27 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaSağlıkEgzersiz yaparak depresyonla nasıl mücadele edilir?

Egzersiz yaparak depresyonla nasıl mücadele edilir?

İçerikleri

Birçok insan için egzersiz, depresyonun hafifletilmesinde kilit bir faktördür. Egzersiz, modunuzu yükseltir, olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır ve sizi eğlenceli bir hayat yaşamaya sevk eder. Diğer taraftan, depresyon egzersiz yapma isteğini azaltır. Ancak biraz sabırlı olur ve planlı hareket ederseniz, egzersiz yaparak depresyonla mücadele etmeyi başarabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yontemleri de mutlaka denemelisiniz.

1- Doktorunuza ve Psikiyatristinize Danışın

Diz ağrısı veya astım gibi önemli rahatsızlıklarınız varsa, egzersiz yapmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca, egzersiz depresyondan kurtulmak adına çok faydalı olduğu için psikatrisinizde size egzersize başlamanız teşvik edecek tavsiyelerde bulunacaktır.

2- En Sevdiğiniz Egzersizleri Belirleyin

Egzersiz, bir angarya değil, dört gözle beklediğiniz bir aktivite olmalıdır. Egzersiz yapmaktan nefret etseniz bile, hoşunuza giden bir egzersiz türü bulabilirsiniz. İşte size rehberlik edecek bazı fikirler: Yüzme, dans, futbol ya da bisiklet sürmek gibi sportif faaliyetlerden hangisinden hoşlanırsınız? Karate, dağcılık veya ata binme gibi sporları öğrenmeye ne dersiniz? Arkadaşların veya ailen ile beraber egzersiz yapmaktan hoşlanıyor musun? Genellikle başka biriyle birlikte egzersiz yapmak tek başına yapmaktan daha kolaydır. Bu nedenle, en sevdiğiniz egzersizleri belirleyip arkadaş veya ailenizle birlikte yapmayı mutlaka denemelisiniz. Böylece, insanlarla sosyal etkileşim içerisine girebilir ve depresyondan kurtulmak için önemli bir adım atmış olursunuz.

3- Egzersiz Takvimi Hazırlayın

Depresyondan muzdarip olan kişilerin bir rutin geliştirmesi ve bunu devam ettirmesi oldukça zordur. Belirlediğiniz zamanlarda egzersiz yapmak (örneğin, günlük, haftalık, vb.) bu durumun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Örneğin; kendinize pilates, yürüyüş, koşu, yüzme gibi bazı egzersizleri belirleyin. Ancak herhangi bir sebeple egzersiz zamanını kaçırırsanız, bir dahaki sefere mutlaka katılmaya çalışın. Sürekliliğin, egzersizin getireceği fiziksel ve psikolojik faydaları artıracağını unutmayın. Bu arada ilerlemelerinizi takip etmeyi ve depresyonun iyileşmesi için tespit ettiğiniz farklılıkları gözlemlemeyi unutmayın.

4- Başarılarınız İçin Kendinizi Ödüllendirin

Uzun süre yapmaktan kaçındığınız bir egzersize yeni başlıyor olabilirsiniz ya da yaptığınız bir egzersiz ile ilgili önemli bir ilerleme kaydetmiş olabilirsiniz. Bunlara benzer pek çok başarı için kendinizi mutlaka ödüllendirin. Ödüllendirme egzersize devam etmenizi ve yeni başarılar elde etmeniz için motivasyon kazanmanızı sağlar.

5- Aşırı Beklentilere Girmeyin

Egzersiz depresyondan kurtulmak için çok yardımcı olabilir, ancak genellikle kesin bir tedavi şekli değildir. Bu nedenle egzersize karşı aşırı beklentilere girmeyin. Diğer yandan, depresyon karmaşık bir tıbbi sorundur ve egzersiz çoğunlukla bu semptomları hafifletmede etkilidir. Bazı kişiler egzersiz yaparak ilaç, terapi, şok terapisi, akupunktur ve diyet gibi tıbbi işlemlere göre daha fazla rahatlama hissi duyabilirler.

Sonuç olarak egzersiz; başta genel sağlık olmak üzere depresyon üzerinde birçok iyileştirici etkiye sahiptir. Bu nedenle egzersiz kesin bir tedavi yöntemi olarak uygulanmasa bile, depresyon tedavisine yardımcı olabilecek en önemli fiziksel aktivitelerden biridir.