24 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaSağlıkZerdeçal artrite bağlı diz ağrılarını hafifletiyor!

Zerdeçal artrite bağlı diz ağrılarını hafifletiyor!

İçerikleri

Zerdeçal güçlü anti-enflamatuar bir bileşik olan kurkumin içeren faydalı bir baharattır. Bu mucizevi bitki, artrit eklem ve diz ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabiliyor.

Araştırmalarda Zerdeçalın Yeni Bir Faydası Keşfedildi

Baharatlar, yemeklere lezzet katmasının yanı sıra, çeşitli yararlarından dolayı bolca tüketilen bitkilerdir. Bunlar arasında yer alan zerdeçal da sağlığa faydalı pek çok özelliği bulunan güçlü bir baharattır. Bilindiği üzere zerdeçal, çeşitli sağlık sorunlarının tedavisi amacıyla kullanılabiliyor. Fakat, bilim insanları tarafından gerçekleştirilen son çalışmalar zerdeçalın önemli bir faydasının daha olduğunu gösteriyor. Zerdeçal, antiseptik faydalarının yanı sıra artrit diz ağrılarının hafifletilmesinde etkili bir rol oynuyor.

Zerdeçalın Antibakteriyel Özellikleri Bulunuyor

Zerdeçalın, çeşitli nedenlerden dolayı en yararlı bitkilerden biri olduğu birçok uzman tarafından ifade ediliyor. Örneğin; zerdeçal antibakteriyel, antiseptik, anti-enflamatuar ve antiviral özelliklere sahip harika bir bitkidir. Bağışıklığınızı güçlendirmek için zerdeçal tüketebilir ve yaralanmanız halinde hızlı bir şekilde iyileşmek için yaralarınıza zerdeçal uygulayabilirsiniz. Diğer taraftan, araştırmacılar bu muhteşem özelliklerinden farklı olarak zerdeçalın diz ağrılarının azaltılmasında da oldukça etkili olduğunun altını çiziyorlar. Çünkü; zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin maddesi, anti-enflamatuar özellikleri sayesinde dizlerde ve eklemlerdeki iltihaplanma veya şişmeyi azaltmaya yardımcı oluyor.

Zerdeçalın Etkisi Plasebo İlaçlarından Daha Fazla

Tanzanya Üniversitesi’nde görevli bir araştırma ekibi tarafından zerdeçal hakkında yapılan çalışma, artrit ağrıları bulunan 70’ten fazla kişiden elde edilen verilere dayanıyor. Araştırmacılar, plasebo ilaçları alan hastalara kıyasla, zerdeçal takviyesi alan hastaların daha az diz ağrısı yaşadığını gözlemliyor. Ayrıca, zerdeçal tüketmenin artrit problemlerinin iyileştirilmesinde de olumlu bir rol oynadığı tespit ediliyor.

Zerdeçal Çeşitli Şekillerde Tüketilebilir

Peki, birçok faydası keşfedilen zerdeçalı nasıl tüketebilirsiniz. İşte, zerdeçal tüketmek için tercih edebileceğiniz en önemli üç yol:

  1. Gece uyumadan önce zerdeçallı süt içip, yemeklerinize baharat olarak zerdeçal ekleyebilirsiniz.
  2. Zerdeçal sevmiyorsanız karabiber tüketebilirsiniz. Vücuttaki kurkumin emilimini artırdığı için karabiber tüketmeyi deneyebilirsiniz.
  3. Öncesinde mutlaka doktorunuza danışarak kapsül şeklinde kurkumin takviyesi alabilirsiniz.

Eğer, artrit problemi bulunan birini tanıyorsanız, zerdeçal tüketmesini önerebilirsiniz. Her ne kadar zerdeçal, kesin bir tedavi yöntemi olmasa da ağrıları azaltıp semptomları hafifletebildiğini unutmamalısınız.