Kanserli hücreyi 2 günde yok ediyor!

ABD'deki araştırmada, Anadolu'da yayla muzu olarak da bilinen "ışgın" isimli sebzenin kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu ortaya çıktı.

Kanserli hücreyi 2 günde yok ediyor!

ABD'deki araştırmada, Anadolu'da yayla muzu olarak da bilinen "ışgın" isimli sebzenin kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu ortaya çıktı ABD'nin Atlanta Üniversitesi'nde iki aşama hâlinde yapılan deneyler fareler üzerinde gerçekleştirildi. Işgında bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler kanser hücrelerine enjekte edildi. Sadece iki gün içinde kanser hücrelerinin yarısının öldüğü görüldü.

Pigmentlerin modifiye edilmiş bir çeşidinin de tümörlerin gelişimini azalttığı belirlendi. Araştırmadan çıkan bu bulgu yeni bir kanser ilacının da habercisi. Uzmanlar ışgından yapılmış kanser ilacının birkaç yıl içinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak her ne kadar deney sonuçları olumlu olsa da ışgının ilaca dönüştürülmesi için birçok yeni araştırma yapılması gerektiği belirtiliyor. Işgın hakkında bulunan keşif bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. İngiliz Daily Express gazetesinde "Işgın hayatınızı kurtarabilir" başlığıyla yayımlanan haber dünya basınında büyük yankı buldu.Anadoluda seviliyor

Kuzukulağıgiller familyasından olan ışgının Latince ismi Rheum ribes. Işgın Anadolu'da ışkın, aşgın, aşkın, eşkin, eşgin, ıçgın, ıçkın, uçgun, uçkun, uşgun ve uşkun isimleriyle de biliniyor. Doğu Anadolu bölgesinde ise yayla muzu ve dağ muzu olarak da bilinen bu sebzeye yetiştiği yöreye göre Van muzu ve Hakkâri muzu gibi isimler de veriliyor. Işgın, Güneybatı Asya'nın ılıman ve subtropikal bölgelerinde yetişiyor. Tozlaşması rüzgârlarla olan ve kendi cinsinin diğer türleriyle melezlenebilen ışgın tıbbi bitkiler sınıfına girdiğinden farmakolojik araştırmalarda çok sık kullanılıyor. Çiğ olarak yenen, zeytinyağlı, yumurtalı yemeği ve reçeli de yapılan ışkın oldukça farklı tariflerde kullanılıyor. Ancak Türk botanik bilimciler bilinçsiz ve uygun olmayan yöntemlerle toplanan ışgının Anadolu'da yok olma tehlikesi altında olduğu uyarısını yapıyor.


 

Işkın otu kökünün faydaları

Köklerinin kaynatıldıktan sonra süzülerek elde edilen suyu, sabahları aç karnına içildiğinde;

 • İştahı açar ve vücudu güçlendirir
 • Sindirimi kolaylaştırarak mideyi rahatlatır.
 • Yüksek şekeri ve tansiyonu dengeler.
 • Mide ve bağırsakta oluşan gazların giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Afrodizyak özelliğine de sahiptir. 
 • Kabız gidermekte başarılıdır
 • Astım, nefes darlığı, soğuk algınlığı, ishal, hemoroid, ülser gibi vakalara da iyi gelmektedir. 

 • Grip, ateşli hastalıklar, böbrek rahatsızlığı, yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi etmenlere de büyük yararı dokunmaktadır. 
 • Özellikle hamilelik esnasında oluşan lekeler için fayda sağlar. Kabuklarının iç kısmını, lekeli bölgeye sürerek, vücudunuzdaki lekelerden kurtulabilirsiniz. 
 • Kolesterolü düşürme de fayda sağlayan ışgın, kalp rahatsızlarının oluşmasını engellemektedir. 
 • Kırışıklıkları gideren ve cildi yenileyen bitki, yaşlanmanın da önüne geçmektedir. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanızı sağlar.
 • Sarılık ve havale geçiren çocukların ateşinin düşürülmesinde kullanılır.
 • Işkın otu; zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır.
 • Işkın çayı, idrarı sarımsı kırmızımsı bir renge boyayabilmektedir..

Işkın Otu Kökü Çayı;

Bilinen hiçbir zararı olmayan ışkın kökü çayı; 100gr temizlenmiş ve kıyılmış ışkın kökü iki bardak suya konularak yarım gün bekletilir ve suyu süzülür, 1 kg şeker eklenip kaynatılarak yapılır. Uçkun sürgünlerinin tadı hafif mayhoştur. Beyaz ve hoş kokulu çiçekleri de alkollü veya alkolsüz içecek yapımında kullanılabilmektedir. 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 12:05

Yasal Uyarı:

Sağlık Haberleri®, tescilli bir markadır. Saglikhaberleri.com haber içerikleri kaynak gösterilse dahi alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Saglikhaberleri.com DMCA.com Protection Status ile korunmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuncer
Tuncer - 2 yıl Önce

Işın bitkisi ile yapılmış olan kanser araştırma makalesi linklerini yollayabilirsiniz? Teşekkürler

cahit
cahit - 1 yıl Önce

Cağ bitkisi ile ilgili bir haber ekleyebilirsiniz.
http://dagmuzu.blogspot.com.tr/p/cag-otu-nedir.html

Esat
Esat - 2 ay Önce

Bizim burda çok var mayıs ayında oluşur

Ayhan
Ayhan - 3 hafta Önce

Ben bu bitkiyi doğduğumdan beri tanırım ve rıbes italyanca değil kürtçe bir isimdir