirsiniz.

6. Yumuşacık bir cilt.

Kereviz, salatalık gibi suyla dolu bir bitkidir. Bu nedenle, kereviz suyunu düzenli şekilde tüketmek günlük su ihtiyacının bir kısmını karşılayabilir ve cilt hücrelerini nemlendirir.

7. Cildin lekelenmesini önler.

Suyun antioksidan içeriği vücudun ve cildin daha temiz olmasını sağlar. Antioksidanlar temel olarak serbest radikal toplayıcılardır ve vücudu toksinlerden arındırarak cilt hücrelerinin zarar görmesini önlerler.

8. Kanserle savaşır.

Kereviz suyunda kanserle savaşan 8 çeşit anti-kanserojen madde vardır .Suyun asetilen içeriği, tümör hücrelerinin büyümesini önler; fonolik asit içeriği hormon benzeri prostaglandinleri (kanserli hücrelerin büyümesini hızlandıran) etkisiz hale getirir; fito besin içeriği, serbest radikallerin hücrelerin DNA’sını tahrip etmesini durdurur, vb.

9. Kolesterolü düşürür.

Kan dolaşımındaki kötü kolesterolü azaltma üzerinde olumlu etkileri olan 3n-bütilftalid adlı kimyasal bir bileşik içerir. Aynı zamanda kolesterolü düşürmede yardımcı olan safra veya steroid asitlerin salgılanmasını da artırır.

10. Kan basıncını dengede tutar.

Her gün 1 bardak kereviz suyu içerseniz, kan basıncı seviyenizi kontrol altında tutabilirsiniz. Bu yine stres hormonlarının salgılanmasını azaltan ve kasları gevşeten 3-n-bütilftalidin etkileridir.

11. Sindirim rahatsızlıklarını önler.

Kereviz onu laksatif haline getiren çok sayıda lif içerir. Bu lifler belirli besinleri boşaltır ve bağırsak hareketlerini daha yumuşak hale getirerek kabızlığı önleyebilir.

12. Sağlıklı ve mükemmel görünen saçlar.

Kereviz suyu saç için mükemmel olan yüksek miktarda su ve A vitamini içerir. Su, saç derisini nemlendirir ve kepeği geçirmede etkilidir, A vitamini ise saç köklerine besin ve sağlık kazandırır. Kereviz suyunun ayrıca saçların uzamasını teşvik ettiği ve dokusunu geliştirdiği bilinmektedir.

1 Hafta Boyunca Kereviz Suyu İçmenin Faydaları -Video

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz