Yağlara elveda, yaza merhaba

Evet başımızın belası vücudumuzdaki bu yağlardan kurtulma vakti geldi de geçiyor. Peki ama nasıl? Hiçbir şey yemeyip gün boyu aç aç gezerek, elbette ki bunu başaramayız.

Öncelikle yağların yapıtaşlarında neler var bunlarla başlayarak sorunumuzun kökenine inelim. Yağ molekülleri karbon, hidrojen ve oksijen atomlarından oluşurlar. Bu moleküller parçalandığı zaman ortaya CO2(karbondioksit) ve H2O(su) molekülleri ortaya çıkar. Yağ yakımı dediğimiz bu olayın gerçekleşmesi için yağların oksitlenmesi gerekir. Bu oksitlenme işlemi sonrası %16 oranında su ve %84 oranında karbondioksit meydana gelir. Parçalanan su ter, dışkı, nefes, gözyaşı gibi beden sıvıları ile atılırken; karbondioksit akciğerler yoluyla atılır. Bu yönden bakıldığında akciğerlerin kilo vermede önemli bir boşaltım organı olduğu ortaya çıkıyor. Yani ne kadar çok nefes verirsek o kadar çok CO2 dışarı atılmış olur ve sonuç olarak yağ yakımı hızlanır. İşte bu sebeple enerji yoğunluğu yüksek aktiviteler yapmak yağ yakımını hızlandırır.

Peki sadece aktivite ile mi yağlara elveda deriz? Tabiki hayır. Bazı besin kaynakları da özellikle protein kaynaklı olanlar vücuttaki kas kütlesini artırarak yağ yakımını hızlandırırlar. Bunlar: Yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünleri,  yumurta,  omega3 yönünden zengin balıklar, badem, yer fıstığı, baklagiller (yeşil mercimek), hindi ve tavuk gibi yağ oranı düşük etler ve bunların yanında avokado, greyfurt, limon, Hindistan cevizi yağı gibi besinler de yağ yakımında etkilidir.

Bununla beraber flavonoid içerikli antioksidandan zengin kırmızı meyveler, yeşil çay ve kakao da yağ yakımına yardımcı besinler arasındadır.

Tüm bunlara ilave olarak bir de şu sayacağım 5 kurala uyduğumuz zaman yaza çok fit bir merhaba diyebiliriz.

  • Düzenli ve proteinden zengin kahvaltı yapmak;
  • Ara öğünleri atlamamak;
  • Glisemik indeksi düşük besinler tüketmek;
  • Kilogram başına 1 gr protein almak;
  • Metabolizma hızımızın altında kalorili beslenmemek.

Kurallar basit; karar ver ve uygula…

YORUM EKLE