19 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkEvde uygulayacağınız 9 basit test ile sağlıklı olduğunuzdan emin olun!

Evde uygulayacağınız 9 basit test ile sağlıklı olduğunuzdan emin olun!

İçerikleri

Bu yazımızda bazı kronik hastalıklara yakalanma riskinizi tahmin etmeniz ve acilen bir uzmana görünüp görünmemeniz gerektiğini anlamanız için yapabileceğiniz birkaç basit testi bir araya getirdik.

Sağlık Durumunuzu Evde Kolayca Kontrol Etmek İçin 9 Basit Test

İşte vücudunuzu sağlıklı tutmanın bazı basit ve eğlenceli yolları.

Kalp ve Akciğer Sorunları
Kalp ve Akciğer Sorunları

1- Kalp ve Akciğer Sorunları

İşaret parmaklarınızı ters J şeklinde döndürün ve resimde görüldüğü gibi tırnaklarınızı birbirine yaslayın. İşaret parmaklarınızın tırnakları arasında  küçük elmas gibi bir şekil görüyorsanız, kalbinizde ve ciğerlerinizde bir sorun olmadığı ve sağlıklı oldukları anlamına gelir.

Ancak tırnaklarınız arasında boşluk yoksa bu sizde parmak çomaklaşması (tırnak köküne baskı yaparak tırnağın kalınlaşması ve yukarı doğru büyümesi) olduğunu gösterir, bu da  kandaki oksijen miktarının düşük olduğu (hipoksi) anlamına gelir. Parmakların kalınlaşması, kanda yeterli oksijenin olmadığını gösterir. Hipoksinin birçok nedeni vardır ve bunlar;

  • Kardiyovasküler (Kalp-damar) hastalıklar,
  • Akciğer sorunları,
  • Gastrointestinal (Sindirim) sorunlarıdır.
İnme ve bunama (Demans)
İnme ve bunama (Demans)

2- İnme (Felç) ve Bunama (Demans)

Bu testi gerçekleştirmek için bir kronometreye ihtiyacınız olacak. Bir bacağınızı kalçanız yere paralel gelecek şekilde kaldırın. Bu pozisyonda 2 dakika veya daha fazla hareketsiz kalabilirseniz bu, inme veya bunama gelişme riskinizin minimum olduğu anlamına gelir. Ancak tek ayak üzerinde dengede kuramıyorsanız ve güçlük çekiyorsanız bu, beyindeki küçük kan damarlarının hasar gördüğü anlamına gelebilir.

Kansızlık (Anemi)
Kansızlık (Anemi)

3- Kansızlık (Anemi)

Bir aynanın karşısına geçerek işaret parmağınız ile alt göz kapağınızı aşağıya doğru çekin. Göz kapağınızın iç kısmının rengi açık ve parlak pembe ise her şey yolunda demektir. Soluk pembe veya sarımsı bir renk ise bu durum anemi rahatsızlığınızın olduğuna işaret eder. Hemoglobin eksikliği anemiye neden olur. Alt göz kapaklarınızda solukluk, rahat nefes alamama, kronik yorgunluk veya karıncalanma belirtileriniz varsa doktora giderek demir eksikliği testi yaptırmalısınız.

Hormonal Dengesizlik ve Mikro Besin Eksikliği
Hormonal Dengesizlik ve Mikro Besin Eksikliği

4- Hormonal Dengesizlik ve Mikro Besin Eksikliği

Saç dökülmesi herkeste görülen yaygın bir olaydır ve doktorlar her gün 50 ile 100 saç dökülmesinin normal bir süreç olduğunu vurgularlar.  Bu yüzden sakın endişelenmeyin. Ancak bu durumun normal olup olmadığını anlamak için basit bir test yapabilirsiniz.

Kuru ve temiz saçlarınızı parmaklarınızla çekin. Elinizde 2-3 adet saç varsa endişelenmeyin, bu çok normaldir. Elinize bundan daha fazla saç geldiyse mutlaka bir doktora danışın.

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Bunlara stres, uygunsuz bakım ve sağlık sorunları dahildir. Hormonal dengesizlikler ve yetersiz beslenme saç dökülmesine ve renk değişikliğine neden olabilir. Bu belirti asla göz ardı edilmemelidir.

Karpal tünel sendromu
Karpal tünel sendromu

5- Karpal Tünel Sendromu

Bu test, ofis çalışanları, sanatçılar ve motosikletçilerde daha yaygın olarak görülen karpal tünel sendromunun belirtilerini tespit etmeye yardımcı olmak için kullanılabilir.

