25 Temmuz 2024 Perşembe
Ana SayfaSağlıkHastalıkŞeker hastalığı ne kadar sürer, ömür boyu sürer mi?

Şeker hastalığı ne kadar sürer, ömür boyu sürer mi?

İçerikleri

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı kan şekerinin yani glukozun normalin üstünde olması durumunda görülen bir metabolik hastalıktır. Diyabet hastalıklarının kendi içerisinde tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Bunlardan tip 2 %95 oranında birçok kimse tarafından görülen rahatsızlıkların arasında gelmektedir. Peki şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

Şeker Hastalığının Belirtileri

  • Sıkça idrara çıkma
  • Baygınlık
  • Yorgunluk
  • Ellerde ve ayaklarda uyuşma
  • Ağızda kuruluk
  • Bol su tüketimi şeker hastalığının başlıca nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.
diyabet hastaligi nedir Şeker hastalığı ne kadar sürer, ömür boyu sürer mi?
Şeker Hastalığının Belirtileri

Şeker Hastalığının Risk Grupları

Aşırı kilolu insanlarda, hareketsiz yaşam süren insanlarda, şeker tüketiminin fazla olduğu insanlarda, genetik olarak anne veya babanın şeker hastası olması durumunda sıklıkla risk faktörü olarak kimlerde yer alacağı üzerinde durmamız gerekmektedir.

Diyabet Ömür Boyu Sürer Mi?

Diyabet hastalarının söz konusu rahatsızlığı atlatmak için günlük olarak kontrolünü yaparak, kandaki şeker oranını azaltacak insülin direncini kıran iğnelerini yaptırması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir diğer özellik olarak diyabet hastalığı nedir açısından tedavi yöntemi uygulanarak hastanın erken tanı sürecinden geçmesi mümkün olmaktadır. Böylelikle hastalığın çok kısa süre içerisinde gerçekten de önüne geçilmesi her anlamda olanak teşkil eden yaklaşımlardan birisi olarak kendini göstermektedir.

Tip 2 Diyabet Hastalığı

Erişkinlerin büyük bir bölümünü kapsayan tip 2 diyabet hastalığında karaciğer ve kas hücrelerindeki insülin oranının gereği gibi vücut tarafından kullanılmaması sonucu meydana gelen insülin direncinin artmasının sonucu olarak her ne kadar pankreas tarafından insülin üretimi olsa da zamanla o da yetersiz kalır ve sonunda kandaki şeker oranı artış gösterdiği için böylelikle söz konusu hastalığın baş göstermesinin önüne geçmek zor olacaktır.

Diyabet hastalıklarının önüne geçmemiz için öncelikle uzman hekim kontrolünden düzenli aralıklarla geçmek ve bunun yanı sıra günlük olarak kayıt tutulması son derece önemlidir.

seker hastaligi tedavisi 1 Şeker hastalığı ne kadar sürer, ömür boyu sürer mi?
Tip 2 Diyabet Hastalığı

Tedavisi

Diyabetin önlenmesi için kuşkusuz diyabet hastalığı tedavisi gerekmektedir. Bunun için kan basıncı değerinin 130/80 mmHg altında olması gerekmektedir. Kolesterol değerinin ortalama olarak 50 mg/dl olması gerekmekte ve yine aşırı kilo alımını tetikleyen her türlü besinlerden uzak durmak gerekmektedir.24