21 Haziran 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkHastalıkSaç, kaş ve kirpik yolma hastalığı ve tedavisi

Saç, kaş ve kirpik yolma hastalığı ve tedavisi

İçerikleri

İnsan psikolojisi canlılar arasında en komplex kabul edilen ruh hali olarak bilimde kabul edilmektedir. Psikolojik bozukluklar ancak anormal davranışların somut bir şekilde ortaya konmasıyla birlikte kendini göstererek kişinin birtakım garip davranışlar göstermesine neden olur.

Saç Yolma Hastalığının Nedenleri

Trikotillomani olarak adlandırılan bu hastalık istem dışı bir şekilde gerçekleşir. Kadınlarda daha çok ortaya çıkan söz konusu rahatsızlık gerçekten de kişinin saçını teker teker yolarak kafasında saç teli kalmayacak duruma kadar gelmektedir. Öte yandan kaşlarını da yolarak takma kaşlarla bu durumu gizlemeye çalışmaktadır. Elbette bu doğru bir davranış değildir ve solunum sistemimizin parçası olarak derileri besleyen ve terlememize yardımcı olan kılların yolunması birçok sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir.

Genellikle küçük yaşlarda cinsel taciz, hakarete uğrama ve dayak gibi korku hallerinin neden olduğu bu rahatsızlık ile saç yolma rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle mutlaka uzman terapistten danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

sac yolma hastaligi belirtileri Saç, kaş ve kirpik yolma hastalığı ve tedavisi
Saç Yolma Hastalığının Nedenleri

EMDR Terapisi Nedir Nasıl Uygulanır?

Saç ve kaş yolma gibi istem dışı davranış bozukluklarının ortaya çıktığında dünya genelinde kabul gören saç yolma hastalığı belirtileri karşı emdr terapisi uygulanmaktadır. Bu terapide öncelikle kişinin geçmiş anılarıyla yüzleşmesi ve daha sonra REM uyku evresine geçirilerek kişinin geçmişteki bu anılarından kurtulması amaçlanarak davranış bozukluğunun tamamen ortadan kaldırılması gerekmektedir. Tam 8 seanstan oluşan bu terapi sayesinde her yönden davranış bozukluklarının önüne geçmek mümkün olacaktır.

Saç Kaş Kirpik Yolma Hastalığının Belirtileri

Saçını kaşını ve kirpiğini durduk yere yolan ve bunu dakikalarca tekrarlayan insan gördüğünüz zaman bu kişinin trikotillomani hastası olduğuna hemen karar verebilirsiniz. Gün içerisinde hemen hemen herkes kafasını kaşır ve bu sadece birkaç saniye istem dışı gerçekleşir. Ancak kimse durduk yere dakikalarca saçını başını yolmaz kendinden geçmez.

sac yolma hastaligi 2 Saç, kaş ve kirpik yolma hastalığı ve tedavisi
Saç Kaş Kirpik Yolma Hastalığının Belirtileri

Geçmiş Anılarınızla Yüzleşin ve Onlardan Kurtulun

Psikoteknik terapi sürecinin birkaç seanslık uygulamalı aşamasının hemen ardından birey öncelikle geçmişiyle yüzleşerek daha sonra da tüm kötü anılarından bir anda kurtulması amaçlanmaktadır. İ