21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaSağlıkBeslenmeSporcularda Karbonhidrat Yüklemesinin Önemi

Sporcularda Karbonhidrat Yüklemesinin Önemi

İçerikleri

Çünkü sporcuların yaptıkları sporlarda başarıya ulaşabilmeleri ve sağlıklı şekilde spora devam etmeleri için karbonhidrat yüklemesinin doğru bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle karbonhidrat yüklemesi nedir sorusuna net bilgiler verilmelidir.

Karbonhidrat Yüklemesi Nedir?

Özellikle dayanıklılık gerektiren sporlarda, yarışma performansının artırılması için, istenen performansı uzun süre koruyabilmek için karbonhidrat depolanması gerekmektedir. Bu nedenle periyodik bir süre içerisinde karbonhidrat içeren beslenme türüne geçişe karbonhidrat yüklemesi denilmektedir. Birçok sporcu için önemli olan karbonhidrat yüklemesi zaman zaman cerrahi operasyon öncesinde de tavsiye edilmektedir.

yaris gunu karbonhidrat alimi Sporcularda Karbonhidrat Yüklemesinin Önemi
Karbonhidrat Yüklemesi Nedir?

Karbonhidrat Yüklemesinin Yapılma Nedenleri?

Dayanıklılık gerektiren sporların tamamıyla ilgilenen sporcuların performansını ve bu performansın sürekliliğini sağlamak için mutlaka karbonhidrat yüklemesi yapılmalıdır. Karbonhidrat yüklemesi özellikle yapılan testler neticesinde gösteriyor ki 90 dakikalık bir değişim noktası bulunmaktadır. 90 dakika insanın özellikle yüksek tempo ile yaptığı egzersizler ile vücutlarındaki glikojen depolarının tükenme noktasını göstermektedir. İlgili sürenin bitimiyle karbonhidrat yüklemesi sayesinde güçlü egzersize devam edebilmeyi ve bu süreyi ne kadar uzatılabileceğini gösterecektir.

Karbonhidrat Yüklemesi Nasıl Yapılmalıdır?

Bu konuda bilgileri netleştirmek adına yapılan araştırmalardan bahsetmek yerinde olacaktır. Yapılan ilk araştırmada 6 önemli atlet incelenmiştir. Bu atletler ilk hafta boyunca normal beslenme programı ile beslenmişlerdir. Kaslarının glikojen seviyeleri 70 ila 90 dakika başında ve sonunda olmak üzere iki kere ölçülmüştür. İkinci hafta ise atletler klasik bir karbonhidrat yüklemesi yapmışlardır. Bu beslenme neticesinde de tıpkı ilk haftadaki gibi kas glikojen seviyeleri ölçülmüştür. Görülüyor ki karbonhidrat yüklemesi yapılan ölçümler vücudun dayanıklılığını artırmıştır. İkinci araştırmaya ise 6 önemli bisikletçi katılıyor. İkiye ayrılan gruplardan ilkine karbonhidrat yüklemesi yapılırken ikinci gruba normal beslenme diyeti uygulanıyor. Bir saatlik bisiklet sürüşü ile yapılan mesafe ölçümünde yükleme yapılan grup ortalama 41 km giderken yükleme yapmayan grup sporcuları ortlama 39,5 km gittiği tespit ediliyor. Neticede dayanıklılığın artışı ve sürekliliği için karbonhidrat yüklemesi yapmak son derece önemlidir.

Karbonhidrat Yüklemesinin Vücut Geliştirmeye Etkisi

Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar için egzersizler kısa ve patlayıcı türdedir. Bu nedenle vücut geliştirme sporu ile uğraşanların karbonhidrat yüklemesi yapmaları gerekli görülmeyecektir. Sadece yarışma öncesi bu yüklemenin yapılması olumlu tesir gösterebilir. Bunun nedeni karbonhidrat yüklemesinin yarışma öncesi yapılması sayesinde vücudun daha dolgun ve kasların daha büyük görülmesini sağlamasıdır.

Diyet Sırasında Karbonhidrat Yüklemesi

Diyet sırasında yapılacak olan karbonhidrat yüklemesi yapmak gereksiz olacaktır. Çünkü yapılacak olan karbonhidrat yüklemesi sadece diyetin sürecini yavaşlatacaktır. Eğer gücünüzün artışı için karbonhidrat yüklemesi yapıyorsanız performansınız sadece kısa süreliğine artacaktır. Ancak diyete tekrar dönüldüğünde aynı kilo ve aynı güçle kalmanız kaçınılmaz olacaktır.

sporcularda karbonhidrat yuklemesinin onemi Sporcularda Karbonhidrat Yüklemesinin Önemi
Diyet Sırasında Karbonhidrat Yüklemesi

Klasik Karbonhidrat Yüklemesi Nasıl Yapılmalıdır?

Klasik karbonhidrat yüklemesi yavaş yavaş artırılmalıdır. Özellikle dikkat edilmesi gereken süre ilk üç gün olacaktır. Karbonhidrat yüklemesine başlanılan ilk üç gün asgari düzeyde düşük karbonhidrat alımı ile başlanır. Buna karşın egzersiz programı yoğun şekilde yapılmalıdır. Böylece vücudun glikojen sentezleme arzusu tetiklenir ve maksimum düzeye çıkarılır. Özellikle yarışa kalan son üç günde ise karbonhidrat yüklemesi üst seviyeye çıkarılmalıdır. Yüksek karbonhidrat alımına karşın uygulanan egzersizlerin temposu ise giderek düşürülmelidir. Böylece depoların ciddi manada dolması sağlanır. Klasik modelde egzersiz süresi ile karbonhidrat alım miktarını şöyle açıklayabiliriz.

Egzersiz süre ilk gün 90 dakika iken karbonhidrat alım miktarı %15 civarı olmalıdır. İkinci ve üçüncü gün egzersiz süresi 40-60 dakikar arası olmalı. Karbonhidrat miktarı ise aynı kalmalıdır. Dördüncü ve beşinci gün egzersiz süresini 20-45 dakika arasını düşürürken karbonhidrat alımını %70 e çıkarmanız gerekir. Altıncı gün yarım saat kadar egzersiz ile %70 karbonhidrat alımı uygundur. Müsabaka günü ise egzersiz yapmadan sadece %70 karbonhidrat almak yeterli olacaktır.