14 Nisan 2024 Pazar
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerBir Doktorun Anlatımıyla Biberiye Mucizesi!

Bir Doktorun Anlatımıyla Biberiye Mucizesi!

Bu bilginin bizzat bir uzman tarafından denenmiş olması, bu alternatif bitki tedavisini daha da güvenilir kılıyor.

İçerikleri

Yaşanmış Gerçek Bir Olay!

Eşim evliliğimizden önce başlayan migren ağrılarından şikayetçiydi, cebinde bir sürü ağrı kesici ilaçla dolaşır, kriz anlarında da “Başımı kesin de bu ağrıdan kurtulayım” derdi. Hacettepe Tıp Fakültesi’nde yıllar önce MR çekildikten sonra migren teşhisi konmuştu, ama olumlu bir sonuç alamadık. Daha sonra görev yerim Ankara Üniversite’sinden, Gazi Üniversitesi’ne geçince burada bir kez daha MR çektirdik, aynı teşhis konulunca migren tedavisi başladı. Verilen çeşitli ilaçlar etkili olmayınca, depresyon tedavisine geçildi ve giderek değiştirilen ilaçlar sonucu eşim neredeyse 24 saatini uykuda geçirmeye başladı.

Bu durumda ben ilaçları kestirdim. Bitkisel ilaç aramaya başladım. Bir zamanlar tanıdığım, bir dönem orman bakanlığında ’tıbbi bitkiler araştırma projesi’ nde yer almış, emekli bir tanıdığım bana “biberiye” çayını tavsiye etti. Günde 5-6 fincan biberiye çayı ile tedaviye başladık ve 20-25 gün sonra migren, baş ağrısı sorunları bir daha gelmemek üzere sona erdi.

Biberiye Çayı Tavsiye Ediliyor

Ortopedist kardeşim tarafından ameliyat edilen sanatçı Selçuk Ural, migreni olduğunu söylüyor ve kardeşim de biberiye çayını tavsiye ediyor. Selçuk Ural birkaç yıl önce televizyondaki bir programda, migreninin ortopedist doktorunun, botanikçi ağabeyi (!) tarafından iyileştirildiğini söyleyip, teşekkür ediyor.

Kayınbiraderimin eşi Elmadağ’da kayıp düşünce ayak bileği ile diz arasındaki bölgede, büyükçe bir et parçası kemiğe kadar kalkıyor. Dikiş atılıyor. Ancak 1 ay sonunda iç kısımdaki deri canlanmayınca doktorlar ’Bu bölgeye deri nakli yapmamız gerekir’ diyorlar. Kayınbiraderimin bulduğu estetik cerrah “Amerika’dan yeni bir ilaç geldi, önce birkaç gün bunu sürüp, deneyelim, sonuç alamazsak ameliyatı yaparız” diyor. Sürülen yağ deriyi 3-4 gün sonra canlandırmaya başlıyor. Bu yağın kutusuna baktığımda Rosemarinus (biberiye) kelimesini görünce bu bitkiye karşı ilgim daha çok arttı. Kendi kütüphanem ve internetten yaptığım araştırmada biberiyenin iyi geldiği sorunların sayısı 100’ün üstüne çıkınca; “Yeter” diye, araştırmayı kestim.

Biberiye yağını yazlık evimize götürdük. Ağabeyimin torunları koşarken düşüp, başlarını, el ve ayaklarını bir yerlere çarptıklarında, evde başlayan telaşa hiç gerek olmadığını söyleyip, bu yağı sürüyordum ve şişme, morarma veya ağrı olmuyordu. Eşimin işyerindeki arkadaşının babası, diz altı bölgesinde, dolaşım bozukluğu nedeniyle, ayaklarının ısınamadığından yakınıyordu. Biberiye çayı ile bu sorunları çözüldü.

Uykusuzluk Sorununa Da Faydalı

Çok yaşlı bir komşumuzun 2 yıldır uykusuzluk sorunu vardı. Damadı Ankara’da bir devlet hastanesinde, beyin cerrahı, doçent doktor olduğu halde, çözüm bulamamışlardı. Biberiye çayı içmeye başlayınca gece de gündüz de rahat rahat uyur oldu. Aynı yaşlı komşumuzun gut hastalığı vardı, kanında ürik asit yüksekti. Biberiye çayı bu sorunu da çözdü. Kayınpederim, kireçlenme sonucunda boynunu hareket ettiremez hale geldi. Doktorlar “Ameliyat yapamayız, böyle idare et” dediler. Biberiye yağı ile yaptığı masajlar sonucu 1 hafta sonra boynunu hareket ettirmeye başladı.

Kızım koşarken, bir yerlere çarptığı eli mosmor oldu. Biberiye yağını sürdük 2 saat sonra morluk geçmeye başladı. Bir akraba doktora sordum “Normalde morluk ne kadar zamanda geçer” diye. “2 günde geçer” demişti. Biberiye yağı ecza dolabımızdaki yerini aldı. Bir yerin mi ağrıyor (örneğin baş ağrısı), “Sür biberiye yağını, ağrı geçsin. Bir yerin mi kesildi; sür biberiye yağını süratle iyileşsin.

Prof. Dr. Turhan Uslu

Biberiyenin Tıbbi Faydaları Ve Kullanımı

Biberiye bitkisi sağlığa çok yararlı olduğu gibi, mükemmel bir güzelleştiricidir. Önce bitkinin tıbbi etkilerinden söz edelim:

 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Kılcak damarları açar.
 • Karaciğeri tedavi eden bitkilerin başında gelir.
 • Biberiye yağı, kanser tümörlerinin ve vücuttaki yağ bezelerinin zamanla eriyerek kaybolmasını sağlar.
 • Sinirleri uyarır ve güçlendirir.
 • Mide ve bağırsakları uyarır. Böylece sindirime (özellikle yağlı yiyecek yendiğinde) yardımcı olur. Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür.
 • Safra salgısını artırır.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Kadınlarda aybaşını düzene sokar. Gecikmeleri önler. İyi bir adet söktürücüdür.
 • Etkili bir toniktir.
 • Kas ağrılarını, siyatik ve nevraljiyi hafietir Romatizma ağrılarını azaltır.
 • Burkulma ve eziklerde iyileştiricidir.
 • Saç diplerindeki bezleri uyarır. Erken saç dökülmelerini önler. Bu nedenle özel şampuanların yapımında kullanılır.