13 Nisan 2024 Cumartesi
Ana SayfaSağlıkHastalıkKalp Krizinden Korunmanın 4 Yolu

Kalp Krizinden Korunmanın 4 Yolu

İçerikleri

Ya da artan yaş sebebiyle damarlarda oluşan sertliktir. Önlenebilir tedbirler; ölçülü beslenme, sigarayı bırakma, hareket etme, aşırı tuz ve şekerden uzak durmalıdır.

Ölçülü Beslenme

Uzmanların tavsiyeleri incelendiğinde ölçülü beslenmenin kalp krizi gibi bir çok hastalığı önlemede önemli olduğu anlaşılır. Kalp krizinden korunma yolları bazen aşırı yeme gibi yapılmaması gereken davranışlardır. Yenilen yiyeceğin türü ne olursa olsun fazla miktarda tüketilen her yiyecek tehlikelidir. Et, sebze ya da pasta fark etmez. Aşırı tüketilen her besin vücut tarafından yağa dönüştürüldüğünden aynı anlamı ifade eder. Ayrıca tüketilen yiyeceklerin organik olması, o yiyeceklerden sınırsız miktarda tüketilse bile sağlığa faydalı olduğu anlamına gelmez. Uzmanlarca belirlenen günlük besin miktarı için yüzdeler şu şekildedir: %50-60 karbonhidrat, %20-30 protein, %10-15 yağ. Ayrıca alınan proteinin 2/3’ü bitkisel besinlerden, 1/3’ü hayvansal besinlerden olmalıdır. Balığın sofralardan eksik edilmemesi önemlidir. Kalp sağlığı için trans olan yağlardan uzak durmak gerekir. Uzmanlara göre kızartılan her yağ, trans yağa dönüştüğünden her türlü kızartmadan uzak durulmalıdır. Zeytinyağı kullanılarak kızartılan bir besin, aslında çok yararlı olan zeytin yağını trans yağa dönüştürmektir.

kalp krizi belirtileri Kalp Krizinden Korunmanın 4 Yolu
Ölçülü Beslenme

Sigarayı Bırakma

Sigara, birçok hastalığın başlıca sebebidir. Kalbin iyi çalışması, kanın vücutta iyi dolaşması anlamına gelir. Kan, oksijen sayesinde dolaşır. Yani kalbin çalışması için oksijen gereklidir. Sigara kullanan bireylerin akciğerlerine kısıtlı oksijen girer. Bu sebeple kanın dolaşımı engellenir ve kalp kirli kanı oksijen yetersizliğinden yeterince iyi temizleyemez. Bir süre sonra da kalp krizi gerçekleşir. Kadınlarda görülen menopozdan önceki dönemde sigara kullanımı kalp krizini erkeklere oranla beş kat arttırır.

Hareket Etme

Kalp krizinden korunma yolları arasında en önemlilerden biri de hareketli yaşamdır. Yoğun bir hayat akışı içinde spora mutlaka zaman ayrılmalıdır. Spor dışında güzel havalarda araba kullanmamak gibi pratik hareketler de hayata dahil edilmelidir. Hobi edinirken hareketli olanlar tercih edilmelidir. Dans etmek, bahçeye bir şeyler ekmek, bisiklete binmek, doğa yürüyüşü gibi. Spor yapılırken kişinin spor geçmişine ve yaşına uygun olanlar seçilmelidir. Hiç spor yapmamış elli yaşındaki bir kişinin ağırlık çalışması kalbine yarardan çok zarar getirir.

Aşırı Tuz ve Şekerden Uzak Durma

Kalp krizi belirtileri incelendiğinde kişinin yüksek tansiyon, obezite, diyabet gibi diğer sağlık problemlerinin de vücudunda olduğu görülür. Aşırı tuz tüketimi sonucu kişide zamanla yüksek tansiyon problemi oluşur. Bu durum da kalp krizine neden olur. Marketlerden alınan her türlü paketli üründe tuz bulunmaktadır. Bu sebeple yemek masasından tuzluğun kaldırılması gerekir. Ayrıca endüstriyel yiyecek maddeleri seçilirken paketlerin üzerlerindeki tuz miktarına dikkat edilmelidir. Aşırı şeker tüketimi sonucunda kilo artışı ve zamanla obezite oluşur. Obezite sonucunda da şeker hastalığı meydana gelir. Tüm bunların sonucunda kalp krizi geçirme ihtimali artar. Uzmanlara göre vücut şeker ihtiyacını tatlı olmayan besinlerden karşılar. Yani şekerli bir yiyeceği tüketmeye ihtiyaç yoktur. En sağlıklısı şekeri tamamen bırakmaktır. Ama bırakılamıyorsa azaltmak da iyi bir tedbirdir.

kalp krizinden korunmanin yollari Kalp Krizinden Korunmanın 4 Yolu
Aşırı Tuz ve Şekerden Uzak Durma

Kalp Krizini Önlemek

Kalp krizinden korunmanın 4 yolu dışında kalp krizinin hissedildiğinde önleme yolu vardır. Genellikle spor sırasında aşırı terleme ve kalpte oluşan bir baskı ya da çarpıntı hissedildiğinde, hemen spor bırakılmalı ve hekime gidilmelidir. Normal zamanlarda da doktor kontrolü mutlaka gereklidir.