- Sponsorlu Bağlantı -

Kanser hastalarını tüp bebek tedavi edebilir

Yapılan araştırmaya göre kanser hastalarına ait dondurulmuş sperm ve embriyoların sağlıklı bireylerinkilere oranla 5 yıl daha fazla uzun yaşadığı belirlendi. Akdeniz Ülkeleri Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Erol Tavmergen’in yürüttüğü çalışma neticesinde keşfedilen bu detay için açıklamalar yapıldı. İşte tüm detaylar…

- Sponsorlu Bağlantı -

Kanser Hastalarına Tüp Bebek İmkânı

Kanser hastaları tedavi sürecinden yumurtalık ve spermlerini dondurma şansına sahiptir. Bir kanser hastası üreme dokularını kaybetmeden evvel eğer ki dondurulmasına ilişkin tedavi görür ise  iyileştikten sonra çocuk sahibi olabilir. Çünkü yapılan son araştırmalara göre kanserli bireylerin üreme hücreleri dondurularak saklanıp 5 yıl kadar uzun bir süre sağlıklı şekilde muhafaza edilebiliyor. Bu durum kanserli bireylerin de artık çocuk sahibi olabileceğinin ispatı olarak açıklandı. Bunun için önce dondurma işlemi ardından da tüp bebek tedavisi yapılmaktadır. Aynı tedavi yöntemi erken menopoz hastaları için de uygulanmaktadır.

Profesör Tavmergen’in Konuya İlişkin Açıklaması

Tavmergen konuya ilişkin detaylı açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı;

- Sponsorlu Bağlantı -

‘’ Doğurganlığın korunması ve tedaviler için Türkiye’de şu an 155 tüp bebek merkezi yer alıyor. Dünya geneline tüp bebek tedavisi açısından bakacak olursak elbette ki Türkiye’nin bu konuda ön sıralarda olduğunu söyleyebiliriz. Bu başarı tabi ki de göz ardı edilmemelidir.  Türkiye’nin bu konuda başarılı olması teknolojiyi yakından takip etmesi ile ilgilidir. Eğer sağlık bakanlığının tüp bebek raporlarına da bakacak olursa Türkiye yine diğer ülkelere nazaran ön sıralarda yer alıyor. Yeni olan kanser tedavisi öncesinde yumurta ve spermlerin dondurulması ile beraber bu rakamın daha da artacağını söylemeliyiz. ’diyerek sözlerine son verdi.

- Sponsorlu Bağlantı -

loading...
İlgili Haberler

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam