15 Haziran 2024 Cumartesi
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerLavanta neye iyi gelir, faydaları nelerdir? Lavanta yağı ne için kullanılır?

Lavanta neye iyi gelir, faydaları nelerdir? Lavanta yağı ne için kullanılır?

İçerikleri

Lavanta, çok hızlı bir şekilde büyür ve yayılır. Avrupa, Afrika, Akdeniz ve Asya’nın bazı bölgelerinde bulunur. Çok yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Lavantanın yaygın olarak kullanılmasının nedenleri; gıda, koku, kozmetik ve bitkisel ilaçlar gibi geniş bir uygulama alanına sahip olmasıdır. Özellikle kozmetik sektöründe çok kullanılır. Lavantanın içeriğindeki çözücü maddeler sayesinde sağlığımıza da faydaları vardır.

Yüzyıllardır bitkisel tedavide kullanılan lavantanın ağrı kesici bir özelliği vardır. Hatta lavantanın bu özelliği sayesinde zamanında Osmanlılılar, savaşlarda her askerin cebine lavanta koymuştur. Ballıbabgillerden olan lavanta bitkisi Akdeniz bitki örtüsüne aittir. Atlas Okyanusu kıyıları boyunca devam eden lavanta bitki örtüsü çok geniş bir alana sahiptir. Çalı görünümdedirler. Ancak bitkinin uçlarında mor renkli yapraklar vardır ve bu yapraklardan etrafa hoş bir koku yayılır. Lavanta çok ferah kokan bir çiçektir. Ayrıca bu mor renkli yaprakların sıkılması ile çıkan lavanta yağı; uçucu yağlar arasında en meşhur olanıdır.

Temmuz aylarında toplanmaya başlanan lavantaların estetik açıdan da çok güzel göründüğü için fotoğraf çekimlerinde oldukça tercih edilir. Kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılan lavanta, ağrı kesici özelliği dışında içerdiği anti-enflamayuar sayesinde sakinleştirici bir özelliği de vardır. Eski çağlardan beri cilt temizliğinde, oluşan yaralarda, romatizma, burkulma ve kırık bölgelerine pamuk veya pamukvari bir şeyle uygulanır. Ayrıca lavanta kolonyası, lavanta parfümü ve temizlik malzemelerinde de lavanta kokusu kullanılır.

Lavantanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Lavantanın hoş görünümü ve kokusu dışında sağlığımıza çok iyi gelen faydaları da vardır. İşte faydalarından bazıları şunlardır:

Lavanta Kaygı ve Stresi Azaltır

İçerdiği çözücü madde sayesinde kaygıyı ve stresi azaltır, depresyona iyi gelir. Anksiyeteyi yatıştırmada yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda lavantanın sinir hücrelerini yenileyerek stres ve sinirlilik gibi psikolojik sorunları çözmede ve kişiyi rahatlatmada çok faydası olduğu görülmüştür.

Lavantanın bu faydalarını görmek için evde kendiniz birçok farklı yöntem uygulayabilirsiniz. Bunlardan bazıları; lavantanın yapraklarını ve çiçeklerini ellerinizle öğüterek, yüzünüze tonik yapmak ve uygulamak olabilir, bu uygulama cildinizi yumuşatır ve düşüncelerinizi hafifletip, ruh halinizi dengeleyerek beden ve zihninizi rahatlatmaya yardımcı olur, sinirlerinizi yatıştırır ya da lavanta çayı demleyip içmek de aynı sonuçları verecektir. İçerisindeki antioksidan bileşenler, vücuttaki stres hormonlarının seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve bunu yapabilmek için endokrin sistemini de destekler. Bu sayede stresiniz azalır ve rahatlarsınız.

Beyinde oluşan bazı hasarlar uyku problemini ortaya çıkarır. Uykusuzluk ya da huzursuz uyku ile düzenli olarak mücadeleniz var ise bu durum yaşam kalitenizi düşürür. Bu durumu engellemek için yatmadan önce boyun ve bileklerinize lavanta yağını sürün ya da sıcak suda birkaç lavanta çiçeği hazırlayarak için. Bunları yapmanız rahat ve huzurlu bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Lavantanın içinde bulunan sakinleştirici maddeler sayesinde melatonin hormonunu artırarak kaliteli bir uykuyu size sağlar.

İltihaplanmayı Vücuttan Atar

Lavanta, mevsim geçişlerinde yaşanan üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan iltihaplanmayı vücuttan atar. Ayrıca boğaz şişkinliği ve yutkunma zorluğunun geçmesi için çok fayda sağlar. Lavanta çiçeklerini banyo suyunuza eklerseniz ve uzun bir süre bekletirseniz, iltihap önleyici bileşenler iltihapların azalmasına yardımcı olur. Lavantanın antioksidan özellikleri de çok güçlüdür.

