24 Temmuz 2024 Çarşamba
Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerTerenin akciğere, cilde faydaları neler, hangi organa iyi gelir?

Terenin akciğere, cilde faydaları neler, hangi organa iyi gelir?

Sağlığa en faydalı sebze seçilen terenin bu faydalarını duyunca mutfağınızdan eksik etmek istemeyeceksiniz. Siz de terenin hangi organa iyi geldiğini merak ediyorsanız buyurun yazımıza.

İçerikleri

İnsan sağlığına faydası en yüksek olan sebze ve meyvelerin listesi açıklandı. ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçları sebzelerin besin değerinin meyvelere kıyasla çok daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Bu araştırmaya göre sağlığa en faydalı sebze ise tere oldu. Peki, ‘Terenin faydaları nelerdir?’ İnsan sağlığına en faydalı sebze terenin sağlığa olan faydalarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Listenin Bir Numarası Terenin Sağlığa Faydaları

Bir insanın gün içerisinde en az 5 defa sebze ve meyve tüketmesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün bu tavsiyesini dikkate alan Amerikalı bilim insanları tarafından yapılan araştırma, dünyanın en sağlıklı sebze ve meyvelerinin hangileri olduğunu ortaya çıkardı. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre sebzelerin sahip olduğu potasyumun, lifin, kalsiyumun, proteinin, A, B12 ve D vitaminlerinin meyvelere göre çok yüksek olduğu kesinleşti. Bu araştırmadan elde edilen diğer bir sonuç ise insan sağlığına en faydalı sebzenin tere olduğu oldu.

Terenin Faydaları Nelerdir? Hangi Organa İyi Gelir?
Terenin Faydaları Nelerdir? Hangi Organa İyi Gelir?

Terenin Faydaları Nelerdir? Hangi Organa İyi Gelir?

Terenin faydaları nelerdir, hangi organlara iyi gelir?, sıklıkla araştırılan bir konudur. İnsan sağlığına sayısız faydaları olan tere, Amerikalı bilim insanları tarafından sağlığa en faydalı sebze seçilerek liste başında yer aldı. Bir sebze türü olan terenin insan sağlığına ve organlarına faydaları ise şöyle sıralanabilir;

Kadın hastalıklarına iyi gelir

İçeriğindeki mineraller sayesinde kadınların adet döngüsüne düzenleyen tere, kadınlarda adet bozukluklarına çok iyi gelmektedir. Ayrıca bol miktarda içerdiği demir minerali ve protein ile bebeğini emziren annelerin sütünün artırmaktadır. Yine doğumun ardından terenin bol tüketilmesi birçok uzman tarafından annelere önerilir.

Sindirim sistemine iyi gelir

Kanı temizlediği için iştahı açmakta oldukça etkili olan tere, kabızlık problemi yaşayanlarda da laksatif ve müshil olarak kullanılmaktadır. Kabızlık probleminden kısa süre içerisinde kurtulmak için tere tüketilmesi tavsiye edilir. Terenin tohumları ve balın karıştırılmasıyla hazırlanan kür ise dizanteri hastalığının tedavisinde oldukça etkilidir. Terenin tohumları tüketilmeden evvel suda kaynatılarak inceltilmelidir. Bağırsakları hareketlendiren tere, bağırsakları temizleyerek bağırsak sağlığına çok ciddi katkı sağlamaktadır. Bağırsakların hareketli olması ise çok daha rahat kilo verilmesini sağlamaktadır.

Solunum yollarına faydalıdır

Terenin tohumları çiğnenerek de tüketilebilmektedir. Baş ağrısı, öksürük, bronşit ve astım gibi sağlık problemlerinin tedavisinde terenin çiğnenerek tüketilmesi oldukça etkilidir. Aynı zamanda nefesi açtığı için nefes daralmasına çok iyi gelmektedir. Astım hastalığının neden olduğu şiddetli öksürüklerin hafiflemesinde tere tohumlarının çiğnenerek tüketilmesi en etkili yöntemler arasında gösterilmektedir. Terenin akciğere faydaları çok fazladır. Bu sebeple akciğer rahatsızlığı çekenlerin ve sigara kullananların tere tüketmesi tavsiye edilir.

