Bamyanın Vücudunuzu İyileştirmedeki Faydaları

Belki bazılarınız bamya yemekten hoşlanmıyor olabilirsiniz, fakat sağlığa olan faydalarını öğrendikten sonra bamyayı mutfağınızdan eksik etmeyeceksiniz.

Belki bazılarınız bamya yemekten hoşlanmıyor olabilirsiniz, fakat sağlığa olan faydalarını öğrendikten sonra bamyayı mutfağınızdan eksik etmeyeceksiniz.

Bamyanın vücudumuza mucizevi faydalar sağladığını biliyor muydunuz?

Bamya veya Hibiscusesculentus, Mısır’dan gelen ve sağlık yararları nedeniyle yıllarca kullanılan bir tür sebzedir. Sümüksü bir yapıya sahiptir ve fermente edilmiş, haşlanmış ve kızartılmış olarak kullanılır.

Bamyanın vücumuza faydaları nelerdir?

Avantajlarından biri, nefropati (böbrek hastalığı) üzerinde olumlu etkiler sağladığıdır ve buJilin Tıp Dergisi tarafından 2005 yılında yapılan bir çalışma ile doğrulanmıştır. Araştırma 6 ay sürdü ve iki grup test edildi, birine geleneksel terapiler verildi ve diğerine Bamya verildi. Çalışma, Bamya verilen grubun ürik asit ve idrar proteinini azalttığını gösterdi.

Başka bir çalışma, bamyanın güçlü bir antioksidan olduğundan kalp hastalığını önleyebileceğini gösterdi. Silimarin ve süt devedikeni ile hepaprotektif ve antioksidanlar açısından karşılaştırılabilir olduğunu gösterdi.

Bamya diyabete karşı etkilidir

Bamyanın diyabetlere karşı mükemmel olduğu doğrulandı. Fareler üzerinde test edildi ve bamya özütünün farelerde kan şekeri ve lipit profilinin seviyelerini normalleştirebileceğini gösterdi.

Bamya’nın antikanser özellikleri vardır ve meme kanserinin tedavisinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Araştırmacılar tarafından lektin (membran bağlayıcı protein) içeriğinin insanda meme kanseri hücrelerinin ölümünü sağladığı bulunmuştur.

Bamya depresyona karşı da savaşabilir. Bamya tohumu ekstresinin antidepresanlar ve duygu durum giderici ajanlar olarak hareket edebileceği belirtilmiştir. Bu etkisinin ana sebebi fenol ve flavonoid içeriklere sahip olmasıdır.

- Sponsorlu Bağlantı -

loading...

- Sponsorlu Bağlantı -

İlgili Haberler

Veri politikasındaki amaçlarla mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Tamam