Lavanta Doğal Parfüm Olarak Kullanılır

Parfüme, deodoranta alerjisi olanlar lavantayı kullanarak doğal parfüm elde edebilirler. Aynı zamanda lavantayı dudak koruyucusu olarak da kullanabilirsiniz. Lavanta, cilt yanığı ve güneşin ciltteki zararlı etkilerini yarı yarıya indirir. Lavanta cilt bakımında da faydalıdır. Cildinize her zaman dikkat etmek istiyorsanız lavanta suyu dolu bir sprey şişesini hep yanınızda taşıyın. Cildiniz tahriş olmuşsa ya da kuruysa sadece o bölgeye lavanta suyunu püskürtün ve gerisini lavanta suyunun gücüne bırakın. Lavanta suyu aynı zamanda sedef hastalığı, egzama ve akne gibi kronik hastalıklarda da işe yarayabilir. Aynı zamanda yaralarınızın hızlı bir şekilde iyileşmesini istiyorsanız yaralarınızın üzerine ezilmiş lavanta yaprakları koyun. Bu yapraklar, yaranın enfeksiyon kapmasını önlerken yaranın iyileşme süresini de hızlandırır.

Saç Bakımı İçin Etkilidir

Lavanta, saç bakımında oldukça faydalıdır. Saç dökülmesinden, saçınızın kalitesini etkileyen herhangi bir durumdan (mesela saçlarınızın yıpranması, incelmesi gibi) rahatsızsanız, lavanta bazlı şampuan kullanabilirsiniz. Çoğu organik kozmetik ürünler pahalı olur ya da içerisinde sert kimyasallar barındırabilir. Eğer böyle bir durumdan şikayetçiyseniz lavantayı demleyip, karışımı saçınıza uygulayın. Bu etkili bir şampuan işlevi görecektir.

 Kas Ağrılarına İyi Gelir

Protein eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kas ağrılarını da lavantayla masaj yaparak kaslarda oluşmuş ödemleri atabilirsiniz. Lavanta yağı ile kaslarınıza güzelce yapın. Aynı zamanda protein eksikliğinizi de gidermelisiniz.

Lavanta Toksinleri Vücuttan Atar

Lavanta, iyi bir antioksidan olduğu için vücutta bulunan zararlı hücreleri idrar yolu ile atarak, böbreklerde taş oluşumunu engeller.

Lavanta Yağı Nerelerde, Nasıl Kullanılır?

  • Lavanta yağı, lavantadan buhar damıtımı yoluyla çıkarılır. Lavanta yağı da lavantanın kendisi gibi çok faydalıdır. Esansiyel kokular ve yağlarda birçok yağ ile uyum gösterir. Lavanta yağını nasıl kullanabiliriz ve ne gibi faydaları vardır gelin inceleyelim.
  • Lavanta yağı çok güçlü bir böcek savardır. Kimyasal madde dolu yapay böcek savar ilaçları ve spreyleri kullanmak istemezseniz hem kendinizi hem de çocuğunuzu lavanta yağı ile koruyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken lavanta yağını vücudunuza sürmek olacaktır. Aynı zamanda böceklerin ısırmış olduğu yerlere de lavanta yağı sürebilirsiniz. Acısını ve kaşıntısını alacaktır. Banyo yaparken küvetinize lavanta yağı ekleyin. Bu sizin hem rahatlamanızı sağlayacak hem de hoş bir koku bırakacaktır. Aynı zamanda vücut ağrılarınızı dindirecektir.
  • Gece yatmadan önce lavanta yağını bir pamuğa damlatıp kaş ve kirpiklerinize uygulamak hiç kalıntı kalmayacak ve dezenfekte edecek bir temizlik sağlar.
  • Lavanta yağı sindirime yardımcı olur. Yağ olduğu için bağırsakları ve mideyi hareketlendirir. Hazımsızlık, mide ağrısı, ishal, kusma gibi sorunlara yardımcı olur.
  • Lavanta yağı, solunum ile ilgili problemlere iyi gelir. Boğaz enfeksiyonu, grip, soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, bademcil iltihabı gibi çeşitli solunum yolları rahatsızlığına iyi gelir. Lavanta yağı aynı zamanda balgamı gevşetir ve balgam sökülmesine yardımcı olur. Solunum tıkanıklıklarını açar. Solunum yolu rahatsızlıklarıyla savaşabilecek güçlü bir antibakteriyeldir.