Dirseklerinizi bükün ve kollarınızı yüzünüze paralel gelecek şekilde kaldırın. Avucunuza parmak uçlarınızla dokunmaya çalışın. 1-2 dakika bu pozisyonda kalın ve ellerinizde uyuşma veya ağrı gibi semptomlar yaşarsanız dikkatli olun.
Medyan sinir hücreleri üzerindeki basınç, ellerde uyuşma ve ağrıya neden olabilir, bu da uygun şekilde tedavi edilmezse ağırlaşabilir.

Şeker Hastalığı (Diyabet)
Şeker Hastalığı (Diyabet)

6- Şeker Hastalığı (Diyabet)

Bu testi yapmanız için size yardım edecek birine ihtiyacınız olacak. Yardım edecek kişiye silgili bir kurşun kalem verin. Kurşun kalemin ucuyla ve silgi tarafı ile sırasıyla ayağınıza ve ayak parmaklarınıza dokunmasını söyleyin. Ayaklarınıza bakmadan kurşun kalemin hangi tarafının sana dokunduğunu söyleyebilir misin?

Kalemin hangi tarafı ile dokunulduğunu tam olarak hissetmezseniz bu, ayaklarınızdaki sinir uçlarının düzgün çalışmadığı anlamına gelir. Düşük hassasiyet, diyabetin bir göstergesi olabilir.

Arter hastalığı (Kalp damar hastalığı)
Arter hastalığı (Kalp damar hastalığı)

7- Arter Sorunları (Kalp Damar Hastalığı)

Yere sırtüstü yatın ve ayaklarınızı 45 derecelik bir açı ile yukarı kaldırın. Şimdi ayaklarınızın rengine bakın. Ayak ve ayak parmaklarınızın rengi soluksa (açık beyaz) bu, arteriyel bir probleminizin olduğunu gösterir. Bu uygulamayı iki bacağınız ile yapın. Renk değişimi her iki ayakta veya tek ayakta görülebilir.

Arterler, vücudun uçlarına kan sağlamaktan sorumludur. Tıkalı arterler, oksijen eksikliği, uyuşma, ağrı ve bacaklarda karıncalanma gibi semptomlara neden olabilir. İlk başta fark edilebilir hiçbir belirti olmayabilir, ancak tedavi edilmez ise zamanla inme veya kalp krizi geliştirebilirsiniz.

İşitme kaybı
İşitme kaybı

8- İşitme Kaybı

Bu testi yapmak için sessiz bir ortamda olmalısınız. Ellerinizi kulaklarınıza yaklaştırın ve parmaklarınızı birbirine sürtün. Sesi duyuyor musun? Ardından, elinizi kulağınızdan olabildiğince uzağa koyun ve parmaklarınızı tekrar ovalayın. Hala sesi duyabiliyor musun? Tebrikler, işitmeniz iyi. Aynısını diğer kulakla da yapmayı unutmayın.

Kardiyovasküler Problemler
Kardiyovasküler Problemler

9-Kardiyovasküler Problemler

Bu testi yapmak için evinizden çıkmanız gerekecek. Bir şarkı söylerken bir merdiveni tırmanın (8-12 adım). Veya telefonda konuşabilir veya bir şeyler okuyabilirsiniz. En önemli şey konuşmaktır. Kalbinizin çarptığını hissediyor ve iyi nefes alamıyorsanız, bu, kardiyovasküler sisteminizin ve akciğerlerinizin fiziksel aktiviteyi kaldıramadığı anlamına gelir.

Evden çıktığınızda aşağıdaki testi yapın. 8-12 kat merdivenlerden yukarı çıkarken ya şarkı söyleyin ya telefonda konuşun ya da bir şiir okuyun. Burada önemli olan bir şeyler konuşmaktır.

Kalbinizin çarptığını hissediyor ve iyi nefes alamıyorsanız bu, kardiyovasküler sisteminizin ve akciğerlerinizin fiziksel aktiviteyi kaldıramadığı anlamına gelir.

Kendi kendinize yaptığınız bu testlerin bir doktorun profesyonel görüşünün yerini alamayacağını size hatırlatmak isteriz. Ve sizi endişelendiren herhangi bir semptomunuz varsa, hemen mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Peki bu testlerden hangisi size en ilginç geldi?

Evde uygulayacağınız 9 basit test ile sağlıklı olduğunuzdan emin olun!