23 Nisan 2024 Salı
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerÜrik Asit ile Savaşan Yiyecekler

Ürik Asit ile Savaşan Yiyecekler

Ürik asidin üretimini azaltan yiyecekleri tüketmek, beslenme düzeninizdeki besinleri ürik asidin üretimini arttıran yiyeceklerden temizlemek kadar önemlidir.

İçerikleri

Ürik asit vücudun genelinde bulunan bir maddedir. Çünkü karaciğer, bazı balıklar ve fasulye gibi gıdalarda bol miktarda bulunan pürin adlı madddenin yıkımında ortaya çıkan bir yan üründür. Çoğunlukla, ürik asit kanda çözünerek böbreklere ulaşır ve burada üreye çevirilir. Bazı zamanlar, vücuttan üre olarak atılamazsa veya ürik asit üretimi yüksek miktarda olursa, vücuttaki miktarı artar. Bu olağan dışı durum hiperürisemi olarak bilinir.   Normal ürik asit seviyesi 3.0 ve 7.0 mg/dl arasındadır. Hiperürisemi durumunda bu seviye 7.0 mg/dl üzerine çıkar. Aşırı yüksek seviyeden normal seviyeye indirilmesi için tıbbi bakım ve diğer tedaviler gerekir.

Ürik asit seviyeniz yüksek mi? Eklemleriniz ağrıyor ve iltihaplanıyor mu?

Doktorunuzun önerilerini uygulamak ve düzenli aralıklarla kontrol yaptırmanın yanı sıra, beslenme düzeninizi de değiştirmenizi öneriyoruz. Hangi yiyeceklerin ürik asitle savaştığını öğrenmek ister misiniz? O zaman okumaya devam edin!

Ürik asidi azaltan sebzeler
Her zaman sağlıklı yemenin zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Bazen kendimizi sağlıksız yeme alışkanlıklarının içinde bulabiliyoruz. Peki ürik asit neden vücudumuzda birikir? Vücudumuzun işlenmiş yiyecekleri, ançüezi, eti, karaciğer etini ve soda gibi şekerli içecekleri ürik aside çevirebileceğini unutmamalısınız. Bu yiyecekler kristalize olup böbreklerinizden kanınıza salınabilecek forma geçerler; bu da kan damarlarınızda enflamasyona ve acıya yol açar.

Yüksek seviyedeki ürik asidin tipik özelliği ayak baş parmağında, ellerde ve dizlerde yangıya yol açmasıdır. Hafif bir acı ile yaşayabileceğinizi düşünseniz de, genellikle ürik asidin sebep olduğu acı zamanla artmaktadır. Her zaman doktorunuzun söylediklerini uygulayıp, önerilen ilaçları kullanmalısınız, fakat durumdan haberdar olmak ve beslenme alışkanlığınızı buna göre değiştirmek de semptomları azaltmanıza yardımcı olacaktır. Denemeye ne dersiniz? Aşağıdaki yiyecekleri günlük tüketiminize dahil edin ve sonuçları görün.


1. Enginar

Enginar ürik asidi önlemeye yarayan en iyi sebzelerden bir tanesidir. Sırrı sebzenin diüretik içeriğinde yatar, vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olarak sıvı birikimini engeller. Bunlara ek olarak, enginarın içinde çok fazla miktarda mineral, vitamin ve antioksidan vardır. Lif, protein ve yağ asidi bakımından çok zengindir. Enginarın faydalarından en iyi seviyede yararlanmak için, lezzetli bir çorba olarak kaynatmayı deneyin. Bir parça zeytinyağı ve elma sirkesi ile servis edin.

2. Soğan

Soğanı beslenme düzeninize dahil ettiğinizden emin olun. Soğan, atalarımızın en sevdiği tıbbi yiyeceklerden birisidir ve bir çok hastalığa iyi gelir ve hatta bazılarını tedavi ederler. Kandaki ürik asidi azaltmak için çok faydalıdır, ayrıca hiperglisemi ve trigliserit seviyesini de düşürür.
Faydalarından nasıl yararlanacağınız hakkında bir fikriniz yok mu? 2 adet orta boy soğanı alın, soyun, doğrayın ve kaynatın. Yarı saydam olunca soğanları alın. Suyunu süzün ve daha sonra bir miktar limon suyu ekleyerek gün boyu için.


3. Bal kabağı

Bal kabağı lezzetli olmasının yanı sıra sağlığınız için harika bir sebze. Güçlü diüretik özellikleri ürik asidin seviyesinin azalmasına yardımcı olarak ürinin üretimini azaltır. Bu da vücudunuzun zararlı toksinlerden kendi kendine kurtulması demektir. Soğanı hazırladığınız gibi hazırlayın bunu da, ve çekirdeklerini de unutmayın. Çekirdekleri kızartırsanız hem sağlıklı bir atıştırmalık elde edecek hem de ürik asitle savaşmak için güzel bir yöntem kullanmış olacaksınız.


4. Kereviz

Kerevizin güçlü sağlıksal özelliklerini muhtemelen biliyorsunuzdur. Bu lezzetli sebze bir mucizedir ve kanı temizleyerek ürik asitten doğal olarak kurtulmanıza yardımcı olur. Sadece kanınızı temizlemekle kalmaz; ayrıca kilo vermenize yarayan bir detoks görevi de görür. Eğer faydasını en iyi şekilde görmek istiyorsanız, suda kaynatmayı deneyin.

4. Havuç

Ürik asidin üretimini kontrol etmek isteyenler için havuç çok iyi bir dost olacaktır. Havuç herhangi bir tarifi lezzetli hale getirebilir ve vücudunuzda birikip ürik asidi oluşturan kristalleri atmaya yardımcı olur. Faydalarını görmek için doğal havuç suyu halinde tüketebilirsiniz. Meyve sıkacağında veya blenderde pancar ile karıştırmayı deneyin.

Aklınızda tutmanız gerekenler:

Geyik eti, işlenmiş yiyecekler, ançüez, sardalya ve diğer deniz ürünlerinin ürik asit üretimini arttıracağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Günlük rutininize sporu ve egzersizi ekleyin ve farkı hissetmeye başlayın. Doktorunuzun önerilerini uygulamalı ve ayrıca beslenme düzeninize vişne, greyfurt gibi yiyecekleri de eklemelisiniz. C vitamini bakımından yüksek oldukları için ürik asit ile savaşmakta çok iyidirler.