20 Haziran 2024 Perşembe
Ana SayfaSağlıkHastalıkTüberküloz Nedir? (Verem) Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Tedavi Süreci Nasıldır?

Tüberküloz Nedir? (Verem) Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Tedavi Süreci Nasıldır?

İçerikleri

Verem, bulaşıcı yoldan mikrobun akciğerlere yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Tüberküloz Bulaşıcı Bir Hastalık mıdır?

Verem hastalığı genetik bir hastalık değildir. Ebeveynlerden veya geçmiş nesillerden genetik yolla geçiş olmaz. Aksine çok tehlikeli bir bulaşıcı hastalıktır. Ciddi tedavi gerektirmekte olup tedavi edilmezse ölümle sonuçlanan durumlar ortaya çıkmaktadır.

Mikrobakteriyel tüberküloz mikrobunu taşıyan hastaların öksürük, aksırık, konuşma gibi durumlarla havaya atmış oldukları tükürük parçacıkları içerisinde bulunan bu mikroplar, özellikle güneş görmeyen yerlerde uzun süre havada kalmaktadırlar. Havadaki verem mikropları, bu havayı soluyan başka kişilere solunum yoluyla bulaşmaktadır. Bunun dışında toplu taşıma araçlarında, okul ve hastane gibi kalabalık yerlerde hastaların dokundukları yerlere dokunan kişilerin ellerini yıkamadan ağız ve burunlarına dokunmaları sonucu da bulaşmaktadır.

Aile bireyleri arasında ve çalışma ortamında iş arkadaşlarına bulaşma sıkça görülmektedir. Bulaşma solunum dışında hiçbir yolla olmamaktadır. Güneş görmeyen havasız ortamlar mikrobun en sevdiği ortamlardır. Güneş ışınlarına maruz kaldıklarında hızla ölürler. Bu nedenle hastalık riski taşıyan ortamların sık sık havalandırılması ve güneş ışınlarının alımı için aydınlandırılması gerekir.

tuberkuloz Tüberküloz Nedir? (Verem) Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Tedavi Süreci Nasıldır?
Tüberküloz Bulaşıcı Bir Hastalık mıdır?

Tüberküloz Mikrobu Bulaşan Herkes Hasta Olur mu?

Mikrobun bulaştığı sağlıklı kişiler hemen hasta olmazlar. Mikrop vücuda yerleştikten sonra kişi sağlıklı ise, mikrop tepkisiz bir şekilde bekler. Bu durum yıllarca sürebilir. Vücut direncinin düştüğü durumlarda hemen harekete geçerek kişiyi hasta eder. Mikrobun vücuda yerleşmesinden sonra hastalığın ortaya çıkma riski en fazla iki yıl içerisinde olur.

Tüberküloz (Verem) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Vücut direncinin düşmesi ile harekete geçen mikrop kişinin hasta olmasına neden olur. Hastalığa yakalanan kişide iki haftanın üzerinde devam eden ve tedaviye cevap vermeyen öksürük görülür. Bu ciddi bir belirtidir. Öksürük balgamlıdır. Öksürük esnasında göğüs ağrısı hissedilir. Ateş ve geceleri terleme görülür. Hastanın iştahı kesilir ve kilo kaybı görülür.

Bu ciddi belirtiler hastalığın tanısı için yeterli olmayabilir.

Tüberküloz (Verem) Hastalığının Tanısı İçin Neler Yapılır?

Hekim yukarıdaki belirtileri taşıyan hastaya eğer verem şüphesi ile yaklaşmış ise, öncelikle balgam testi yapar. Balgamında verem mikrobu bulunan hastaya teşhis konur. Bunun dışında, doktor idrar veya kan testi de isteyebilir. Akciğer filmi de hastalığın teşhisi açısından önemlidir. Mikrobun ciğerlere vermiş olduğu hasar akciğer filmi ile tespit edilir.

Tüberküloz Nedir? (Verem) Hastalığının Tedavi Süreci Nasıldır?

Verem, çok değil yarım asır öncesine kadar tedavisi olmayan bir hastalık olsa da günümüzde tedavisi mümkün bir hastalıktır. En ciddi ve güçlü tedavi yöntemi ise; Dünya Sağlık Örgütü nün tavsiye ettiği Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) dir.

dgt Tüberküloz Nedir? (Verem) Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Tedavi Süreci Nasıldır?
Tüberküloz Nedir? (Verem) Hastalığının Tedavi Süreci Nasıldır?

DGT Nedir?

DGT ile tüberküloz hastası bir görevli gözetiminde ilaçlarını alır. Görevli, hastanın ilaçları kullanması için telkinlerde bulunur ve hastaya yardımcı olur. İlaç kullanımı bir form ile görevli tarafından takip edilir. Hastanın ilacı kullanmadığı günleri de bu formda kayıt altına alır. Verem Savaş Klinikleri, ilaçları ücretsiz vermekle yükümlüdür.

Verem hastalığı tedavisinde disiplin çok önemlidir. İlk iki ayda dört farklı ilaç kullanılır. Bu sürecin sonunda ilaç sayısı iki olur. Düzenli kullanılan ilaç ile tedavi sağlanır ve hasta iyileşmeye başlar.

Tedavide düzen ve disiplin sağlanamaz ve ilaçlar düzenli kullanılmaz ise iyileşme gerçekleşmez. Dirençli verem gelişir. Dirençli verem, verem tedavisinde karşılaşılmak istenmeyen zor bir süreçtir. Verem tedavisi, normal şartlarda düzenli ve disiplinli tedavi ile altı ayda sonuca ulaştırılırken, dirençli verem durumlarında tedavi süreci on sekiz ayı aşmaktadır.