18 Nisan 2024 Perşembe
Ana SayfaSağlıkKokusuna aldanmayın faydası çok!

Kokusuna aldanmayın faydası çok!

İçerikleri

Sirke içerdiği zengin maddelerle yalnızca salata sosu olarak kullanılamayacak kadar faydalı. Sirke bakterilerle çok iyi savaşan maddeler içerdiğinden dolayı bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmanın yanı sıra bol miktarda magnezyum, potasyum, fosfor, demir, florin ve bakır gibi mineraller içerir. Bu özelliği ile birçok hastalığa iyi gelir, birçok problemi de çözer.

İşte sirkenin diğer faydaları:

Eldeki kokuları çıkarmak

Ellerinize sinen soğan, sarımsak ve balık kokusunu çıkarmak için saf sirkeyle ellerinizi ovalamanız işe yarayacaktır.

Ağız kokularını gidermek

Soğanlı ya da sarmısaklı bir yemekten sonra nefesinizin kısa sürede güzel kokmasının ve tazelenmesinin yolu, bir bardak ılık suyun içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı tuzu eritip bununla ağzınızı durulamaktır.

Sindirim sorunları

Sirke, kabızlık ve reflü gibi problemlere sebep olan genel sindirim bozukluklarını giderir. Bunun yanı sıra sirke mantar ve bakteri önleme özelliği ile gıda zehirlenmelerini de engelleyebilir. Sirke ayrıca mide yanmasına da iyi gelir.

Uyku problemleri

Yatmadan önce bir bardak ılık suya, bir çorba kaşığı doğal sirke ve bal ekleyip için. Bu karışım uykunuzun rahat geçmesini sağlayacaktır.

Saç bakımı

30 gr. kadar doğal sirkeyi üzerine su ekleyip banyodan çıkmadan önce saçınıza dökün.

Bu sudan sonra tekrar durulanmayın.

Kilo vermek

Yemeklerden önce sirkeli su içmek veya yemekle birlikte sirke tüketmek doyma hissine ulaşmayı ve daha az yemeyi sağlıyor.

Teknolojik ürünlerin temizliği

Bilgisayarınız, yazıcınız, faks makineniz veya diğer ev ofis araçlarını su ve sirkeli karışımla silebilirsiniz. Ancak temizliğe başlamadan önce tüm ekipmanların kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Duman veya sigara kokusunu gidermek

Eğer yemek yaparken yemeği yaktıysanız ya da evinizde sigara içiliyorsa, kokunun en yoğun olduğu alana sirkeyle doldurduğunuz bir kase koyarak duman kokusunu giderebilirsiniz.

Mobilyalardaki izleri silmek

Mobilyalarda kalan beyaz bardak izlerini temizlemek için sirkeli su kullanın. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Küf lekelerini çıkarmak

Sevdiğiniz gömleğiniz, üstlüğünüz ya da herhangi bir kıyafetiniz küflendiğinde onu çıkaramayacğınızı düşünüp atmayın! Küf lekelerini çıkarmak için sirkeye başvurabilirsiniz.

Krom ve çelik ev eşyalarını temizlemek

Çelik tencerelerinizi, demliklerinizi temizlemek için sirkeden faydalanabilirsiniz

Zararları neler?

Sirkenin herkes için geçerli bilinen bir zararı yoktur. Yalnız, çeşitli sağlık sorunları olanların sirkeyi tüketirken kontrollü olmaları gerekir. Örneğin mide rahatsızlığı olanlar sirke tüketmekten kaçınmalıdırlar. İçeriğinde asit olan sirke bu hastaların problemlerini artıracaktır. Ayrıca elma sirkesinin de kan şekerini düşürücü özelliği olması sebebiyle kan şekeri düşük olan şeker hastalarının yani tip2 diyabetli hastaların elma sirkesi tüketmekten kaçınmaları gerekir. Elma sirkesi günde en fazla 2 yemek kaşığı tüketilmedir. Aksi takdirde yemek borusu ve mide tahribatına neden olabilmektedir.