21 Temmuz 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkAlternatif TıpMasaj Nelere İyi Gelir? Faydaları Sayesinde Adeta Doğal Terapi Yapıyor

Masaj Nelere İyi Gelir? Faydaları Sayesinde Adeta Doğal Terapi Yapıyor

Masaj harika bir rahatlama tekniğidir ve iyi hissettirir. Masaj terapisinin stres de dahil olmak üzere sağlık ile ilgili bir çok faydası vardır.

İçerikleri

Masaj Nedir?

Günümüzde pek çok kişi günün stresini atmak ya da özellikle hamilelik sırasında veya sonrasında düzenli olarak masaj yaptırıyor. Ancak masaj nedir diye sorulduğunda belli bir tanımlama yapamıyor, sadece isimleriyle söyleniyor.

Masaj; deri altı yumuşak doku üzerine sistemli biçimde ve bilinçli olarak uygulanan uyarma yöntemidir. Bu uyarı mekanik ve sinirsel yolla uygulanan çeşitli yöntemlerle kasları, iç oganları, metabolizmanın dolaşımını ve lenf sistemlerinin düzenli şekilde çalışmasını sağlamayı amaçlıyor. Böylelikle hem vücut sağlığı için hem de gün boyu dış etkenlerden ve iş hayatının yorucu temposundan dolayı oluşan stresten kurtulma ve gevşeme imkanı oluyor.

Her ne kadar masaj teknikleri ve çeşitleri hakkında detaylı bilgiye sahip olunmasa da, günümüzde genellikle yaptırılan klasik masajın dışında da pek çok faydalı çeşidi var. Yorucu bir günün sonunda spora giderek ter atmak yerine, biraz daha hareketsiz kalıp vücut organlarının harekete geçmesini ve aynın zamanda gevşemeyi isteyenlerin tercihi ise masaj oluyor. Genel olarak masajın ne olduğuyla ilgili bilgilere değinildiğine göre, biraz daha detaya inerek masajın vücut sağlığı için aslında ne kadar faydalı bir yöntem olduğundan bahsedebiliriz.

Masajın Faydaları Sayesinde Kendinizi Zinde Hissedeceksiniz

Masaj iç organlar için fayda sağlıyor;

Medikal masaj yaptırıldığında vücudun deri altı tabakasına olduğu kadar iç organlara da faydası oluyor. Mukus problemi yaşayanların daha rahat etmesini sağlayabilmekle birlikte, gaz sorunu yaşayanların da rahatlamalarını sağlayan bir yöntem olarak masaj teknikleri arasından bu masajı tercih etmeleri de uzmanlar tarafından tavsiye edilebiliyor. Elbette gaz probleminin ortadan kalkmasıyla birlikte karındaki şişliklerde ortadan kalkmış oluyor. Yani medikal masajın vücudun geneli için faydası bulunmasının yanı sıra, bu örneklerle sorunların çözümüne yönelik olarak yaptırılabileceği de açık şekilde görülüyor.

Masaj kan dolaşımını hızlandırıyor;

İster tüm vücuda ister bölgesel olarak yapılsın, uygulandığı bölgede vücut ısısı artışıyla birlikte vücudun kan dolaşımı da masajla birlikte hızlanır. Bu da tüm vücutta sağlıklı bir biçimde kan akışının devam etmesi anlamına geliyor.

Masaj hormon salgılanmasını artırıyor;

Masajın yapıldığı bölgede hafif şekilde baskılama yapıldığından dolayı, o bölgedeki hormonlar daha fazla salgılanır. Böylelikle vücuttaki hormonal denge de oturtuluyor.

Masaj cilt hücrelerini yeniliyor;

Cilt dokusuna etki eden masajla, derinin altında bulunan kılcal damarlar uyarılıyor. Uyarılan kılcal damarlarda genişlemeler meydana geliyor. Böylelikle dokuların ihtiyacı olan kan fazlasıyla karşılanmasına yardımcı oluyor. Kan dolaşımının sağlıklı şekilde yaşanması, hücrelerin iyi bir şekilde beslenmesini sağlıyor. Böylece cilt hücrelerinin kendilerini yenilemesiyle vücut toparlanıyor ve cildin elastikiyetini de korumasını destekliyor.

Masaj endorfin salgılamasını artırıyor;

Masajın yapılması esnasında vücuttaki endorfin salgılaması artar. Endorfin salgısının, morfinden çok daha etkili olduğu söylenebilir. Bu nedenle masaj yaptıran kişinin vücudu rahatlar ve gevşer. Yani masajı yaptıran kişi sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlama hisseder. Aslında masaj nedir diye soranlar için bir başka ifadeyle; hiçbir yan etkisi bulunmayan doğal bir sağlık egzersizi ya da terapisi denilebilir. Elbette yan etkisinin olmaması için masajı yaptıracağınız kişinin, işinde uzman ve sizin vücudunuzu tanımaya yönelik sorular soruyor (örneğin; herhangi bir fiziksel rahatsızlığınız olup olmadığını sorgulaması) olması gerekiyor.

Masaj Çeşitleri Farklı Kültürlerden Esinlenerek Ortaya Çıkıyor

Masaja ilgisi olanlar ya da yaptıranlar elbette masaj teknikleri arasından birkaç tanesini biliyorlardır. Ancak masaj çeşitli kültürlerden etkilenerek, vücudun farklı noktalarındaki sorunların çözümüne yönelik uygulanabildiğinden dolayı sanıldığından daha fazla çeşidi bulunuyor.

İşte Masaj Çeşitleri;

• İsveç Masajı (Klasik masaj olarak da bilinir)
• Derin Doku Masajı
• Thai Masajı
• Refleksoloji (Ayak, el ve kulaklarda belli bölgelere baskı uygulanarak yapılır)
• Aromaterapi Masajı
• Spor Masajı
• Selülit Masajı
• Sırt ve Boyun Masajı
• Ayurvedik Masaj
• Hint Baş Masajı
• Bali Masajı
• Tantra Masajı
• Tayland Masajı
• Kleopatra Masajı (Yosun ile yapılır)
• Hamile Masajı
• Çikolata Masajı
• Medikal Masaj
• Sıcak Taş Masajı

Yukarıda sayılan masaj teknikleri dışında farklı kültürlere göre masajın değişik isimlere sahip uygulamaları da vardır. Ancak genel itibariyle bilinen ve uygulanan yöntemler yukarıdaki listede yer alan masajlardır.

Masajın Faydaları Nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=us32FA0DV_Y