21 Temmuz 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkGöbek nasıl eritilir? Göbeğinizi eriten ve karnınızı düzleştiren 10 besin!

Göbek nasıl eritilir? Göbeğinizi eriten ve karnınızı düzleştiren 10 besin!

İçerikleri

Kadınların ve erkeklerin en sık karşılaştığı sorunların başında göbek yağları gelmektedir. Göbek ve bel bölgelerinde bulunan yağlar uzun süreli diyetlere rağmen eritilemeyebilir. Güzel bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler özellikle göbek yağlarından kurtulmak isterler. Göbek yağlarını eritecek ve fit bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak yöntemler yazımızın devamında anlatılmaktadır.

Göbek Nasıl Eritilir?

Düzensiz ve dengesiz beslenme, sporsuz yaşam tarzı gibi etkenler nedeni ile kilo sorunu meydana gelmektedir. Kilo ve yağlar özellikle göbek bölgesinde birikmektedir. Hem görüntü açısından hem de sağlık konusunda rahatsız eden göbek yağları çok zor erimektedir. Bu yağlardan kurtulmak için düzenli beslenme ile beraber egzersizlerin de aksatılmaması gerekmektedir.

Göbek Yağlarını Eritmek İçin Neler Yapılmalı?

Uyku düzeninin bozuk olması ve aşırı karbonhidrat tüketilmesi de göbeklerde yağ oluşumuna neden olmaktadır. Göbek yağlarından kurtulmak için uygulamanız gereken bazı yöntemler ve uymanız gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu yöntemler ve kurallar şu şekilde sıralanabilir:

Şeker tüketimine dikkat edilmelidir: Yemeklere ya da içeceklere sonradan eklenmekte olan şeker nedeni ile göbek yağları artmaktadır. Vücudunuza sebze ya da meyvelerden gelen şeker dışında şeker tüketmemeniz önerilmektedir. Hazır gıdalar, pasta, kek, pastane ürünleri, şekerli ve gazlı içecekler tüketilmemelidir. Şekerli gıdaların tüketilmesi kalp ve şeker hastalıklarını da beraberinde getirmektedir.

Ambalajlı içecekler tüketilmemelidir: Marketlerde satılan gazlı ve hazır içecekler göbek yağları açısından riskli grupta yer almaktadır. Yüzde 100 oranında doğal yazan meyve sularında bile sonradan eklenen şekerler bulunmaktadır. Bu nedenle göbeğini eritmek isteyen kişilerin bu ürünleri tüketmemesi gerekmektedir.

Protein tüketimi artırılmalıdır: Göbek yağlarından kurtulmak isteyen bireylerin karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden uzak durması gerekmektedir. Bunun yerine protein açısından zengin olan yumurta, peynir, yoğurt, balık, tavuk ve et gibi besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Protein ağırlıklı beslenen kişilerde eriyen göbek bölümünün yeniden yağlanma riski azalmaktadır.

Yüksek lifli besinler tüketilmelidir: Bitkisel ürünlerde sindirilemeyen bölümlerinin bağırsaklara geçişini kolaylaştıran lifler oldukça önemlidir. Lifli gıdalar sayesinde tokluk hissi artmaktadır. Bu sayede öğünler arasında yemek yeme hissi duymazsınız.

Egzersizler aksatılmamalıdır: Kilo vermek ve yağları eritmek için tek başına beslenmeye dikkat etmek yeterli değildir. Sağlıklı beslenme ile beraber günlük olarak egzersiz yapılmalıdır. Göbek yağları için genelde mekik çekilmektedir. Ancak bu da tek başına yeterli değildir. Tüm vücudun hareket etmesini sağlayan egzersizler tercih edilmelidir.

Yediklerinizi Not Edin

Bazen yoğunluk içerisinde ne yediğinizi unutuyor olabilirsiniz. Bu nedenle gereğinden fazla besin tüketebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için yediklerinizi düzenli olarak not edebilirsiniz.

Salatalarınızda sirke kullanmaya özen gösterin: Kilo verme üzerinde ciddi etkileri olan sirkeyi günlük yaşamınızda kullanmanız önemlidir. Salatalarınıza ekleyerek tüketebileceğiniz sirkeyi su ile açarak da tüketebilirsiniz.

Gıdaların etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin: Genelde ürün alırken etiketlerine bakılmaz. Her ürünün etiketinde içeriği yazmaktadır. Bazen zararsız zannettiğiniz ürünlerde şeker ve karbonhidrat oranı çok yüksek olabilmektedir. Bunun önüne geçmek için ürünlerin içeriğini mutlaka incelemelisiniz.

Düzenli uyumaya dikkat edin: Uyku düzeni kilo vermede oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalar 6 saatten az ya da 8 saatten fazla uyuyan kişilerin özellikle göbek yağları sorunu çektiğini göstermiştir. Bu nedenle günlük olarak 6 – 8 saat uyumaya dikkat edilmelidir.

Beyaz ekmek tüketmeyin: Özellikle beyaz ekmek tüketimi yağ oranını artırmaktadır. Yemeklerde mutlaka ekmek yeme ihtiyacı duyuyorsanız tercihinizi tam buğday içeriğine sahip ekmeklerden yana kullanmalısınız.

Yeşil çay tüketimini artırın: Yeşil çayın yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle sabahları düzenli olarak bir fincan yeşil çay tüketilmesi önerilmektedir.

Soda tüketimine dikkat edilmelidir: Yediklerinizi sindirmenizde yardımcı olan ve içeriğindeki yararlı mineraller ile göbek yağlarınızı eritmenizi sağlayan soda tüketimine dikkat etmelisiniz. Sodayı yemeklerden iki saat kadar sonra tüketebilirsiniz.

Su içmeyi ihmal etmeyin: Su tüketimi hem sağlık açısından hem de kilo verme açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle gün içerisinde yeterli miktarda su içemeye özen gösterilmelidir. Bu sayede karnınız tok olacak ve yemek yeme isteğiniz azalacaktır.

Göbeğinizi Eriten ve Karnınızı Düzelten 10 Besin!

Düzenli egzersizler ile beraber tüketeceğiniz besinler ile göbek yağı sorunundan kurtulabilirsiniz. Bel çevresinde bulunan inatçı yağlardan kurtulmanız artık çok kolay. Yağ yakımını hızlandıran ve zayıflamaya yardımcı olan 10 besin şu şekilde sıralanabilir:

1- Chia tohumu: İçeriğinde yüksek oranda lif ve protein bulunan chia tohumu göbek yağı eritmede önerilen bir besindir. Süt ya da yoğurt ile beraber tüketeceğiniz chia tohumu tok olmanıza yardımcı olmaktadır. Chia tohumu içerisinde sütten daha çok kalsiyum bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak chia tohumunu tüketmeniz önerilmektedir.

2- Tarçın: Tatlı ihtiyacı yaşayan kişilerin bu ihtiyacını giderecek en önemli besin tarçındır. Yağ yakma özelliği bulunan tarçını süt ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

3- Muz: Yüksek oranda potasyum içeren muz en önemli besinlerden biridir. Vücudun ihtiyacı olan mineral desteğini sağlayan muz göbek yağlarını eritmektedir.

4- Yoğurt: En önemli besinlerden biri yoğurttur. Sindirimi uzun olduğu için tok tutan yoğurdu düzenli olarak tüketebilirsiniz.

5- Süt ürünleri: Protein miktarı fazla olan süt ve süt ürünleri göbek yağlarının erimesini sağlamaktadır.

6- Salatalık: Su oranı yüksek olan salatalık göbek yağını eritmeden etkilidir.

7- Zencefil: Yiyecekler ile beraber tüketebileceğiniz zencefili çay olarak da tüketebilirsiniz.

8- Elma sirkesi: Yağ yakıcı özelliği kanıtlanan elma sirkesini yiyeceklerinize ekleyebilirsiniz.

9- Ananas: Atıştırmalık için son derece ideal olan ananas yağ yakmada da etkilidir.

10- Elma: En etkili besinlerden biri de elmadır. Düzenli olarak elma tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Göbek nasıl eritilir? Göbeğinizi eriten ve karnınızı düzleştiren 10 besin!