22 Nisan 2024 Pazartesi
Ana SayfaSağlıkDiş SağlığıZirkonyum ile metal destekli porselenin farkları nelerdir?

Zirkonyum ile metal destekli porselenin farkları nelerdir?

İçerikleri

Bu gibi sorunlar birçok kişiyi psikolojik yönden etkilemektedir. Estetik sektörünün çok fazla gelişmesi sonucunda bozulan dişlerin yerine yapılan dişler sayesinde birçok kişi sürekli olarak hayalini kurduğu dişlere sahip olabilmektedirler.

Dişlerini değiştirerek, daha estetik bir görünüm elde etmek isteyenler genel olarak porselen kaplama tercih etmektedirler. Bu sayede yaklaşık olarak 2- 3 haftada yeni dişlerine sahip olmaktadırlar.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Olur?

Doğal ve tamamen estetik bir görünüş isteyenler zirkonyum kaplama yaptırmaktadırlar. Zirkonyum kaplama uzun ömürlü olması nedeni ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Beyaz renkli olan zirkonyum, fırınlarda ısıtılarak seramik hale dönüştürülmektedir. Daha sonrasında dişlere uygulanmaktadır.

zirkonyum kaplama Zirkonyum ile metal destekli porselenin farkları nelerdir?
Zirkonyum Kaplama Nasıl Olur?

Metal Kaplama Nasıl Olur?

Metal altyapılı kaplama biraz daha uygun fiyatlı olması nedeni ile tercih edilmektedir. Altyapı malzemesi olarak krom, nikel, metal, titanyum, altın gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Metal ve Zirkonyum Altyapılı Kaplamanın Farkları

Metal ve zirkonyum altyapılı kaplamanın büyük bir farklı bulunmaktadır.

  • Zirkonyum kaplama öncelikli olarak beyaz bir malzemeden üretilmesi ve ışığı geçirmesi nedeni ile daha doğal bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır. Metal altyapılı kaplama da ise daha mat ve göze çarpan bir görünüm oluşması nedeni ile estetik açıdan pek hoş bir görüntü oluşmasını sağlamamaktadır.
  • Bunun yanında zirkonyum hiçbir kişide alerjik etmenler oluşturmamaktadır. Fakat metal altyapılı kaplamalarda alerji gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.
  • Zirkonyum altyapılı kaplama hiç şüphesiz içeriği nedeni ile diş etlerine mükemmel bir şekilde uyum sağlamaktadır. Metal kaplama kullananların ise zamanla diş etlerinde morarma veya çekilme gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Zirkonyum kaplama diş etlerine çok kısa bir sürede uyum sağlaması nedeni ile çok doğal bir görünümün elde edilmesini sağlamaktadır.
  • Zirkonyum altyapılı kaplama kullananlarda ağız kokusu gibi hiçbir problem söz konusu olmamaktadır. Bu nedenden dolayı fazlasıyla tercih edilmektedir.
  • Zirkonyum altyapılı kaplama yaptıranların dişlerinde renk değişimi çok az görülmektedir. Sigara, kahve ve çay tüketimine bağlı olarak lekelenmeler meydana gelmemektedir. Meral yapılı kaplamalarda ise diş sararması ve renk değişimi çok fazla görülmektedir.
  • Metal altyapılı kaplamaların aksine zirkonyum kaplamalarda diş hassasiyeti söz konusu olmamaktadır.

Diş Kaplama İşlemi Gerçekleştirilmesi

Zirkonyum ve metal altyapılı porselen diş uygulamaları birbirine çok benzemektedir. Öncelikli olarak kişilerin ağız ve diş bakımları yapılmaktadır. Daha sonra ise ölçüm yapılmaktadır. Ölçüm yapıldıktan sonra ise dişler, kesilerek inceltilmektedir. İnceltme işleminden sonra tekrardan bir ölçü alınmaktadır. Alınan ölçüden sonra, en estetik duracak şekilde dişler tasarlanarak hazırlanmaktadır. Birçok diş hekimi birden fazla diş tasarlamakta ve kişinin isteğine göre dişleri takmaktadır. En uygun görülen dişler daha sonra özel bir malzeme ile dişlere yapıştırılmaktadır.

Kaplama Diş Renkleri

Her insanın diş rengi birbirinden farklı olmaktadır. Kimilerinde sarı alt tonlu dişler olabilirken, kiminde ise gri gibi alt tonları görülmektedir. Kaplama diş renklerinde de A, B, C, D olmak üzere 4 sınıf bulunmaktadır. Bu renk tonları da kendi içlerinde açıktan koyuya olmak üzere sıralanmaktadır. Diş hekimi en uygun olacak renk tonunu önererek kaplama işlemini gerçekleştirmektedir. Hem ön hem de alt dişlerinde kaplama yapılacak kişilerde istenilen renk tonları uygulanabilmektedir. Bunun yanında sadece üst dişlerinde kaplama yaptıracakların ise alt dişleri ile orantılı renk tercih etmeleri gerekmektedir. Bu sayede kötü görüntü ortadan kalmaktadır.

metal destekli porselen kaplama Zirkonyum ile metal destekli porselenin farkları nelerdir?
Kaplama Diş Renkleri

Kaplama Fiyatları

Kaplama fiyatları sürekli olarak değişmektedir. Kaplama malzemelerinin yurt dışından gelmesi nedeni ile dolarla orantılı olarak değişmektedir.