Kansızlığa iyi gelir

Terenin anemi hastalığının neden olduğu olumsuz etkileri hafifletmesi için düzenli tüketilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kan yapıcı özelliğinden dolayı kansızlığın giderilmesine yardımcı olmaktadır. içeriğinde bol miktarda demir minerali barındıran tere tohumu ise hemoglobin seviyesini yükseltmektedir. Bu sayede vücuttaki demir eksikliğinin neden olduğu saç dökülmesi, kırılgan tırnak yapısı ve kemik hastalıkları gibi sağlık problemlerine iyi gelir.

Şeker hastalığına iyi gelir

Terenin, diyabet hastalığı üzerindeki etkisine dair henüz yeterli araştırma yapılmış olmasa da bugüne kadar yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar, terenin diyabet hastaları için bir tehdit unsuru olmadığını göstermektedir. Hatta tere tohumlarının içeriğindeki bazı maddelerin kan şekerinin dengelenmesinde etkisi olduğunu bu araştırmalar ortaya koymaktadır. Ancak dozu ile ilgili net bir bilgi olmadığından dolayı hekime danışıldıktan sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kanser riskini düşürür

Terenin tohumları, kanser hastalığının baş sebebi serbest radikallerle etkili bir şekilde savaşan antioksidanları içeriğinde barındırmaktadır. Bu antioksidanlar aynı zamanda dokularda kanserli hücrelerin neden olduğu zararlı etkileri yok ederek kanserli hücrelerin yıkıcı etkilerini azaltmaktadır.

Kilo verdirir

Sindirim sistemine ve bağırsaklara olumlu etkileri olan tere sayesinde çok kolay kilo verilebilir. bağırsak hareketleri zayıf olan insanlar çok zor kilo vermektedir. Tere ise bağırsakları hareketlendirip sağlıklı çalıştırarak kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca yağ yakan hücrelerin sağlıklı çalışmasında da tere oldukça etkilidir.

Saç ve cilt sağlığını destekler

Tere, suda kaynatıldıktan sonra saçlara uygulandığı zaman saç sağlığını koruduğu bilinmektedir. Yine demir minerali bakımından çok zengin olan tere, içeriğinde barındırdığı diğer vitamin ve mineraller ile de saçlardaki kırılganlığa son verdiği gibi saçların daha sağlıklı ve yumuşak görünmesine yardımcı olmaktadır.

Gözlere iyi gelir

A vitamini bakımından da çok zengin olan tere, göz sağlığının korunmasında en etkili sebzelerin başında gelmektedir. İlerleyen yaşla birlikte görülme riski çok yüksek olan katarakt problemi ve daha birçok göz hastalığının görülme riskini düşürmektedir.

Sigaranın zararlı etkilerini azaltır

Tere ile ilgili son senelerde gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde sigaranın dokulara ve ciğerlere verdiği hasarları tere otu azalttığı bilgisine ulaşılmıştır. Bu nedenle de sigara kullanan insanların tere otunu ve tere tohumlarını kaynattıktan sonra her gün 1-2 bardak içmesi tavsiye edilir.

İdrar söktürücü etkisi vardır

En etkili idrar söktürücü bitkiler arasında tere başı çekmektedir. Ayrıca böbrek sağlığını en etkili koruyan bitkiler arasında terede liste başında yer alır. Böbreklerde taş oluşumunu engellemesinin yanı sıra bağırsaklardaki parazitleri de hızlı bir şekilde dökmektedir.

Terenin Faydaları Saraçoğlu

Terenin akciğere, cilde faydaları neler, hangi organa iyi gelir?