17 Nisan 2024 Çarşamba
Ana SayfaSağlıkKefirin bu faydalarını hiç duymadınız!

Kefirin bu faydalarını hiç duymadınız!

İçerikleri

Kafkasya kökenli kefir, Rusça da “keyif veren” anlamına geliyor.Kefir, çok eski yıllardan beri özellikle Kafkasya bölgesinde yapılan, süt asidi fermantasyonu yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı (yoğurt kıvamında), hafif ekşimsi fermente bir süt ürünüdür. Aynı zamanda, genel sağlığa katkıda bulunduğu bilinen pek çok vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir içecektir.

İşte kefirin faydaları… Serinletici aromasıyla kronik yorgunluğu giderir,. Mikrobik enfeksiyonlara karşı direnci arttırır,. Stres azaltır, sakinleştirir,. Kolesterolü düşürür,. Uykusuzluğu ve sinirsel depresyonu ortadan kaldırır,. Damar sertliğini ve kas kasılmalarını önler,. Yüksek tansiyonu düzenler ve dengeler,. Kan bozukluklarını giderir ve kanı temizler,. Karaciğer rahatsızlıklarını iyileştirir,.

Cildi güzelleştirir ve parlaklık verir,. Egzama ve benzeri deri hastalıklarına iyi gelir,. Sinir sistemini güçlendirir, yara ve yanıkların hızla iyileşmesini sağlar,. Yara ve yanıkların hızla iyileşmesini sağlar,. İdrar yolu iltihaplarını tedavi eder,. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir,. Safra kesesi ve böbrek hastalıklarına iyi gelir,. Sindirim sistemini mükemmel şekilde düzenler,. Sağlıklı diyet için önemlidir,

Bebeklikten ergenliğe kadar; kemiklerin ve dişlerin oluşumu ile sağlıklı dokuların ve kasların gelişimini olumlu etkiler.. Vücudun gelişmesi için gerekli olan vitamin, mineral ve protein desteğini sağlar.. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için mikrobik enfeksiyonlara karşı direnci arttırır.. Aşırı çikolata, şeker ve sakız tüketen çocukların sağlık risklerini azaltır.. Diş çürüklerini önler.. Şekerin özümlenmesini sağlar ve şekeri enerjiye dönüştürür. İştah açar ve beslenmeye güçlü destek oluşturur.. Kilo almayı önler..

İshale ve kabızlığa karşı etkindir. Kansızlığı önler ve kan bozukluğunu giderir.. Tırnakların sağlıklı kalmasını sağlar.. Görme yeteneğini güçlendirir.. Kesiklerin ve yaraların hızla iyileşmesini sağlar.. Zekâ gelişimine önemli katkı ve zihinsel aktiflik sağlar.. Çok fazla bilinmese de kansere karşı çok önemli faktör olarak değerlendirilen kefir, kalp hastalıklarını da önlemekte yaşlanmayı yavaşlatmaktadır..