27 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaSağlıkTiroid bezi fonksiyonlarını doğal bir şekilde artırmanın 5 kolay yolu

Tiroid bezi fonksiyonlarını doğal bir şekilde artırmanın 5 kolay yolu

İçerikleri

Tiroid bezi vücudumuzda bulunan hemen her hücrenin işlevinden sorumludur. Tiroid bezi, aynı zamanda enerji seviyelerini, doğurganlığı, ruh halini, kiloyu, cinsel isteği ve berrak düşünme yeteneğini etkilediği için günlük aktivitelerimizi de etkileyebilir. Tiroidiniz yeterli hormon üretemezse, hipotiroidizm olarak bilinen durum ortaya çıkar ve vücudunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Hatta, bu durum çoğu zaman sizi uykulu bir halde bulunmanıza neden olabilir. Bu durumda, tiroid bezi fonksiyonlarını doğal bir şekilde artırmak için aşağıdaki 5 yolu deneyebilirsiniz:

İşte Tiroid Bezini Doğal Yollarla Çalıştıran Faktörler:

1- Sağlıklı Beslenin

Tiroidlerin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesi sonucunda ortaya çıkan tiroid yetmezliği bazı temel ve seçilmiş gıda maddeleri tüketilerek tedavi edilebilir. Bunun için bol miktarda taze yiyecek tüketmek oldukça faydalıdır. Örneğin; selenyum bakımından zengin olan fındık, kamu fıstığı, yumurta, tavuk eti ve balık gibi yiyeceklerin yanı sıra omega 3 yağ asitleri yönünden zengin olan balık çeşitlerini mutlaka tüketmelisiniz. Yoğurt, krema ve dondurma gibi süt ürünleri vücuttaki iyot seviyelerini artırmaya yardımcı olurken; haşlanmış yumurta, hem selenyum hem de iyot bakımından oldukça zengindir. Diğer yandan, tiroidlerinizin daha iyi çalışması için; ekmek, makarna, bira gibi glüten içeren yiyecek veya içeceklerden kaçınmaya özen göstermelisiniz. Soya ve soya katkılı ürünler ile şeftali, armut ve çilek gibi bazı meyvelerden de kesinlikle uzak durmalısınız.

2- Alkol ve Sigaradan Kaçının

İyi bir tiroid bezi fonksiyonuna sahip olmak istiyorsanız, alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. Ayrıca, kahveyi de olabildiğince az tüketmeye özen göstermelisiniz. Araştırmalar, bu ürünlerin stres hormonlarının artmasını tetikleyerek hormonal dengesizliğe yol açabileceğini gösteriyor. Ayrıca, alkol, sigara ve kahve tiroid bezini baskılayarak, yeterli ve dengeli çalışmasını engeller. Diğer yandan, bu ürünler vücut hücrelerinin çalışma hızını düzenleyen temel T3 ve T4 hormonlarının seviyelerini düşürerek vücut fonksiyonlarının da bozulmasına yol açabilir.

3- Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapmak birçok sağlık probleminin çözülmesine yardımcı olabilir. Çünkü; düzenli bir şekilde yapılan egzersizler, tiroid hormonunun doku duyarlılığını artırır ve tiroid bezinin daha fazla tiroid hormonu salgılamasına yol açar. Ayrıca, düzenli egzersiz hipotiroidizmden muzdarip olan bireylerde metabolizma direncini artırır. Bu amaçla, birkaç basit el hareketi ve kardiyo egzersiz hareketleri tiroid bezi fonksiyonlarını artırmanıza yardımcı olabilir.

4- Doğal Besin Takviyeleri Kullanın

Çinko, iyot, bakır, magnezyum ve selenyum gibi çoklu doğal besin takviye ürünleri tiroidinizin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Bu yüzden, mineral ve iyot açısından zengin olan bu besin takviyelerini tüketmeye daha fazla odaklanmalısınız. Bu ürünler, tiroidlerinizin fonksiyonunu önemli ölçüde artıracaktır. Ayrıca, A vitamini takviyeleri, tiroid bezleri yetersiz çalışan hamile kadınlar için de oldukça faydalıdır.

5- Meditasyon Yapın

Meditasyon yapmak vücudunuzun rahatlamasına, stresinizi azaltmanıza ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, meditasyon düşünce ve davranışlarınızı doğrudan etkilediği için sağlıklı bir kiloya kavuşmanız kolaylaşır. Böylece, metabolizmanız güçleneceği için tiroid bezleriniz de görevini çok daha iyi yerine getirecektir.

Görüldüğü gibi, vücudumuz için önemli işlevleri bulunan tiroid bezlerinin, beslenme ve egzersiz gibi önemli faktörler ile desteklenmesi hayati önem taşıyor.