19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerFaydalarını bilseniz çöpe atmaktan vazgeçersiniz!

Faydalarını bilseniz çöpe atmaktan vazgeçersiniz!

İçerikleri

Limonun sayısız faydasında kabuğunun da etkisi var. Uzman Diyetisyen Zühal Aynacı Bayel, bu mucizevi besinin diğer faydalarını da anlattı. “Genelde limon kabuğu, pasta ve kek yaparken aroma katması için kullanılır. Limon kabuğunu, pasta ve kek dışında kullanmayarak onun tüm yararlarını çöpe atıyoruz. Aslında limon kabuğunun o kadar çok faydası var ki, bu faydaları bilseniz kabukları çöpe atmaktan vazgeçersiniz”, dedi.

Limon kabuğunun faydaları

Cilt kanseri riskini önler:

Yapılan bir araştırmada, limon kabuklarında bulunan “D-Limonene” adlı maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu belirlenmiştir. Limon kabuğundaki Bu madde tümör gelişimini engelleyerek cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşüren bir bileşendir.

Amerika’da yılda 200.000’den fazla insan cilt kanserine yakalanıyor. Bu sorun son yıllarda ülkemizde de çok artış göstermeye başladı. Cilt kanseri, güneşin parladığı her yerde kendini gösterebilir. Yüzünüzde, kulaklarınızda, ellerinizde ve dudaklarınızda oluşabilir. Limon kabuğundaki “D-Limonene” sayesinde bu riski düşürmek sizin elinizde.

Kalbi rahatlatır:

Limon kabuğu aynı zamanda sinir sisteminize olumlu etki yapar, bakterileri öldürür ve kalbi rahatlatır. Yapılan bir çalışmada, kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü ortaya konmuştur. Limon kabuklarının bu özelliği içeriğinde bulunan polifenollerden kaynaklanmaktadır.

Karaciğere yararlıdır:

Özellikle alkol alanlar için olmazsa olmazlardandır. Karaciğer ve safra kesesine yararlıdır, mide asiditesini giderir ve balgam söktürücü etkisi vardır.

Sinirleri yatıştırır:

Kalp hastalıkları ve kanseri önlemede etkilidir. Özellikle cilt kanserine karşı bir kalkan oluşturur. Cildi güzelleştirici ve sinirleri yatıştırma özelliğine de sahiptir.

Besin sağlar:

Limon suyu gibi Limonun kabukları da kalsiyum, lif, potasyum, magnezyum ve beta-karoten gibi vitaminler açısından zengindir. Aslında limon kabukları, limon suyundan yaklaşık 5 ila 10 kat daha fazla besin sağlayabilir. Yaklaşık 100 gram limon kabuğu, 134 mg Kalsiyum, 160 mg Potasyum, 129 mg C vitamini ve 10.6 gram lif ile zenginleştirilmiştir.

Kemikleri güçlendirir:

C vitamini ve kalsiyum kemiklerinizin sağlığını güçlendirebilir ve iyileştirebilir. Bu besinler ayrıca iltihaplı poli artrit, osteoporoz, romatoid artrit vb. hastalıkları önleyebilir.

Mantar ve bakteriyel enfeksiyonları önler:

C vitamininin antibakteriyel özellikleri bağırsaklarınızda yaşayan iç kurtları ve parazitleri ortadan kaldırabilir. Bu özellikler vücudunuzun farklı organlarını çeşitli mantar ve / veya bakteriyel enfeksiyonlardan koruyabilir.

Kanseri önler:

Limon suyu gibi limon kabukları da oksidatif stres seviyenizi önemli ölçüde azaltmaya katkıda bulunabilecek zengin narenciye biyoflavonoid kaynağıdır. Dahası, vücudunuzun iç ortamını alkali yapan limon kabukları kanseri önleyebilir. Kanser hücrelerinin asidik ortamlarda büyüme eğiliminde olduğunu biliyor olabilirsiniz. Bunlara ek olarak, limon kabukları vücudunuzdaki kanserli hücrelerin büyümesine karşı savaşan limonen ve salvestrol Q40 gibi özellikler taşır.

Nasıl tüketmeli?

Limon kabuklarını yemeklere az miktarda katabilirsiniz. Kabukları çayınıza ilave ederek çayı lezzetlendirebilirsiniz. Makarna sosuna limon kabuğu rendesi eklemek iyi bir alternatif olabilir. Rendelediğiniz limon kabuklarını salatanıza, yaptığınız keklere ve kurabiyelere de ekleyebilirsiniz.

Limon kabuklarını dondurup ince rendeleyerek limon kabuğu tozunu hazırlayabilirsiniz. Diğer bir kolay yol, limon kabuklarını bir fırın kullanarak 200 derecede pişirmek ve pişmiş kabukları toz haline getirmek. Limon kabuğu tozu çeşitli şekillerde tüketilebilir. Yemeklerinize, içeceklerinize, organik çaylarınıza ve çorbalarınıza limon kabuğu tozu serpebilirsiniz.

Faydalarını bilseniz çöpe atmaktan vazgeçersiniz!