17 Nisan 2024 Çarşamba
Ana SayfaSağlıkBeslenmeBağırsak kanserine karşı kalkan görevi gören mucize besinler

Bağırsak kanserine karşı kalkan görevi gören mucize besinler

İçerikleri

Sindirim son bulunduğu yer olan bağırsaklar oldukça dikkat edilmesi gereken bir yerdir. Sindirimin sağlanması sonucunda bağırsak toksik maddelerin atımını gerçekleştirmedir. Bu durum sağlıklı bağırsak için oldukça önemlidir. Dış etkenlerin de etkisi ile bağırsak florası bozulmaya başlamasıyla birlikte bariyerde bozulmalar meydana gelmektedir. Bu bozulmalardan dolayı toksik maddeler geri emilmektedir. Geri emme olmasından dolayı ilk olarak bağışık sistemi bozulur ve buna bağlı olarak da diyabet, kanser, depresyon ve kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasına davetiye çıkartır. Sağlıklı bağırsak için korunma yöntemlerini iyi uygulamak ve sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir.

Bağırsak Kanserini Önleyen Gıdalar

Hastalıkların meydana gelmesinden önce alınan tedbirler hasta olunduğu zaman daha çok akla gelmektedir. Bu durumu düşünerek doğru bir şekilde yol izlemek hayatın akışı içerisinde bu tür hastalıklarla baş etmeyle uğraşmayı engelleme noktasında oldukça ön planda yer almaktadır. Tedbirler her zaman hastalıkların size ulaşmasına engel olmaktadır. Hayatın hastalıklarla geçmesini istemiyorsanız sağlıklı beslenme noktasında dikkatli hareket etmeniz gerekir. Bununla ilgili olarak tüketmiş olduğunuz gıda seçimine de dikkat etmek gerekir.

Kuru Baklagiller ve Tahıllar
Kuru Baklagiller ve Tahıllar
Kuru Baklagiller ve Tahıllar

Bulgur, yulaf, tam buğday ekmeği, kuru fasulye, nohut ve barbunya gibi besinlerin tüketilmesi sayesinde içerisinde bulunan posa yani lif içermesinden dolayı bağırsak hareketlerini arttırmakta ve sindirilmiş olan besin atıklarını kalın bağırsak kısmına geçişini hızlandırmaktadır. Toksik öğeler kalın bağırsakta uzun süreli olarak kalamadığı için buralarda zararlı bakterilerin oluşumu da önlenmiş olmaktadır. Sağlıklı bağırsak için etkin bir şekilde etki bırakmaktadır. Tüketim noktasında dikkat edilmesi gereken nokta ise tam tahıllı besinlerin tüketimi günlük ve en az hafta da iki gün ise kuru baklagil tüketimi yapmak çok olumlu sonuçlar vermektedir.

Kefir
Kefir
Kefir

Bağırsak florasını düzenlemede etkin bir rol üstlenen kefir dost bakteriler içeren probiyotik besinleri tercih etmekle mümkün olmaktadır. İçerdiği probiyotikler sayesinde bağırsakların korunmasında çok önemli bir etkiye sahiptir. Tüketimini de bu doğrultular çerçevesinde gerçekleştirmek etkisi bakımından oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Süt ürünleri ile ilgili herhangi bir alerjik durum söz konusu değil ise günlük olarak 1 bardak tüketmek oldukça faydalı sonuçlar vermektedir.,

Turşu
Turşu
Turşu

İçermiş olduğu yararlı bakterileri bulundurmasından dolayı turşu bağırsak florasının korunmasında etkili rol oynamaktadır. İçerisinde bulunan yüksel lif sayesinde dışkıyı daha hızlı bir şekilde bağırsaktan geçmesine katkı sağlamaktadır. Bu sayede daha sağlıklı bir sindirim sistemi oluşmasına destek sağlamaktadır. Tüketim noktasında bırakmış olduğu etkilerden dolayı dikkatli bir şekilde tüketiminin yapılması gerekir. İçerisinde yüksek oranda sodyum bulunmasından dolayı bu durumu göz önünde bulundurarak hareket etmek ve doğrultular çerçevesinde tüketmek daha doğru olacaktır.

