Video

Vücudunuzda Folik Asidin Düşük Olduğunu Gösteren 8 İşaret

Vücudunuzda folat eksikliği varsa neler olur? ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri, her gün 400 mcg (mikrogram) folik asit tüketmenin önemli olduğunu söylüyor. Vücudumuzun DNA üretmesini ve onarmasını ve kırmızı kan hücrelerini çoğaltmasını...

Vücudunuzda folat eksikliği varsa neler olur? ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri, her gün 400 mcg (mikrogram) folik asit tüketmenin önemli olduğunu söylüyor. Vücudumuzun DNA üretmesini ve onarmasını ve kırmızı kan hücrelerini çoğaltmasını sağladığından, bu vitamin sağlığımız için çok önemlidir. Folat eksikliği olduğunda iç organların düzgün çalışması için yeterince oksijen alamadığı bir durum olan anemi oluşabilir. ,

İşte vücudunuzun daha fazla folik aside ihtiyacı olduğunu gösteren 8 yaygın bilinen belirti.

  • Vücudunuzda bu vitamin eksikse, depresyon sorunları yaşayabilir, konsantre olmada zorluklar çekebilirsiniz, unutkanlık baş gösterebilir ve kendinizi huzursuz hissedebilirsiniz.
  • Folat eksikliğinden kaynaklanan ciddi anemi vakalarında beyniniz ideal düzeyden daha az oksijen alır. Bunun karşılığında, beyindeki atardamarlar şişmeye başlar ve baş ağrısı çekersiniz. Kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein olan hemoglobin, akciğerlerden gelen tüm oksijeni vücudun tüm dokularına taşımaktan sorumludur. Vücudunuz folattan yoksun olduğunda, iç organlarınıza gereken miktarda oksijen sağlamak için yeterince kırmızı kan hücresine (ve böylece hemoglobine) sahip olamazsınız.
  • Normalde herhangi bir sorun yaşamadan yapmanız gereken şeyleri yaparken nefesinizin kesildiğini fark ederseniz, bu, yeterince kırmızı kan hücresi olmaması sebebiyle vücudunuzda oksijen seviyenizin düşük olduğu anlamına gelir.
  • Yemeklerden sonra mide bulantısı, kusma, mide ağrısı ve ishal gibi gastrointestinal belirtiler vücudunuzda folik asit bulunmadığını gösteren ilk işaretler olabilir.
  • Ağızda yaralar ve dilin şişmesi genellikle folat eksikliğinin oldukça şiddetli yaşandığını gösterir, bu yüzden bu işaretleri göz ardı etmemelisiniz.
  • Folik asit eksikliği, yiyeceklerin tadını almakta zorluklar yaşatabilir. Bunun nedeni, papilla denilen tat almamızı sağlayan algılayıcıların, dilde oluşan sorunlar nedeniyle beyninize sinir sisteminiz yoluyla mesaj gönderememesidir.
  • Hamile kalmayı planlayan kadınlar veya hamileler günde belirli bir doz folik asit almalıdır. Bu uyarı ciddiye alınmazsa, bebek anne karnında gelişirken, beyin ve omurilikte doğum kusurları anlamına gelen nöral tüp defekti veya kısaltılmış adıyla NTD’ler meydana gelebilir.
  • Folat eksikliğini gidermenin en kolay yolu beslenmedir. Yeteri miktarda folik asit durumunu korumak için brokoli, brüksel lahanası, ıspanak ve kuşkonmaz gibi koyu yeşil sebzeler tüketmelisiniz. Bunların dışında, düzenli olarak narenciye, avokado, sığır karaciğeri, fasulye, mantar ve tam tahıl tüketmek de iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu