12 Temmuz 2024 Cuma
Ana SayfaSağlıkHastalıkBademcik taşı nedir, neden oluşur? Belirtileri ve tedavisi

Bademcik taşı nedir, neden oluşur? Belirtileri ve tedavisi

Boğazın arka kısmında bulunan bademciklerin yüzeyinden içeriye doğru kesecikler bulunur. Beyaz veya sarı renkte olan bu keseciklere bademcik taşı adı verilir. Peki, bademcik taşı nedir? Neden oluşur? Belirtileri ve tedavisi hakkında detaylar haberimizde.

İçerikleri

Bademcikler vücudumuzun savunma sisteminin yardımcı iki personeli gibidir. Soluma yoluyla içeri girmeye çalışan mikrop ve zararlı ajanlara karşı kalkan olurlar. Ancak bademciklerin iltihaplanması ve bademcik taşı gibi hastalıklar vücudu savunmasız yapar. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisi yeterli gelmezse bademciklerin alınması gerekebilir.

Bademcik taşı; bademciklerin üzerinde oluşan bakteri ve mukus birikintileridir. Bazen hastaya ağrı vermezken bazen de boğaz çevresinde tahriş, yutkunma zorluğu, ağız kokusu gibi problemlere yol açar. Birikintiler sonucu taşlaşan bakteriler hastanın çeşitli enfeksiyonlar geçirmesine de neden olur. Bu nedenle hekim kontrolü şarttır.

Bademcik Taşı Nedir?

Bademciklerin ölü hücreler, bakteriler, mukus, besin artıkları gibi maddeleri içindeki girintilere sakladığını biliyor muydunuz? Kronik bademcik iltihabı sorununu sık yaşayanlar için bademcik taşı nedir sorusuna yanıt bulalım.

Bademciklerin tıpkı bir süzgeç gibi zararlı maddeleri girintilerinde sakladığını biliyoruz. İşte bu maddeler zaman için çoğalır ve taş gibi sert yapılara dönüşür. Büyüklükleri farklı olup, ağrılı veya ağrısız olarak mevcudiyetini korurlar. Bademcik iltihabı, boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklarda bu yapılara daha çok rastlanılır. Genellikle küçük formda olduğundan çoğu kişi fark etmez. Büyük olan bademcik taşlarının tespiti ise daha kolaydır. Ağızda oluşturdukları kötü koku nedeniyle kendilerini daha çabuk belli ederler.

Diş Çürükleri ve Kronik Bademcik İltihabı Olanlar Dikkat!

Bademcikler, oluşumları itibariyle minik odacıklar, çukurlar ve tünellerden ibarettir. Dışarıdan solunum yoluyla gelen kalıntılar, buralarda tutulur ve bir süre sonra birikip, sıkışırlar. Bu alan mantar ve mikropların besin depolarıdır. Bu depolar bademcik taşına zemin hazırladığından diş çürükleri artar ve önlenemeyen ağız kokusu başlar.

Diş çürükleri ve kronik bademcik iltihabı olanlar dikkat! Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmeli ve boğaz enfeksiyonu şikâyetleri için uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

Bademcik Taşı Belirtileri 

Bademcik taşı belirtileri arasında en yaygın olanı ağız kokusudur. Ağız bakım suyu, ağız spreyi ve diğer hijyen malzemeleri bile bu kokuyu önleyemez. Bademcik taşları eğer büyükse hastada yutkunma problemleri görülür. Yemek yerken, su içerken boğazda yabancı bir madde varmış gibi takılmalar yaşanır. Diğer belirtileri ise şöyledir:

  • Öksürük
  • Boğazda ağrı
  • Bademcikler üzerinde sarı veya beyaz renkler
  • Kulak ağrıları
  • Bademcik iltihabı, şişmesi

Bademcik Taşı Tanısı Nasıl Yapılır?

Bademcik taşı tanısı nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan hastanın ilk önceliği kulak burun ve boğaz polikliniğine gitmek olmalıdır. Uzman hekim genellikle fiziksel muayene sonucu tanı koyar. Hastaya detaylı olarak tıbbi öyküsü sorulur. Ağza yerleştirilen çubukla dil bastırılıp, bademciklere doğru ışık yansıtılır. Ancak girintilerde saklanmış taşlar için bilgisayarlı tomografi (BT) veya röntgen istenir.

Tuzlu Su İle Gargara Yapmak Tedavi Yöntemleri Arasında

Bademcik taşı herhangi rahatsızlığa neden olmuyorsa küçük formdadır. Kişi bu durumda ağız ve diş sağlığına dikkat etmelidir. Düzenli diş fırçalamalı, dil temizlemeli, diş ipi kullanmalıdır. Pamuklu çubuk yardımıyla küçük boyuttaki bademcik taşları hafif bastırılarak yerinden çıkarılabilir. Yeni gelişen taşlar için tuzlu su ile gargara yapmak tedavi yöntemleri arasında en etkili çözümdür. Böylelikle girintilerdeki birikintiler yumuşayıp, çıkar.

Kronik bademcik iltihabı için tedavi yöntemi antibiyotik ilaçlardır. İlaç tedavisi yeterli olmadığı zaman cerrahi operasyonla bademcik taşları temizlenir. Hastada sıklıkla boğaz enfeksiyonu görülüyorsa, bademcikleri şişiyorsa ve yeni taşlar oluşuyorsa bademcikler tamamen alınır. Bir diğer tedavi yöntemi ise sınırlı uyuşturma ile yapılan lazer kriptolizis uygulamasıdır. Bu uygulama ile bademciklerin yüzeyleri temizlenir.

Bademcik Taşı Nasıl Geçer? Bademcik Taşına Karşı Doğal Tedavi Yöntemleri

Limon suyu:

Limon suyu içinde yer alan doğal asitler bademcik taşlarının oluşmasına engel olur. Fakat limon suyunu belirli aralıklarla tüketmeye dikkat edilmelidir. C vitamini bakımından çok zengindir.

  • Birkaç tatlı kaşığı limon suyunu su ile karıştırın ve ardından tuz ekleyip, tüketin.
  • Eğer tüketmek istemiyorsanız, limon suyunu bademcik taşı olan yüzeylere sürün. Hazırladığınız karışımı ise gargara yapın.

Elma Sirkesi:

Elma sirkesinde güçlü asit bileşenleri vardır. Bir yemek kaşığı sirkeyi bir bardak suya ilave edin. Günde üç defa bu karışım ile gargara yapın.

Bol su ve Yoğurt:

Probiyotik açıdan zengin olan yoğurt yeni oluşan ve yerleşen bademcik taşları için en etkili temizleyicidir. Bunun yanı sıra vücudun ihtiyacı kadar su içmeye özen gösterilmelidir. Su, kirin birikmesini ve bademciklerin arka cephesini temizler.

Çiğ Sarımsak:

Çiğ sarımsak güçlü bir antibiyotiktir. Tek başına tüketmek yerine elma veya naneyle tüketilebilir. Bademciklerdeki girintilere yerleşen bakteri ve mantarlara karşı dirençli bir performans sergiler.

Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağı sayesinde bademcik taşı yerinden oynar ve kolaylıkla çıkar. Aynı zamanda kokusu sayesinde ağız kokusundan duyulan rahatsızlığı önler.