15 Nisan 2024 Pazartesi
Ana SayfaSağlıkTırnak batması belirtileri neler? Neden olur, ne iyi gelir, nasıl geçer?

Tırnak batması belirtileri neler? Neden olur, ne iyi gelir, nasıl geçer?

İçerikleri

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, tırnak kenar ya da köşesinin yumuşak ete batmış olduğu, tırnağın tırnak yatağı içine doğru dönmesi sonucu oluşan bir sağlık problemidir. En sık olarak ayak baş parmağında görülür ve ayak tırnağı köşesi veya kenarının kıvrılıp çevredeki cilde gömülmesi sonucunda oluşur. Ağrı, kızarıklık, şişme, aşırı hassasiyet gibi şikayetlere neden olur. İlerleyen evrelerde akıntı ve granülasyon dokusu (yaraların içinde oluşan yuvarlak ete benzeyen dokular) oluşmasına neden olabilir.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnağın büyüklüğü ile tırnak yatağı genişliği arasındaki dengesizliği tırnak batmasının en kökünde olan sebebi olarak kabul edebiliriz. Bu durum, tırnakların yanlış bir şekilde kesilmesi, kalıtsal tırnak problemleri ve uygun olmayan ayakkabı giyilmesi gibi sebeplerle daha da kötü olabilir. Batık tırnak vakasının pek çok farklı nedeni olabilir ancak en sık görülen nedenleri ise şöyle sıralayalım:

 • Tırnak boyutu ile tırnak yatağı genişliği arasındaki dengesizlik
 • Sivri burunlu, dar, tırnağı rahatsız edecek yapıdaki ayakkabıları giymek, dar ve tırnağı sıkabilecek sıkılıkta çorapları giymek
 • Tırnakları çok fazla kısa kesmek
 • Yanlış bir şekilde ayak tırnaklarını kavisli kesmek (Ayak tırnaklarında batma olmaması için ayak tırnaklarının düz olarak kesilmesi daha iyi olur.)
 • Ayak tırnaklarının yaralanması
 • Olağan dışı kavisli ayak tırnaklarının olması
 • Uygun şekilde yapılmayan yanlış uygulanan ve iyi dezenfekte edilmemiş aletlerle yapılan manikür ve pedikür uygulamaları
 • Bazı insanların ayak tırnakları, içe doğru kıvrılır. Bu durum kıskaç tırnakları olarak bilinir ve bu tırnaklarda batma sıkça görülür.
 • Tırnağın çıkış yönü
 • Tırnağın yanlış şekilde kesilmesi
 • Ayağın tırnak kısmının sert bir şekilde çarpılması veya üzerine sert bir cismin düşmesi
 • Mantar enfeksiyonları
 • Genetik açıdan yatkınlık

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batmasının belirtileri kendini yavaş yavaş göstere göstere çıkar. İlk başta hafif bir ağrı ve sızı olur. Ağrı tırnağın iki tarafında da olabilir. Tırnağın rengi kızarmaya başlar. Zamanla ağrı ve sızı artar. Dokununca ağrı ve sızı çok daha şiddetlenir. Tırnağın çevresinde şişme olur, dokuda ısı artar ve akıntı başlayabilir.

Bebeklerde Tırnak Batması Belirtileri

Bebeklerin ayak tırnakları çok hızlı uzar. Bu yüzden sürekli tırnaklarının uzayışını takip etmek gerekir ve herhangi bir istenmeyen durumla karşılaşmamak için ayak tırnak bakım ve kesiminin özenle yapılması gerekir. Bebekler için çok fazla acı verecek olan tırnak batmasının olmaması için çok fazla dikkat etmek gerekir. Bebeklerde tırnak batması olduğunda parmağının tırnak batan bölgesinde şişlik ve kızarıklık görülür. Akıntı da olabilir. Parmağına dokununca veya üstüne baskı uygulayınca bebek çok acı bir şekilde ağlar, ayakkabılarından ve çoraplarından nefret etmeye başlar. Hatta topallamaya bile başlayabilir. Bebeğin canını daha çok yakmaktan ve tırnağın enfeksiyon kapmasından kaçınmak için evde müdahale etmek yerine doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir? Ve Nasıl Geçer?

Enfeksiyonu önlemek için, tırnak batması meydana gelir gelmez tedavi uygulamak çok önemlidir. Hafif tırnak batmalarında evde yapılan müdahaleler yeterli olabilir. Ciddi, ağrılı ve çok akıntılı tırnak batmalarında ise mutlaka doktora başvurun çok ciddi ve ağırsa cerrahi müdahale gerekebilir. Ağır olmayan tırnak batmalarında evde yapılabilecek müdahalelerden bazıları şunlardır:

Sabunlu sıcak su:

Tırnak batması olan ayağın suya sokulması, şişliğin azalmasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Ayağı ılık ve sabunlu suda bekletmek çok iyi gelir. Zeytinyağından yapılan kastilya sabunu, sabun seçiminde çok iyi bir tercihtir ve suya epsom tuzu ilave etmek daha da rahatlama sağlar. Epsom tuzu, doğal olarak oluşan çok şifalı magnezyum sülfat tuzudur.

Rahat ayakkabılar ve çoraplar giymek:

Çok sıkı ayakkabıların ve çorapların giyilmesi, parmak uçlarını sıkıştırır. Bu durum tırnak batmasının en önde gelen nedenlerinden biridir. Tırnak batmasının kötüleşmesini engellemek için ayak parmaklarında yeterli miktarda boşluk bırakacak şekilde ayakkabılar ve çoraplar giyilmelidir. İyileşme sürecinde, ayak parmaklarındaki baskıyı sınırlamak için ayakkabı yerine terlik veya sandaletler giyilmesi çok daha iyi olur. Burnu kapalı ayakkabılar acıyı ve ağrıyı daha çok hissetmemize sebep olur.

Batık tırnak koruyucusu kullanmak:

Batık tırnak koruyucusu, batık tırnaklar için yapılmıştır. Tırnak batması olan alanın etrafına oturan halkalar ya da parmağı tamamen saran bir kılıf vardır. Bazı koruyucu ürünler ise ayak tırnaklarını yumuşatmaya, rahatlatmaya yardımcı olan ve iyileşmeyi hızlandıran ilaçlı bir jel ile birlikte satılır.

 • Ayakları günün kalan kısmında kuru tutmak
 • Tırnakları batma geçene kadar kesmemek

ÖNEMLİ!

Hafif başlayan tırnak batmalarına evde uygulanan yöntemler işe yaramıyorsa ve ağrı şiddetlenip akıntı artıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Özellikle kişide şeker hastalığı (diyabet) damar sertliği gibi ayaklara kan akışını zayıflatan bir sağlık sorunu varsa, tırnak batmasına bağlı komplikasyon riski çok yüksektir. Bu yüzden hemen doktora başvurulmalıdır.