Ölümcül sağlık sorunlara neden olan kan pıhtılaşması belirtileri

Hiç beklemediğiniz bir anda meydana gelerek, inmeye, kalp krizine ve ölümcül sağlık sorunlarına neden olan kan pıhtılaşması belirtileri.

Ölümcül sağlık sorunlara neden olan kan pıhtılaşması belirtileri

Sağlık Haberleri Editörümüz bugün kan pıhtılaşması belirtilerini, olası sonuçlarını ve almanız gereken tedbirleri sizler için araştırdı.

Vücudumuz kanamayı durdurur, bu da kanın pıhtılaştığı anlamına gelir. Kan pıhtılaşması, çürük veya kabuk şeklinde olabilir.  Kan pıhtılaşması ne yazık ki, inme, kalp krizi, vb. gibi bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kan pıhtılaşması belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki belirtilerden bazılarına sahipseniz ciddi bir kan pıhtılaşması sorunu yaşıyorsunuz:

Açıklanamayan öksürük

Uzmanlar, hiçbir sebep yokken öksürüyorsanız kesinlikle nefes, göğüs ve kalp atış hızınıza dikkat etmelisiniz. Açıklanamayan öksürükten şikâyet ediyorsanız doktorunuzu ziyaret etmelisiniz!

Nefes darlığı

Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, akciğerinizdeki kan pıhtılaşmasından muztarip olabilirsiniz! Ayrıca göğsünüzde hızlı kalp atışı ya da çarpıntı da olabilir veya baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu belirtilerden bazılarını fark ederseniz derhal doktorunuzu arayın.

Göğüs ağrısıyla derinden soluma

Bu belirtilerle karşılaşırsanız, akciğerlerinizde de kan pıhtılaşması yaşayabilirsiniz. Bu kan pıhtılaşması çok kısa sürede ölümcül olabilir, bu nedenle bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen yardım alın.

Ciltte kırmızı çizgiler oluşması

Çürüklerin kan pıhtılaşması şekli olduğunu unutmayın. Kırmızı çizgilerin damarların uzunluğu boyunca oluştuğunu fark ederseniz, kesinlikle normal değildir, bu yüzden hemen doktorunuzu arayın.

Bacağınızda incinme ve ağrı hissi

Ulusal Kan Pıhtılaşması Birliğine göre,  bacağınızdaki incinme veya ağrı genellikle kan pıhtılaşması belirtisine işaret eder. Bu konu adale kasılması veya kramp olarak da açıklanabilir.

Tek uzuvda şişlik oluşması

Bu belirti kesinlikle en tehlikeli olanlardan biridir. Bu kan pıhtılaşması dolaşım sisteminizdeki kan akışını önler ve aynı zamanda DVT olarak da bilinir. Bu çok tehlikelidir, çünkü oksijenin hayati organlarınıza ulaşmasını önler.

Siz veya Ailenizden biri böyle bir sorunu yaşarsa hemen acil yardım isteyin. Kan pıhtılaşması ölümcül olabilir, bu nedenle hastaneye gidin ya da 112'yi arayın. Riske girmeyin!

Risk faktörleri nelerdir?

Kan pıhtılaşması riskini artıran faktörler;

  • Sigara içmek
  • Kanser
  • şişmanlık
  • Gebelik
  • Bazı doğum kontrol hapları
  • Yaş, özellikle 65 yaşın üzerindeyseniz
  • Yatak istirahatı veya uzun süreler boyunca hareketsiz kalmak

Dipnot:

DVT: ( Derin VenTrombozu ) Toplardamar içinde kan pıhtısı oluşmasıdır. Genellikle bacağın aşağı tarafında, kalçanın uyluk bölümündedir. Kan pıhtılaşması bir kısmı kopar ve kan içerisinde dolaşmaya başlar. Akciğerde kan akışını tıkar ve ölüme neden olabilir.

Ölümcül sağlık sorunlara neden olan kan pıhtılaşması belirtileri

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2018, 17:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Munir Buyukcengiz
Munir Buyukcengiz - 4 ay Önce

Akciger kanseri belirtileri bi cogu tutuyor.bilgileriniz icin Tesekkur ederim.

Seyithan ÇETİN
Seyithan ÇETİN - 4 ay Önce

38 yaşındayım bel fıtığı ameliyatı oldum 4 adet implant takıldı belime. Ameliyat olalı 6 ay oldu. Son 2 aydan beridir sol bacağımın uyluk kısmında şişlik meydana gelmiş sebebi ne olabilir teşekkür ederim