19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkHastalıkKOAH Nedir? Tedavisi Nasıldır?

KOAH Nedir? Tedavisi Nasıldır?

İçerikleri

Akciğerlerin tıkanmasına bağlı olarak nefes almada zorluk yaşanması, nefes alışveriş ve soluklanmada düzensizlik meydana gelmesi gibi nedenlerden ötürü söz konusu hastalık açığa çıkmaktadır. Özellikle 45 yaş ve üzerinde bu hastalığın giderek yaygın hale gelmeye devam ettiğini uzmanlar belirtmekte. İşte söz konusu durum dikkate alındığı zaman hastalığın nedenlerinin ve koah nedir üzerinde durmamız gerekmektedir.

KOAH Nedenleri

  • Sigara
  • Alkol
  • Eroin
  • Nargile ve aşırı sıcak ve dumanlı ortamlarda bulunmak zorunda kalan çalışanların maruz kaldıkları akciğer hastalığıdır. Bu hastalığın söz konusu nedenleri kişinin akciğerindeki bronş adlı hava yolu keseciklerinin daralması ve bunun da soluk alıp vermede tıkanıklık yaratarak kronik rahatsızlığı meydana getirmesinden kaynaklanmaktadır.
koah nedir KOAH Nedir? Tedavisi Nasıldır?
KOAH Nedenleri

KOAH Belirtileri

Öte yandan KOAH belirtilerine de her yönden yer vermemiz gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü her yıl Kasım ayının 3. gününü KOAH Günü ilan ederek bu hastalık konusunda insanların sağduyulu olmasını beklemektedir. Başlıca nedenleri olarak balgam çıkarma, öksürük, yokuş veya merdiven çıkarken nefesin kesilecekmiş gibi olması, soluk alıp vermede yaşanan güçlük gibi durumlar kendini göstermektedir. İşte bu ortada duran nedenler yönünden yer verildiği zaman hastalığın her yönüyle önlenmesinin de son derece önem teşkil eden hususiyet olarak yer almaya devam ettiğini gerçekten de dikkate almamız gerekmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Kronik akciğer hastalığı olarak koah hastalığı belirtileri görülmesinin ardından hastalara nefes alıp vermeye ilişkin birtakım egzersizler yapılmakta ve bunun yanı sıra akciğerdeki hava keseciklerinin açılmasına yardımcı olacak ilaç tedavisine geçilmektedir. Ancak ileri safha kronik rahatsızlıklarda balon tedavisi olarak bilinen bir tedavi yöntemine gidilerek böylelikle hastalığın tedavi edilmesinin her yönden mümkün hale gelmesi olanak teşkil eden nitelik olarak kendini göstermektedir. Ortada duran bütün bu özellikleri neticesinde yer verildiği zaman her açıdan çok kısa süre içerisinde karşımıza çıkmaya devam ettiğini dikkate almamız gerekmektedir.

Hastalık Teşhisinin Konulması

Kişinin KOAH riskine yönelik olarak belirtilerden birini veya birkaçını taşımasıyla uzman hekime başvurmasının ardından teşhisin konulması için solunum testi uygulanmaktadır. Söz konusu solunum testinin hemen ardından kişinin hasta olup olmadığı dikkate alınarak her yönden gerekli cerrahi müdahalenin gerekip gerekmediği veya ilaç tedavisi ile yetinileceği hakkında hastalara detaylı bir şekilde bilgi aktarılmaktadır. Ortada duran bütün bu özellikleri neticesinde yer verildiği zaman bütün nitelikleri esas alındığı zaman karşımızdaki yerini korumaya devam ettiğini kesinlikle ele almamız gerekmektedir.

koah hastaligi belirtileri KOAH Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Hastalık Teşhisinin Konulması

KOAH Balon Tedavisi

İleri safhada yer alan hastalıklarda ise balon tedavisi olarak bilinen bir tedavi sürecine geçilmektedir. Bu tedavi sürecinde entübasyon tüpüyle 3 mm ile 8 mm arasında solunum yoluna girilir. Burada bronş keseciklerini tıkayan yolların açılması için kazıma işlemi uygulanarak yeniden hastanın tedavi altına alınması gerekmektedir. Ortada duran bu özellikleri neticesinde koah balon tedavisi gerçekten de hastalığın ilerlemesini durdurmak adına son derece önemi büyük bir durum olarak varlığını sürdürecektir. Ortada duran bu yaklaşımlar neticesinde yer verildiği zaman her açıdan KOAH balon tedavisinin her yönden gerçekten de işe yarar yönlerinin var olmaya devam ettiğini kesinlikle dikkate almamız gerekmektedir. Tüm bu nitelikleri açısından her anlamda hastanın kısa süre zarfında gerçekten de iyileşerek eski sağlığına anında kavuşması her anlamda önem teşkil eden yaklaşımı olarak kendini göstermeye devam eden nitelik olarak karşımıza çıkar.