22 Nisan 2024 Pazartesi
Ana SayfaSağlıkAğız kokusunun nedenini 4 dakikada öğren ve uğurla!

Ağız kokusunun nedenini 4 dakikada öğren ve uğurla!

Ağız kokusu, çoğumuz için utanç verici kaygılara neden olur. Araştırma verileri % 35 -% 45 arasında kötü nefes sorunu yaşayan insanların olduğunu gösteriyor. Bugün sizler için Ağız kokusuna dair tüm merak edilenleri araştırıp, derledik. Haberimize konuk olun. İşte ayrıntılar…

İçerikleri

Ağız kokusuna neden olan birçok etken vardır. Bu sorunu yaşayanlar genellikle kendilerine geçici çözümler bulurlar. Ağız kokusu giderici şeker, sakız veya gargara gibi. Fakat bu sorundan kurtulmak için kalıcı çözümlere ihtiyacımız var. Ve çözümleri uygulamak için de bu problemin tetikleyicilerini bulmamız gerekiyor..

Ağız kokusu neden olur?

Ağız kokusu nedenleri arasında öncelik yetersiz ağız bakımıdır. Düzenli diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak ağız hijyeni için şart. Ağız kuruluğu ve ağızda meydana gelen enfeksiyonlarda koku yapar. Örneğin; diş eti iltihaplanması, diş çekilmesi, diş çürüğü, geniz eti akıntısı ve sinüs gibi. Kullanılan bazı ilaçlar kana karışarak, akciğere iner. Dolayısıyla bu durum akciğerlerden kötü koku gelmesine neden olur. Bağırsak hastalığı, mide hastalığı, kanser, reflü ve metabolik hastalıklar, ağız kokusu nedenleri arasındadır.

Ağız kokusuna ‘’Smart Chroma’’ testi

Kötü nefes kokusuna neyin neden olduğunu öğrenmek için günlerce hastanelerde zaman harcıyoruz. Hâlbuki ‘’Smart Chroma’’ testi ile 4 dakikada öğrenebiliriz. Ağız kokusu olan kişinin bir nefes üflemesi, sonuca ulaşmak için yeterli oluyor. Bu test bir navigatör gibi akciğerlerden, mideye, sinüslere, bademciklere kadar her yeri kontrol ediyor. Koku gelen yeri işaretliyor ve şiddetini ölçüyor.

Ağız kokusu nedenlerini saptamak için kullanılan bu cihaz Japonya’da geliştirildi. Ülkemizde ağız problemleri dışında diğer ciddi hastalıklarda da kullanılıyor. Bu yöntem tam akıllı teknolojiye sahiptir. Smart Chroma yöntemi, her yaşa uygulanabilir. Ayrıca hamileler de iğne ve anesteziye gerek olmadan bu teknolojiden faydalanabilirler.

Ağız kokusuna son verecek doğal yöntemler

Ağız hijyeni için çok para harcamanıza gerek yok. Evde bulunan birkaç malzeme ve kazandığımız alışkanlıklarla bu sorunun üstesinden gelebiliriz. İşte doğal yöntemler…

  • Kötü nefes kokusu ve genel sağlığımız için günde 2 litre su içme alışkanlığını kazanın.
  • Antibakteriyel bir ağız spreyi için çemen otu yapraklarından kendinize çay demleyin.
  • Bir bardak suya bir kaşık karbonat ekleyip, gargara yapın.
  • Kakule, nane yaprağı, maydanoz ve karanfil çiğneyin.
  • Dil bakteri toplar. O nedenle dil temizleyici fırça kullanın.
  • Plak asitlerine karşı limon ve portakal kabuğu çiğneyin.
  • Taze yapılmış yoğurt hem Ağız kokusu hem de genel sağlığınız için yararlı. Bolca tüketin.

Ağız kokusuna bitkisel çözüm Saraçoğlu

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu Ağız kokusuna bitkisel çözüm olarak adaçayı gargarasını öneriyor. Bir bardak suda bir tatlı kaşığı adaçayı kaynatılır. 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 defa adaçayı bitkisi ile gargara yapılmasını önermektedir.

UYARI: İçeriğimiz sadece bilgi amaçlıdır. Teşhis ya da tedavi niteliğinde değildir. Ağız kokusu nedenleri ve tedavisi için öncelikle ilgili doktora gitmenizi öneririz. Sağlıklı günler.

Ağız kokusunun nedenini 4 dakikada öğren ve uğurla!