24 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaSağlıkSuda çözülen ilaçlar ölüm riskini 5 kat arttırıyor!

Suda çözülen ilaçlar ölüm riskini 5 kat arttırıyor!

İçerikleri

British Medical Journal’da yeni yayımlanan bir araştırmaya göre, suda çözülen ilaçlarda yaygın olarak kullanılan yüksek dozdaki sodyum (tuz) hastaların sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Araştırmada, efervesan grubuna giren bu ilaçları kullanan kişilerin kullanmayanlara göre, kalp krizi, felç veya damar sorunlarından kaynaklanan ölüm risklerinin 5 kat arttığı saptandı.

İngiltere’de yapılan ve 1.2 milyon kişiyi kapsayan araştırmada, yaygın kullanılan suda eriyen ağrı kesici ve diğer ilaçlarda bulunan sodyumun ciddi riskler yaratığı öne sürüldü. Çalışmada, bu ilaç karışımlarının yüksek sodyum oranı nedeniyle yetişkin kişiler için bile risk yarattığı ve tehlikeli sonuçlar doğurduğu uyarısı yapıldı.

1987 ila 2010 yılları arasında bu grup ilaçları kullanan 18 yaş üstü hastaların verilerine dayanan çalışmada, yoğun sodyum içeren bu ilaçları kullanan kişilerde başta hipertansiyon olmak üzere, kalp yetersizliği gibi sorunla karşılaşıldığı ve ölüm oranlarında artış tespit edildiği açıklandı. Araştırmanın yazarları, en az 23 mg tuz bileşeni sodyum barındıran tüm ilaçların etiketlerinde mutlaka ‘ürünün sodyum içerdiğine’ dair bir uyarı açıklaması konması gerektiğine işaret ettiler.

Çalışmada, aynı grup ilaçların sodyum içermeyenlerinden alanlara oranla, çözünebilir ilaçları kullananlarda kalp krizi, felç veya damar sorunlarından kaynaklanan ölüm riski 5 kat arttığı; ayrıca bu hastaların, diğerlerine oranla yüksek tansiyona bağlı rahatsızlık yaşama riski de 7 kat arttığının tespit edildiği açıklandı. Araştırmacılar, sorunun asıl kaynağının da bu risk olduğu yönünde görüş belirttiler. Buna göre, yüksek oranda tuz kullanımı hipertansiyona, hipertansiyon ise kalp krizine neden oluyor.

Çalışmanın sonuçlarıyla ilgili İngiltere Kalp Vakfı, tarafından yapılan yazılı açıklamada araştırmanın her gün ilaç kullananlar üzerinde yapıldığına dikkat çekilerek, bu gruptan ilaçları nadir kullananlarda benzer risklerin daha az görülebileceğine işaret edildi.

Efervesan gurubunda bulunan ilaçlar suda çözülüyor. Bu ilaçlarda köpürerek çözünmeye yardımcı olan bikarbonat gibi maddeler kullanılıyor ve bu madde daha çok sodyumla eşleştiriliyor. Araştırmada, aralarında reçeteyle satılan parasetamol ve aspirin gibi ilaçların da bulunduğu 24 farklı çözünebilir ilaç incelendi. Çalışmanın yazarları sodyum içeren çözülebilir ilaçların önemli bir kısmının eczanelerde reçetesiz satıldığını hatırlatarak, bu tür ilaçları doğrudan alarak kullanan kişilerin ciddi risk altında olduğunu ve ilaç üreticilerinin sodyum oranını azaltması gerektiğini vurguluyorlar.