22 Haziran 2024 Cumartesi
Ana SayfaHaberlerDiyabet Hastalığı Görme Kaybına Yol Açabilir

Diyabet Hastalığı Görme Kaybına Yol Açabilir

İçerikleri

Dünyada ve ülkemizde en sık görülen hastalıkların başında gelen diyabet hastalığı, göz damarlarına ve retinaya zarar vermektedir. Diyabet hastalığının ileri ki dönemlerinde kişilerde görme kaybı oluşmaktadır.

Vücudun enerji gereksinimi için gıdalardan almış olduğu şekeri kullanamamasından dolayı kişilerde kan şekeri yükselir ve diyabet oluşur. Diyabet hastalığının farklı türleri de bulunmaktadır. Dünyada ve ülkemizde en sık şekilde karşılaşılan diyabet hastalığı dünyada yaşanan ölümlerin önde gelen sebeplerin başında bulunmaktadır diyabet hastalığı. Kan şekerinde yaşanan yükselme sebebi ile görme bulanıklığı ilk etkisi olmasının yanı sıra, zamana bağlı olarak körlük ve kalp rahatsızlığına da sebep olabiliyor.

Diyabet hastalığı, vücudun gereksinim duyduğu insülin hormonunun bulunamaması ve vücut tarafından üretilememesinden dolayı kanda bulunan şeker miktarının kullanılamamasından kaynaklı olarak sorun yaratan bir hastalık türüdür. İnsülin üreten organ olan pankreas tarafından üretilmektedir. Şeker hastalığının türleri şunlardır; Tip 1 ve Tip 2 diyabet olarak iki tür bulunmaktadır.

Diyabet Hastalığı Görme Kaybına Sebep Olabilir

Diyabet hastalığı ilk hasar verdiği başlıca yer damar sistemidir. Hastalık ilk damar sistemine zarar vermesinden dolayı küçük damarları etkileyerek göz, böbrek ve sinir sistemine de zarar vermesinin yanı sıra daha büyük damarlara da uzun vadede zarar vererek kalp hastalıklarının oluşmasına sebep olabilir.

Diyabet hastalığı, göz damalarında ve retinada bozukluklara yol açarak görme kaybına sebep olabilir. Dünya çapında yaşanan körlüğün en önemli sebeplerinden birisi diyabet hastalığıdır. Körlük, diyabet hastalığının ileriki dönemlerinde gelişir ve körlüğe sebep olur. Bu sebeplerden dolayı diyabet hastası olan kişiler göz dibi kontrollerini belirli bir periyot içerisinde aksatmadan yaptırmalarında fayda var. Bu kontrolleri aksatılması durumunda, hastalığın ilerlemesine sebep olarak müdahalede bulunamaz.