Yoğurt
Yoğurt
Yoğurt

İçerdiği canlı mikroorganizmalar sayesinde sindirim sistemi açısından oldukça düzenleyici bir etkiye sahiptir. Dost bakteriler barındırma noktasında besin değeri zengin bir besin olan yoğurt bu açıdan da koruyucu bir özelliğe sahip olmaktadır. Bağışıklık sistemi hastalıklarından olan ishal ve kabızlık gibi hastalıklara karşı da koruyucu etki göstermektedir. Günlük olarak 2 kese yoğurt tüketimi oldukça etkili sonuç vermektedir. Tüketilen besinlerin bu denli faydalarını bilerek ve bilinçli bir şekilde tüketerek katkı sağlamak çok önemlidir.,

Badem
Badem
Badem

Yapılan araştırmalarda badem tüketimi yapan çocuk ve ergenler, tüketim yapmayanlara oranla bağırsak bakterilerinin yararları yönüyle değişim olduğu tespit edilmiştir. Bunun dışında içerisinde bulunan lif sayesinde bağırsaklarda mikrobiyası üzerinde ki olumlu etkileri ve yararlı olan bağırsak bakterilerinin sayısında ciddi oranda artış görünmüştür. Sağlıklı bir mikrobiyota sahip olmak demek sağlıklı bağırsaklara sahip olmak anlamına gelmektedir. Günlük olarak çiğ tüketilen 10 – 12 adet çiğ badem bu noktada oldukça etkili sonuçları elde etmeye yardımcı olmaktadır.,

Elma
Elma
Elma

Besleyicilik yönüyle oldukça yüksek değerlere sahip olan elma tüketimi oldukça faydalı bir özelliğe sahip olmaktadır. İçerisinde bulunan liflerden dolayı mide ve bağırsak hareketlerini ciddi anlamda düzenlenmesine de oldukça büyük katkı sağlamaktadır. Posa içeriğinin yüksek olan besinler ile beslenmek sağlıklı bir bağırsak florası adına sürekliliği sağlamada etkisi çok yüksektir. Bir elmanın içerisinde yaklaşık olarakoranında posa içeriğine sahip olmaktadır. Günlük olarak bir elma tüketimi yapılması bu etkilerin olumlu yönde artmasına da büyük katkı sağlamasından dolayı tercih edilmelidir.

Muz
Muz
Muz

Düzenli bir şekilde çalışan sindirim sistemi için sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmak gerekir. İshal ve kabızlık, bağırsak florasını bozmakta ve bağırsakta yer alan yararlı bakterilerin sayısının azalmasına sebep olmaktadır. Emilim bozukluğu oluşmasına da sebep olasından dolayı sorunlar yaşanmaktadır. Muz içerinde bulundurduğu lifler ile sindirim sistemi düzenlenmesine destek olmaktadır. Kabızlık ya da ishal gibi durumların ortaya çıkmasına engel olmaktadır. Sindirim ile ilgili olarak sorunları ya da hazımsızlık gibi problemleri olanlar için muzun olgun olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir. Olgunlaşmamış olan muz yani dışı yeşil olanlar sindirimi zor olmasından dolayı gaz ve hazımsızlık gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Somon
Somon
Somon

Vücuda dost bir bağırsak bakterisi sayısını artırmada destek olan omega 3 son derece etkilidir. Bu sayede sağlıklı bağırsak florasının oluşmasına da katkı sağlamaktadır. Haftalık olarak 2 – 3 kez tüketilen somon içeriği ile oldukça etkiler bırakmaktadır. Bu etkileri en iyi şekilde görmek ve sağlamak için tüketimine özen gösterilmelidir. Omega 3 zengini olan bu besinin fırında ya da ızgarada pişirilmesi şeklinde hazırlanması önemlidir.

Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan Cevizi Yağı

Bilimsel araştırmalar neticesinde Hindistan cevizi yağı içermiş olduğu orta zincirli yağ asit sağlamasından dolayı sindirim esnasında vücudu yormamaktadır ve sindirim kolaylığı sunmaktadır. Bu tür etkisi sayesinde bağırsak daha rahat bir şekilde faaliyetini sürdürmektedir. Bu etkenlerin dışında yer alan anti-viral ve anti bakteriyel özelliği de oldukça önemli bir yere sahiptir. Zararlı organizma oluşmasına ve oluşmuş olan durumu yok etme etkisi sağlamaktadır. Bağırsak hastalıklarının engellenmesi noktasında oldukça etkisi olan bir besin olarak kullanımı uygundur.

Ispanak
Ispanak
Ispanak

Yararlı bakterilerin artmasına sağladığı katkı ile oldukça önemli bir yere sahip olan ıspanak ve benzeri koyu yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde bulunan şeker çeşidinden dolayı hızlı bir artışa katkı sağlamaktadır. Vücuda sağlamış olduğu etki ile sayesinde etkisi oldukça fazlaca bulunmaktadır. Bu etkiyi en iyi şekilde alabilme adına tüketimini de doğru bir şekilde yapmak çok önemlidir.

Bağırsak kanserine karşı kalkan görevi gören mucize besinler