15 Haziran 2024 Cumartesi
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerKızılcık ve kızılcık şerbetinin faydaları neler? Neye iyi gelir?

Kızılcık ve kızılcık şerbetinin faydaları neler? Neye iyi gelir?

Kızılcık kırmızı rengiyle reçel ve içeceklerde sıklıkla kullanılır. Ekşi bir tadı olan kızılcık doğal bir antioksidandır. Kızılcığın insan sağlığı için sağladığı katkılar ise saymakla bitmez. Bu nedenle pek çok kişi kızılcık faydaları ve nasıl tüketilmesi konusunda araştırmalar yapar. Kızılcık neye iyi gelir, ne işe yarar? hakkındaki her şeyi yazımızda okuyabilirsiniz.

İçerikleri

Kiren olarak da bilinen, İngilizcesi cranberry olan kızılcık isimli meyvenin çok sayıda faydası bulunuyor. Ülkemizde genel olarak düzenli bir şekilde tüketilmemesine rağmen, özellikle birbirinden farklı çok sayıda hastalık için en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesi de kızılcık tüketimidir. Kızılcık ağacı sadece bir ila bir buçuk metre boyutunda olduğu için, vişne veya kirazdan farklı olarak çok daha küçük boyutlarda olan ağaçlarda üretilebiliyor.

Ağaçların dalları genellikle kahverengi yerine sarı renge sahip olduğu için rahatlıkla uzaktan da hangi meyvenin olduğu anlaşılabiliyor. Çok uzun yıllar boyunca tıp için suyu ve püresi kullanılmış olmasının yanı sıra, çok düşük bir kaloriye sahip olması nedeniyle sağlıklı beslenme için de tercih edilmiştir. Bünyesindeki vitamin ve minerallerin yanı sıra, zengin olduğu maddelerle herkes tarafından düzenli olarak tüketilmesiyle hastalıklardan korunmak çok daha kolay hale gelecektir.

Kızılcığın Faydaları Nelerdir?

Kızılcığın şerbet haline getirilmeden yıkandıktan sonra yenmesi halinde aşağıdaki kızılcık faydaları ile vücudunuzu antitümör, anti kanserojen besinle destekleyebilirsiniz.

 • Kızılcık tüketiminin özellikle idrar yollarındaki zararlı maddelerin atılması ve enfeksiyonların giderilmesi açısından oldukça büyük bir önemi bulunuyor.
 • Kızılcık tüketilerek, kanser tedavisi alınan süreçte vücuda destek olunması mümkündür.
 • Kızılcıkların tarlalardan toplanarak kullanılmasıyla birlikte dişlerin çürümesini engelleyecek şekilde dişlerin üzerine uygulanması ve dağıtılması sağlanabilir. Bu işlemler için şeker ve glikoz olmaması gereken kızılcıklar ise hazır halde değil sadece taze hallerde etkili olacaktır.
 • Kalp sağlığı kızılcık tüketimiyle ilgili bilginin sadece doktora danışılarak edinilmesinin ardından yenilmesi gereklidir.

Kızılcık Şerbetinin Faydaları Nelerdir?

Cranberry – Kiren – Kızılcık isimli besinin şerbet haline getirilerek tüketilmesinin ardından birçok destekleyici sonuç ortaya çıkıyor. Aşağıda yer alan her bir özel durum için kişiden kişiye değişiklik gösteren sonuçlar alınabiliyor fakat düzenli kullanımda tüm yararlarından

 • Kızılcık şerbeti faydaları arasında, cilt ve saç bölgesindeki cildin iyileştirilmesi için kullanılması gibi bir durum yer alıyor. Derinin genç görünüme sahip olmasını sağlayacağı gibi, saçların bulunduğu bölümdeki deri deformasyonlarını da önler.
 • Kızılcık şerbeti tüketilmesi durumunda özellikle kişinin enfeksiyon yaşaması engellenecek ve hızlıca geçmesi sağlanacaktır. Başta akciğer enfeksiyonu olmak üzere tüm enfeksiyonlar için tedaviyi destekleyici yapıya sahiptir.
 • Kızılcık şerbetinin içilmesinin temel nedenleri arasında üşütme durumları yer alıyor. Boğazından veya burun bölgesinden ağrı, kaşınma ve acı hissi yaşayan kişilerin solunum yolunun iyileştirilmesi için önerilir. İltihapların giderilmesi ve nezle ile gribin iyileşmesi için de sıkça tüketilir.
 • Midesinde ülser bulunan kişiler tarafından hem sindirim hem de boşaltım sistemine doğrudan etki eden bir meyve olması nedeniyle kızılcık tüketilmelidir.
 • Beyin sağlığıyla ilgili sorunlar yaşayan kişiler tarafından özellikle düzenli kullanılması gereklidir. Stresin düzenlenmesi, savunma sisteminin güçlendirilmesi ve bağışıklığın kuvvetlenmesi için kızılcık şerbeti içilmesi gereklidir.
 • Gut hastalığıyla ilgili henüz tam olarak kesin sonuç alınamamıştır fakat özellikle gut rahatsızlığının iyileştirilmesinde kullanılabileceği düşünülüyor.
 • Selülit problemleri bulunan kişilerin bu rahatsızlıkları için yapacakları tedavi alma işlemleri sürecinde kızılcık şerbeti tüketimi son derece yararlı olacaktır.
 • Şerbet olarak içilmesi halinde başta ağızdaki bakteriler olmak üzere, sindirim sistemindeki zararlı bakterilerin temizlenmesi ve boşaltım sistemiyle vücuttan atılması için etkili olacaktır.
 • Kilo vermek için diyet yapan kişiler tarafından özellikle düşük kaloriye sahip olması, yağ yakım sürecinde vücuda destekleyici bir yapıya büründüğü için sıkça tercih edilir.

Kızılcığın Zararları Var Mı?

Kızılcık tüketiminin her doğal besinde olduğu gibi çok sayıda faydası olmasının yanında az miktarda zararı da bulunuyor. Kızılcık zararları arasında yer alan üç temel durum dikkat çekiyor. Böbrek taşı bulunan kişilerin taşlarıyla ilgili duruma bağlı olarak kızılcık tüketip tüketemeyecekleriyle ilgili bilgiyi doktorlarına danışarak elde etmeleri mümkün olacaktır. Böbrek taşı rahatsızlığına sahip olanların yanı sıra, düzenli olarak kan sulandırıcı ilacı kullanması gereken kişilerin bu meyveyi yememesi son derece önemlidir.

Ters etki yaratacağı için, kan sulandırıcı ilaç ve kızılcık bünyede bazı sorunları tetikleyebilir. Warfarin isimli ilaç kullanan kişilerden biriyseniz, ilacınızı kullanmaya devam ettiğiniz aylar boyunca hiçbir şekilde kızılcık yememeniz gerekiyor. Kan pıhtılaşmasıyla ilgili sürece, Warfarin isimli ilacın tersi yönde etki etmesi nedeniyle kızılcık zararlı bir besin olabiliyor.