RAM’ da Fizyoterapist olmaması engelli çocukları mağdur ediyor!

Uzman Fizyoterapist Zekeriya KALKAN Rehberlik ve araştırma merkezlerinde (RAM) Fizyoterapistlerin olmayışı zihinsel ve bedensel engelli çocukları mağdur ediyor, dedi.

RAM’ da Fizyoterapist olmaması engelli çocukları mağdur ediyor!
Rehberlik ve araştırma merkezlerinde (RAM) zihinsel ve bedensel engelli çocukların mevcut durumlarına göre modüllerin çıkartılması ve bu modüller doğrultusunda eğitimlerin verilmesi gerekmektedir. Modüller,  çocuklarda bulunan zihinsel ya da bedensel veya hem zihinsel hem de bedensel yetersizliğe göre belirlenmiş eğitim programlarını içermektedir. Rehabilitasyon merkezlerinde engelli çocukların var olan yetersizliğini minimalize etmek için, kişiye özel ve kişinin durumuna uygun modüller çıkartılmalıdır ki, çocuklar aldıkları eğitimden maksimum şekilde   faydalanabilsinler.

Ülkemizde, 2012 verilerine göre 10 milyon özürlü, 1.5 milyon engelli bulunmaktadır, özel eğitimlerde de yaklaşık 300 bin engelli çocuk rehabilite edilmektedir. Engelli çocuklar Özel eğitim merkezlerinde haftada 2 seans olmak üzere aylık 8 seans eğitim görme haklarına sahiptirler. Engelli çocukların fizyoterapistler tarafından görmesi gereken seans sayısı yetersiz olmakla beraber, seanslarda hangi uygulamaların yapılacağını belirleyen modüllerin fizyoterapistler tarafından oluşturulmaması engelli çocukları hem seans sayısı azlığından hem de alakasız modüllerden dolayı mağdur etmektedir. Engelli çocuklar özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde modüller doğrultusunda eğitimler gördüklerinden dolayı, bedensel engelli çocuklarda ne tür fizyoterapi metodlarını kullanması gerektiğini belirleyecek olan işin ehli fizyoterapistlerin, modüllerin belirlendiği RAM da istihdam edilmemesinden dolayı birçok sorun yaşanmaktadır. Zihinsel engelli bir çocuğa bir fizyoterapistin zihinsel eğitim programının içeriğini belirlemesi ne kadar doğru değil ise, aynı şekilde zihinsel engelliler öğretmeninin de bedensel engelli bir çocuğun bedensel engeline yönelik eğitim programının içeriğini belirlemesi kesinlikle doğru değildir. 
     
Bedensel engelli bir çocuğun kollarını kullanamamasına, yürüyememesine veya denge problemine...vs yönelik ne tür fizyoterapi metodlarının kullanılacağının işin ehli fizyoterapistler tarafından belirlenmesi yerine, öğretmenler tarafından belirleniyor  olması modüllerin çocuğun ihtiyacına yönelik olmayan uygulamaların içermesine sebep olup , hem engelli çocukların mağdur olmasına  hem de fizyoterapistlerin problemler yaşamasına neden olmaktadır.
     
RAM da fizyoterapist istihdamının olmaması bedensel engelli çocuklarda ne tür problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır?

-Çocukta var olan bedensel engele yönelik modüller oluşturulamamakta,
-Fizyoterapistlerin çocuğa uygun uygulamak istediği fizyoterapi metodları modüllerde yer almamakta, 
-Fizyoterapistler tarafından fizyoterapi uygulanması gereken çocuklarda, modüllerde fizyoterapi uygulamalarının yer almaması nedeniyle, fizyoterapistlerce fizyoterapi uygulanamamakta,
-Fizyoterapistler tarafından eğitim görmesi gereken bedensel engelli çocuklar  “ince beceri” adı altında fizyoterapistlerden mahrum bırakılarak öğretmenler tarafından modüller uygulanmakta,
-Ayda 8 seans  fizyoterapi görmesi gereken çocukların, RAM larda yapılan yanlış modüller nedeniyle, seans sayıları 4 e bazen 2 ye düşmekte bazen de fizyoterapi seansı hiç verilmemekte,
-vs…..
Bedensel engelli çocuklarda en uygun modülün  planlanmasını ve uygulanmasını sağlayacak olan  meslek erbabı fizyoterapistlerdir. RAM larda çalışan öğretmenler, bedensel engelli çocuklar için hazırlanan modülleri kendilerinin işi olmadığını ve bu konunun bilgileri dışında olduğunu da dile getirmektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı, fizyoterapistlerin ve özellikle bedensel engelli çocukların yaşamış oldukları bu sıkıntıları bir an önce sonlandırmak için tüm rehberlik ve araştırma merkezlerinde fizyoterapist istihdamını kalıcı olarak sağlayarak, engelli çocukların mağdur olmasına engel olmalıdır.
Hareketle kalın…..

Uzman Fizyoterapist
Zekeriya KALKAN
 
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 11:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
fizyoterapist
fizyoterapist - 2 yıl Önce

Kesinlikle katılıyorum bir an önce düzeltilmeli

Isa
Isa - 2 yıl Önce

Cok dogru ve onemli bir tespit. Daha uygun be yeterli sayida seans ayarlanarak bu magduriyete son verilmesi temennisiyli.

kemal
kemal - 2 yıl Önce

Zekariya Hocamdan yine müthiş bir tesbit

ALİ
ALİ - 2 yıl Önce

Güzel bir yazı olmuş sonuna kadar katılıyorum çocuklarımızı mağdur etmeye daha doğrusu onların sağlıklarının önünde bir engel olunmamalı yetkili kişilerin bu konu hakkında gerekli icraatı yapmasını umuyorum.

Fzt Turgut
Fzt Turgut - 2 yıl Önce

Yapılan tespitlere tamamen katılıyorum. Hastaları mağdur eden sistemin duzeltilmesi gerekiyor

Fzt
Fzt - 2 yıl Önce

Kesinlikle katılıyorum. Hastaların ve fizyoterapistlerin bu mağduriyeti giderilmelidir.

öğretmen
öğretmen - 2 yıl Önce

Biz zihinsel engelliler öğretmeni olarak kesinlikle katılıyorum. Bedensel engelli bir çocuğa nelerin çalışılması gerektiğini biz öğretmenler belirleyemez. Çocukların hakkını ihlal eden bu sisteme karşı birlikte hareket etmemiz gerek.