Böbreklerinizi korumanız için yapmamanız gereken 8 hata

Sağlık Haberleri editörümüz bugünkü yazımızda sizler için böbreklerimizin korunması için dikkat etmemiz gereken hususları araştırdı.

Böbreklerinizi korumanız için yapmamanız gereken 8 hata

Böbrekler vücudu toksinlerden arındıran çok önemli organlardır. Ne yazık ki, çok sayıda insan dikkat etmiyor ve onlara iyi bakmıyor. Bu nedenle, çoğu zaman insanlar böbrek sağlığı sorunları ile mücadele ederler. Böbrekler insanların sahip olduğu kötü alışkanlıklardan zarar görüyor.

Yetersiz Su Tüketimi

Her gün yeteri kadar su tüketmememiz bizi tehlikeye sokabilir. Böbrekler metabolik atıkları vücuttan tahliye eder ve kırmızı kan hücrelerini dengelerler. Yeterince su tüketmezsek, böbrek kan dolaşımı azalır ve vücuttaki toksinler birikmeye başlar.

Gerektiğinde Tuvalet İhtiyacını Yapmamak

İhtiyaç duyduğumuzda her zaman tuvalete gitmeliyiz. Eğer onu durduracak olursak, sayısız sorunla ilgileniriz. Detrusor kas aşırı büyümesi divertikül yapımına yardımcı olur. Böbreklerdeki idrar basıncı böbreklere baskı yapar ve böbrek yetmezliğine neden olur.

Aşırı Sodyum Tüketimi

Sodyumun işlenmesinde, böbreklerin acı çekmesi nedeniyle tuz tüketimini azaltmalıyız. Bu nedenle, böbrekler uzun süren bir stres yaşayabilir. İstatistiğe göre, Amerikalıların yaklaşık yüzde 90'ı gereğinden fazla tuz tüketiyor.

Aşırı Kafein Alımı

Birçok kişi susadığında gazoz içiyor ama kafein açısından zengindirler. Böbrekler etkilenebilir çünkü kafein kan basıncını arttırır.

Aşırı Ağrı Kesici Kullanımı

Ağrı kesici almak yan etkiler sağladığı için çok yanlıştır. Onları daha uzun süre kullanmak kanı azaltabilir ve böbreğin işlevini tehlikeye atabilir.

Aşırı Protein Alımı

Birçok protein açısından zengin gıdayı tüketmek böbrekleri etkileyebilir. Proteinler sağlıklı olsa bile, hassas böbrekleriniz varsa çok dikkatli olmalısınız. Abartılı protein kullanımı, metabolik yükleri artırır.

Soğuk Algınlığı ve Grip

Grip ve soğuk algınlığını göz ardı etmemelisiniz. Böbrek rahatsızlığı olan çok sayıda insan hasta olduklarında uyuyamama sorunu yaşarlar. Hava değişikliklerinden etkilenebilirler.

Aşırı Alkol Alımı

Çok fazla alkol tüketmek böbrekleri etkileyebilir. Alkollü içecekler böbreklere zarar verebilecek birçok toksin içerir. Böbreklerinizi korumak ve bir çok sağlık sorunundan kurtulmak için alkol tüketiminden uzak durun.

Bu makalemizi yararlı bulduysanız lütfen sosyal medya sayfalarınızda paylaşınız.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2018, 11:43
loading...
YORUM EKLE