21 Temmuz 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerHer gün tükettiğimiz mucizevi yiyecekler

Her gün tükettiğimiz mucizevi yiyecekler

İçerikleri

Elma, limon veya yumurta; hemen hemen her gün tükettiğimiz yiyecekler arasında yer alıyor. Peki bu yiyeceklerin sayısız faydalarını biliyor musunuz? İşte potasyum, vitamin ve magnezyum kaynağı olan yiyecekler…

Yeme alışkanlıklarımızı edinirken kriterlerimiz değişir. Kimimiz için lezzet, kimimiz için fayda; yiyeceklerimizi seçerken belirleyici özellik gösterir. Her ikisini de önemseyenler için harika bir liste hazırladım. Günlük hayatınızda devamlı tükettiğiniz bu lezzetli sebze ve meyvelerin ne gibi faydaları olduğunu bilmek istemez misiniz?

ELMA:
Ülkemiz, elma üretimi ve tüketimi açısından oldukça zengin bir yer. Yani toplum olarak elma yeme alışkanlığı olan insanlarız. Peki sıklıkla yediğimiz elmanın faydaları neler? Elma, içerdiği yoğun lif sebebiyle, sindirim sistemine dost bir meyvedir. Ayrıca C vitamininden zengin oluşu sebebiyle kış aylarını hastalıklardan uzak geçirmenize de yardımcı olur. Her gün bir elma yemek, sindirim sistemini düzene sokacağından kilo vermenize de yardımcı olur.

BADEM:
Genel olarak kuru yemiş seven bir ülkeyiz. Ancak her şeyde olduğu gibi yağlı yemişlerde de yediğimiz miktara dikkat etmek gerekir. Badem; lif, E vitamini ve omega-3 yönünden oldukça zengindir. Ayrıca yapılan araştırmalar, düzenli badem tüketmenin kalp hastalıklarından korunmaya yardımcı olduğunu da gösterdi.

BİTTER ÇİKOLATA ALIN

MUZ:
Potasyum zengini bir meyvedir. İçerdiği potasyum sayesinde kas kramplarını azaltıcı etki gösterir. İçerdiği probiyotikler, bağırsak dostudur ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca karın bölgesinde meydana gelen şişkinlikten de kurtulmanıza yardımcı olur.

PANCAR:
Son yıllarda popülaritesi artan sebzeler arasında yer alıyor. Yüksek oranda potasyum, folik asit, demir ve antioksidan madde içerir. Yapılan bir araştırma, pancar suyunun en etkili tansiyon düşürücülerden biri olduğunu da gösterdi.

KAKAO:
Kakao deyince aklınıza hemen çikolata geldiğine eminim. Elbette kakao, çikolatanın hammaddesidir ancak doğru oranda tüketildiğinde kilo aldırmak yerine sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Sağlık için verilen savaş, markette kazanılır. Çikolata alırken, en az yüzde 70 kakao içeren bitter çikolata alın! Yapılan araştırmalar; bu özelliklerdeki bir çikolatanın, tansiyonunuzu kontrol altına aldığına ve birçok sağlık problemine sebep olan stres yükünü azalttığına dikkat çekiyor.

YUMURTA:
Yumurta, hakkında birbirini çürütmeye çalışan iddiaların dolaştığı bir gıda maddesi. Ancak herkesin buluştuğu ortak bir nokta var ki o da tok tuttuğu ve enerji verdiği! Özellikle okul çağındaki çocuklarınızın kahvaltılarında mutlaka yumurta olmalı.

KİVİ ENERJİ DEPOSUDUR

ÜZÜM: Ülkemiz, üzüm yetiştiriciliği açısından son derece ileri bir seviyede. Siyahı, sarısı, çekirdeklisi, çekirdeksizi, hatta kurusu… Üzümün faydaları hakkında sayısız araştırma mevcut. Bu araştırma sonuçlarına göre üzüm, hasar görmüş hücrelerin tamirinde oldukça başarılı, yüksek oranda anti-oksidan içeriyor.

KİVİ:
Özellikle Karadeniz bölgesinde yetiştirilen ve toplumumuzca çok sevilen bir meyve. Kivi, yüksek oranda magnezyum içerir ve bu içeriği sebebiyle kişiye enerji verir. Yapılan araştırmalar kivinin, portakala oranla iki kat C vitamini, muzdan çok daha fazla potasyum ve yüksek lif içerdiğini de gösterdi.

LİMON:
Hemen hemen hepimiz limonun C vitamini deposu olduğunu biliyoruz. Bu sebeple kış aylarında bolca tüketilmesi, hasatlıklardan korunmanıza yardımcı olur. Limon aynı zamanda sistemde adeta ateşleyici vazifesi görerek kilo vermenize de yardımcı olur. Bir limon suyu soğuk bir bardak soda ya da bir fincan yeşil çaya ilave edildiğinde, çok daha hızlı yağ yakmaya başlarsınız.

NAR:
Yapılan araştırmalar, narın hücre onarımında son derece faydalı olduğunu gösterdi. ayrıca yüksek antioksidan içeriği sayesinde daha dirençli olmanıza da yardımcı oluyor.

TATLI KABAK:
Turuncu rengini aldığı beta-caroten adlı maddeden zengin bir sebzedir. Sahip olduğu beta-caroten, bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. Ülkemizde tatlı kabak denince, adeta şeker havuzuna yatırılarak hazırlanan kabak tatlısı akla geliyor. Oysa kabağın bu mucizevi özelliğinden faydalanmak için tatlısındansa çorbasını yapmak tercih edilmelidir.

SOMON BALIĞI:
Somon balığı içerdiği omega-3 yağ asidi oranı sebebiyle kolesterol seviyesini düzenleyerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Somon balığı ayrıca kalsiyum, D vitamini ve protein açısından da zengin bir balık türüdür.

KIRMIZILAR SAĞLIK DEPOSU

ÇİLEK:
Çilek sevmeyeniniz yoktur diye düşünüyorum. Peki bu meyvenin insan sağlığı açısından ne gibi faydaları olduğunu biliyor musunuz? Son yıllarda yapılan araştırmalar çileğin, kanser hücrelerini ortadan kaldırmaya yardımcı etkisi olduğunu gösterdi.

DOMATES:
Domates, tıp bilimi açısından son yılların parlayan yıldızı olarak gösterilebilir. Domatesteki mucizenin ası, likopen… Likopen, domatese kırmızı rengini veren maddedir. Bu mucizevi madde, kolon, prostat, akciğer ve göğüs kanseriyle mücadelede son derece etkilidir.

KARPUZ:
Yüksek oranda lif içerir. Ayrıca A ve C vitamini açısından da oldukça zengindir.

KARACİĞERİNİZ İÇİN ENGİNAR TÜKETİN

ENGİNAR:
Enginarın, özellikle karaciğer sağlığı için son derece önemli olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur. Ancak yapılan araştırmalar bu mucizenin nedeni, sebzenin tek faydasının bu olmadığını gösterdi. Enginar, sindirim sisteminin en iyi dostu olan liften de zengindir. Ayrıca vücudu toksinlerden arındırır ve kalp sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

CEVİZ:
Ceviz, sağlıklı yağdan oldukça zengin bir yemiştir ve bu özelliği sebebiyle kalp sağlığını korumak için gereklidir.