12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkHastalıkYüksek tansiyon anksiyete bozukluğuna neden oluyor!

Yüksek tansiyon anksiyete bozukluğuna neden oluyor!

Anksiyete ve yüksek tansiyon bazen birlikte hareket edebilir. Anksiyete, yüksek tansiyona neden olabilir ve yüksek tansiyon, endişe duygularını tetikleyebilir.

İçerikleri

Anksiyete ve yüksek tansiyon birbirlerini tetikleyen iki önemli problemdir. Yani, anksiyete yüksek tansiyonla ilgili sorunlara neden olabilirken, yüksek tansiyon ise anksiyete bozukluğu gibi sonuçların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Tıbbi terminolojide anksiyete, günlük olaylarla ilgili yoğun, aşırı ve sürekli endişeli ve stresli hissetme hali olarak tanımlanıyor. Bu durum, kontrol edilmezse ve tedavi edilmezse zararlı sonuçlara yol açabiliyor.

Anksiyete bozukluğu; psikolojik sorunların yanı sıra, aritmi, taşikardi ve zor nefes alma gibi fiziksel sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Anksiyete Bozukluğu Yaşam Kalitesini Düşürüyor

Genel olarak, herkesin belirli bir endişe düzeyi vardır. Bu durum, vücudun strese karşı verdiği doğal bir tepkidir. Ancak kaygı hissi 6 aydan fazladır sürüyor veya oldukça yoğun bir şekilde görülüyorsa, söz konusu kişi anksiyete bozukluğu yaşıyor olabilir. Bu, fiziksel bir tehlike durumunda faydalı bir tepkidir. Ancak, stres hormonlarına uzun süre maruz kalmak sağlık açısından oldukça zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Amerika’da yapılan bir araştırma, yoğun anksiyeteden muzdarip olan insanların, stres seviyesi daha düşük olanlara kıyasla hipertansiyona daha yatkın olduğunu gösteriyor. Araştırma, aynı zamanda anksiyete bozukluğu yaşayan bireylerin yaşam kalitelerinin önemli ölçüde düştüğünü de ortaya koyuyor. Diğer yandan, anksiyeteden muzdarip olan kişilerde sigara ve alkol bağımlılığının yanı sıra egzersiz yapmama ve düzensiz beslenme gibi olumsuz durumlar meydana gelebiliyor.

Anksiyete Üç Yolla Tedavi Edilebiliyor

Anksiyete bozukluğu tedavisi için genel olarak 3 farklı yol tercih ediliyor.

1- Psikoterapi: Psikoterapi, Anksiyete bozukluğu tedavisinde ilk uygulanacak tedavi yöntemlerinden biridir. Bilişsel-davranışçı terapi insanların anksiyeteyle başa çıkmalarına yardımcı olma konusunda oldukça etkili bir tekniktir. Bu teknik, insanlara endişeye neden olan düşünceleri azaltmalarını veya bunlardan kaçınmak için düşüncelerini kontrol etmeyi öğretir.

2- İlaç Tedavisi: Anksiyete semptomlarını hafifletme amacıyla kullanılan bazı ilaçların hastalar üzerinde oldukça faydalı olduğu görülmüştür. Ancak, bu ilaçların mutlaka bir uzman doktor tarafından reçete edilmesi büyük önem taşıyor.

3- Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Psikolojik tedavi ve ilaçlar dışında yaşam tarzı değişiklikleri de anksiyete tedavisinde etkili bir rol oynuyor. Bu değişiklikleri aşağıdaki gibi örneklendirebiliriz:

  • Derin nefes alma ve aşamalı kas gevşetme uygulaması
  • Meditasyon ve düzenli egzersiz
  • Kaliteli uyku
  • Dengeli beslenme ve kafein alımını azaltma
  • Alkol, tütün ve diğer keyif verici uyuşturuculardan uzak durma
  • Stresli durumlardan kaçınma
  • Olumlu düşünme

Son olarak, endorfin salınımını arttırmak, kaliteli bir uykuya sahip olmak ve düzenli egzersiz yapmanın bireylerin kaygı durumlarını önemli ölçüde azalttığı gözlemleniyor. Ayrıca, Anksiyete bozukluğu ve yüksek tansiyon gibi ciddi sağlık problemlerinin sağlıklı ve pozitif bir yaşam tarzı benimseyerek kolayca önlenebileceği unutulmamalıdır.