18 Nisan 2024 Perşembe
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerKırkkilit otu nedir, nasıl kullanılır, faydaları neler?

Kırkkilit otu nedir, nasıl kullanılır, faydaları neler?

Kırkkilit otunun kullanımı tarih öncesi zamanlara kadar dayanmaktadır. Kırkkilit otunun belgelenmiş kullanımları antik roma ve Yunan tıbbına kadar uzanmaktadır. Peki, geçmişten beri kullanılan kırk kilit oru nedir, kırk kilit otunun faydaları nelerdir, kırk kilit otu nasıl içilir, kırkkilit otu zayıflatır mı gibi birçok sorunun cevabını haberimizin detaylarından öğrenebileceksiniz. İşte kırkklilit otu nedir ve kırkkilit otunun faydaları nelerdir sorusunun cevapları..

İçerikleri

Kırkkilit otu geçmiş zamanlardan bu yana çeşitli hastalıklara şifa sağlaması amacıyla kullanılan bir ot türüdür. Kırkkilit otunun sağlık açısından birçok faydaları bulunmaktadır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği kırk kilit otunun ne olduğunu ve kırkkilit orunun faydalarını sizler için araştırıp bir araya getirdik. Kırkkilit otunu Prof. Saraçoğlu’nun tavsiyesi üzerine herkes merak etmeye başladı ve insanların kafasında, kırkkilit otu ile alakalı birtakım sorular belirdi. Peki, nedir bu sorular diyorsanız hemen açıklayalım.

Kırkkilit Otu Nedir?

Kırk kilit otu yol kenarlarında, genellikle sulak yerlerde yetişebilen bir ot türüdür. Kırkkilit otu ülkemizin birçok yerinde yetişmektedir. Küçük sivri uçları ve yapraklara sahip olan kırkkilit otu görüntü itibariyle biberiye bitkisine benzemektedir. Dünya üzerinde birçok çeşidi olan kırkkilit otunun en az 7 türü olduğu söylenmektedir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi ile gündeme gelen kırkkilit otunun sağlık açısından çeşitli faydaları bulunmaktadır.

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

İbrahim saraçoğlunun adından sıkça söz ettiği kırkkilit otunun sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Kırkkilit otunun faydalarını merak ediyorsanız sizler için araştırıp bir araya getirmiş olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz. İşte kırkkilit otunun faydaları:

Kemikleri, saçları ve tırnakları güçlendirir

Kırkkilit otu yüksek bir silikon içeriğine (kemik sağlığı için gerekli bir mineral) sahiptir ve bu nedenle kemiklerin, saçların ve tırnakların güçlendirilmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır. Osteoporoz için olası bir tedavi seçeneği olarak bile önerilmiştir. Çalışmalar, kırkkilit otu kemik hücrelerinin üretimini doğrudan artırdığını ve artan kemik dokusu oluşumuna yol açtığını göstermiştir.

Bağışık sistemini güçlendirir

Ek olarak, kırkkilit otu bitkisindeki yüksek silika içeriği, aşırı kanama riskini azaltmaya yardımcı olur ve sağlıklı kan hücrelerinin inşasına katkıda bulunur. Araştırmalar, kırk kilit otunun, tüm bağışıklık sistemini iyileştiren fagositlerin sayısını, mikroorganizmaları ve diğer yabancı maddeleri yok eden beyaz kan hücrelerinin sayısını artırdığını göstermiştir. Ayrıca, kırkkilit otu toksik kalıpların büyümesini engelleyebilir.

Eklem ağrılarını yok eder

Kırkkilit otu tıpkı kemiklerde olduğu gibi zengin slika içeriği sayesinde eklem ağrılarının da kısa süre içerisinde azalmasına yardımcı olmaktadır. Osteoporaza bağlı eklem ağrılarının azaltılmasında kırkkilit otu önemli bir yere sahiptir.

Kırkkilit Otunun İyi Geldiği Diğer Hastalıklar

 • Böbrek ve mesane taşları tedavisinde
 • Boğaz ağrısı tedavisinde
 • Kilo vermek için
 • Saç dökülmesi ve güçlendirilmesi tedavisinde
 • Tırnak güçlendirilmesi tedavisinde
 • Gut hastalığı tedavisinde
 • Ağır adet dönemlerinde
 • Vücudun sıvı tutma durumunda ve ödem atma tedavisinde
 • İdrar yolu enfeksiyonları tedavisinde
 • İdrar kaçırma tedavisinde
 • Açık yaraların çabuk iyileşmesi tedavisinde
 • Eklem çatlamaları tedavisi
 • Kemik romatizmaları tedavisi
 • Dölyatağında meydana gelen poliplerin tedavisinde
 • Genital bölge iltihaplarında
 • Böbrek taşı tedavisinde
 • Kepekli saç derisi şikayetleri tedavisinde kırkkilitotu kullanılabilir.

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Kırkkilit otu yaprakları kullanılarak çayı yapılmaktadır. Kırkkilit otunun çayının nasıl demlendiği sorusunun cevabını Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu açıklamıştır. İşte Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre kırkkilit otu çayı nasıl demlenir sorusunun cevabı:

Malzemeler

 • 2 tutam kırkkilit otu
 • 1 bardak su

Kırkkilit otu bir bardak klorsuz su ile kaynatılır. Daha sonra 5 dakika demlenmesi beklenir. Ilınınca aç karnına 2 bardak öğünlerden önce soğutulmadan içilir.

Prof. Dr. Saraçoğlu’nun önerdiği bel fıtığına kırkkilit otu:

Malzemeler;

 • 2 tutam kırkkilit bitkisi
 • 1 bardak su

Nasıl hazırlanır?

Kırkkilit otunu bir bardak suyun içerisinde 5 dk boyunca kaynatın. Ilıdıktan sonra bu karışımı 1 yoğurt kâsesine boşaltın. Normal sıcaklıkta olan bir odada yatağın üzerine uzanın. Masajı yapacak kişinin 5 parmağını kırkkilit suyuna batırarak ense kökünden kuyruk sokuma kadar 15 20 defa karışıma 5 parmağını batırarak uygulamalıdır. Karışımı sürdükten 1 sonra bu bölgeye aynı şekilde ardıç yağı ile masaj yapılmalıdır. 3. Gün ise kırkkilit karışımı ile aynı masaj uygulanmalıdır. 4. Gün ardıç yağı uygulanmalıdır. 1 ay boyunca uygulanan bu karışım ağrıları ve bel fıtığı şikâyetinin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

Kırkkilit Otu Zayıflatır Mı?

Kırkkilit otunun ödem atıcı ve idrar söktürücü özelliği olması nedeniyle zayıflatıcı etkisi de bulunmaktadır. Kırkkilit otu çayı demlenerek her gün 2 defa yemeklerden önce içilirse kilo vermenize ve ödem atmanıza yardımcı olmaktadır.

Kırkkilit otu nedir, nasıl kullanılır, faydaları neler?