15 Haziran 2024 Cumartesi
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerHurmanın Kalp Krizi, Hipertansiyon Ve Kolesterol İçin Faydaları

Hurmanın Kalp Krizi, Hipertansiyon Ve Kolesterol İçin Faydaları

Hurma sağlık açısından son derece faydalıdır ve birçok sağlık sorunu için muhtemelen yiyebileceğiniz en iyi meyvelerden biridir.

İçerikleri

Hurmanın Kalp Krizi, Hipertansiyon, felç ve kolesterol için faydaları. Amerika Birleşik Devletleri’nde felç uzun vadeli engelliliğin önde gelen nedenlerinden birisidir. Her yıl, yaklaşık 795.000 kişi felç geçiriyor. Bu hastaların yaklaşık 600.000’i ilk kez felç problemi yaşıyor. Bu sebeple amaç felçe neden olan etmenleri ortadan kaldırmaktır. Uzmanlara göre hurma felçi önleyebilecek 1 numaralı meyvedir, yüksek tansiyon ve kolesterolü önlenmesi gibi.

Besleyici özelliği ve büyük sağlık faydaları sağlayan kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko içeriği ile kalp-damar problemleri, hipertansiyon, inme, kalp krizi ve kolesterol gibi ciddi rahatsızlıklarda size yardımcı olabilir. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırarak genel sağlığınızı iyileştirir.

İşte hurmanın sağlık açısından mucizevi 9 faydası

İshali iyileştirir

Hurmada, diyareye karşı etkili olan potasyum çokça bulunur. Potasyum bağırsak florasını iyileştiren sağlıklı bakterilerin üretimini uyarır.

Kötü kolesterolü düşürür

Hurma kan damarlarınızı plak birikiminden temizlemede mükemmeldir ve kan pıhtılarının oluşumunu da önler. Böylelikle hurma kötü kolesterol seviyenizi kontrol etmek için harika bir meyvedir.

Kan basıncını düzenler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hurmada potasyum bol miktarda bulunur, ancak yok denecek kadar sodyum bulunduğundan, yüksek tansiyon sorunları olan insanların kesinlikle tüketmeleri gereken bir meyvedir. Buna ek olarak, bir avuç hurma, kan dolaşımını da uyaran 80mg magnezyum içerir.

Felç oluşumunu önler

Hurma yüksek potasyum seviyesine sahip olduğundan, sinir sistemini uyarır ve felç oluşumunu engeller. Günde ortalama 400 mg potasyum tüketmek felç riskini etkili bir şekilde önleyebilir.

Kansızlığa iyi gelir

Hurma demir açısından zengindir, bu da onu anemi ile mücadele eden, hamile kadınlar, çocuklar ve kansızlık problemi bulunan kişiler için mükemmel bir doğal şifa kaynağı yapar. Günde 100 gr. hurma yemek, 0,9 mg demir alımı sağlar, bu da önerilen günlük değerin % 11’ini ifade eder.

Kalp sağlığı için faydalıdır

Hurma kalp sağlığını destekler, bu nedenle hurmayı diyetinize dahil ettiğinizden emin olun. Hurmayı yemenin en iyi yolu, yatmadan önce hurmayı bir bardak suya koyun  ve sabahları tüketin..

Kabızlık karşı etkilidir

Hurma lifli yapısı ile kabızlık için harika bir meyvedir. Kabızlık için yatmadan önce hurmayı bir bardak suya koyun. Sabah kalkınca aç karnına hurmayı yiyin ve suyunu için. Böylelikle hurmanın müshil edici faydasından yararlanarak kabızlık probleminden kurtulacaksınız.

Kilo vermenize yardımcı olur.

Biraz kilo vermek ve sağlıklı zayıflamak istiyorsanız, her sabah aç karnına 3 adet hurma yiyin. Hurma metabolizmanızı hızlandırarak sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur.

Kanseri önler

Hurma yüksek seviyelerde magnezyum içerir. Magnezyum kansere yol açan birçok hastalığa bağlı vücuttaki iltihaplanmayı yatıştırır. Bununla birlikte 2015 yılında, British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir 2015 yapılan bir araştırmada, hurmanın, kolon kanseri gelişme olasılığını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Diğer sağlık faydaları:

Journal of Ethnopharmacy’de yayınlanan 2005 tarihli bir araştırmaya göre, günlük olarak hurma tüketmek sindirim sisteminizdeki iltihaplı ülserleri yatıştırır. Araştırmacılara göre bunun mümkün olmasının nedeni, hurmanın sulu ve etanolik ekstrelerinin histamin ve gastrin konsantrasyonlarındaki artmış etanolü azaltmasıdır.