20 Nisan 2024 Cumartesi
Ana SayfaSağlıkMide yanmasına son! En iyi doğal tedaviler

Mide yanmasına son! En iyi doğal tedaviler

İçerikleri

Rahatsız edici bir sindirim sorunu olan ve zaman içerisinde değişen pH dengesi nedeniyle başka sorunlara yol açabilen mide yanmasını tedavi etmenin pek çok farklı yöntemi vardır. Bu yazımızda size mide yanmasının olası nedenlerinden ve fazla miktarda antiasit kullanmanın zararlarından bahsedeceğiz. Ayrıca sizlerle, yüzyıllardır kullanılan etkili doğal tedaviler paylaşacağız.

Mide yanmasının olası nedenleri

Mide yanması veya gastrik asidin en yaygın nedenleri: Kötü beslenme veya asitli yiyeceklerin aşırı miktarda tüketilmesi. Aspirin, ibuprofen veya doğum kontrol hapı gibi ilaçların sürekli kullanılması. Kötü alışkanlıklar. Stres. Hazımsızlık. Antiasitler hakkında

Eczanelerden çeşitli antiasitler alabilirsiniz veya pek çok kişi gibi mide yanmasını geçirmek için karbonat kullanabilirsiniz. Ancak bu çözümlerin sorunu sadece bir süreliğine geçirdiğini, kalıcı olarak tedavi etmediğini unutmamalısınız. Tam tersine, eğer çok fazla antiasit kullanırsanız, zaman içerisinde mide asitinizi ciddi miktarda azaltıp başka sorunlara zemin hazırlayabilirsiniz.

Zararlı yiyecekler

Aşağıdaki yiyeceklerden (özellikle de hiperasidite durumunda) uzak durmalısınız: Süt ürünleri Şeker Kızarmış yiyecekler Rafine yiyecekler Endüstriyel hazırlanmış yiyecekler Alkol Kahve Mate Tarçın, karanfil, zencefil veya biber gibi baharatlar.

Faydalı yiyecekler

Mide asidini alkalize etmeye yardımcı olan bazı yiyecekler vardır. Bu yiyecekler sindirime yardımcı olup doğal antiasit görevi görürler:

Limon: Narenciyeler asidik olsa da, limon mideye ulaştığında asidi nötrleştirme özelliğine sahiptir. Bu yüzden aşırıya kaçmadan, yemeklerle beraber veya içeceklere ekleyerek limon suyu tüketmeniz önerilir.
Patates: Patates harika bir doğal antiasittir. Patatesin suyu mide yanmasına çok iyi gelir.
Darı: Darı alkalize olan tek tahıldır, bu yüzden pirinç veya buğday gibi diğer tahıllara kıyasla daha çok tüketmeniz önerilmektedir.
Ananas: Ananas içerdiği proteolitik enzimler sayesinde sindirime yardımcı olur; ancak karbonhidratlarla (ekmek, makarna, kek, pirinç ve benzerleri) birlikte tüketilmemelidir. Ananası et, balık veya sebze yemeklerinden sonra harika bir tatlı olarak tüketebilirsiniz.
Lahana: Lahana ülser tedavisinde çok etkilidir ancak pek çok kişi çiğ lahanayı sindirmekte sorun yaşayabilir. Lahanayı bir parça kimyon ile pişirebilir veya sirke ile turşu haline getirerek tüketebilirsiniz.
Biber: Biber, patlıcangillerden mide asidini dengeleyen bir sebzedir.
Üzüm: Üzüm yiyebileceğiniz en alkali meyvelerden birisidir; ancak mümkün olduğunca organik üzüm tercih etmeye çalışın çünkü diğer üzümler aşırı miktarda ilaçlamaya maruz kalmış olabilirler.
Kereviz:  Kereviz harika bir dengeleyici ve alkalize sebzedir. Kerevizi isterseniz çorba ve soslara ekleyebilir isterseniz de çiğ olarak salata ile beraber yiyebilirsiniz.

Bu yiyecekler genel olarak mide yanmasına iyi gelse de, bazı kişilerin bu yiyeceklere karşı hassasiyeti olabilir. Eğer bu yiyeceklerin arasından size rahatsızlık verenler varsa, onları tüketmemelisiniz.

Patates, lahana ve havuç tedavisi

Mide sorunları yaşadığınız bir dönemde, mide yanmasını geçirmek için uygulayabileceğiniz yiyecek temelli bir çözüm için üç gün boyunca üç sebze tüketmeniz gerekiyor: patates, lahana ve havuç. Eğer isterseniz ve mevsim uygunsa, size iyi gelen başka sebzeler de ekleyebilirsiniz. Ayrıca haşlanmış, fırında pişirilmiş, meyve suyu haline getirilmiş veya çiğ olarak elma da tüketebilirsiniz.

Zeytinyağı ve patates suyu

Eskiden mide yanmasına çözüm olarak 9 gün boyunca iyicene yıkanıp soyulmuş iricene çiğ bir patatesin çeyreği ve iyi yemek kaşığı sızma zeytinyağı ile hazırlanan bir karışım içilmesi önerilirdi. Bu antienflamatuar ve alkalize edici karışımın etkisini 9 gün içerisinde fark edeceksiniz.

Çiğ patates suyunu kendiniz hazırlayabilir, diyet veya sağlık ürünü satan yerlerden alabilirsiniz.

Kil suyu

Beyaz kil, bedeninize zarar vermeden kullanabileceğiniz doğal bir antiasittir. Bu amaçla tüketmek üzere aktar veya sağlıklı yaşam ürünü satan yerlerden beyaz kil alabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kili ahşap bir kaşık kullanarak su ile karıştırın. karışımı 10 dakika beklettikten sonra için.

Karbonatlı su

Mide yanmasını geçirmek için karboantlı su içebilir ve karbonatlı su ile banyo yapabilirsiniz. Neredeyse her spa’da bu özelliklere sahip su bulunur ve bu su ile yıkanabilir, içerisinde dinlenebilirsiniz. Ayrıca deniz suyu da alkalize edici özelliklere sahiptir.