Boyun ağrısı nasıl geçer? İşte cevabı

Boynunuzdaki o korkunç ağrıdan siz de şikayetçi misiniz? İşte size, boyun ağrınızı hafifletecek ve hayata kaldığınız yerden devam etmenize yardımcı olacak basit tüyolar..

Boyun ağrısı nasıl geçer? İşte cevabı

Boyun ağrısı masajı

Boyun ağrısı için önerilen ilk çözüm masajdır. Yapılan masaj kan akışını uyarır ve kısa sürede rahatlama sağlar. Masaj sırasında fazla baskı uygulanmamalıdır. Bir uzmana yaptırılması önerilir.

Boyun ağrısını gidermek için ne yapılmalı?

Boyun kaslarını çalıştıran egzersizler yapılabilir. Günde 15 dakika ayrılması yeterli olacaktır. Kafa geriye doğru yatırılır. Ardından öne doğru eğilir ve kasların gerilmesi sağlanır. Bu işlem birkaç kez tekrar edilir. Şiddetli ağrılarda egzersiz yapılması önerilmez.

Ev yapımı analjezik

Bu karışım için gerekli malzemeler; Hindistan cevizi yağı, balmumu, nane yağı ve okaliptüs yağı. 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile balmumu karıştırılır. Ardından balmumu eriyene kadar ısıtılır. Ateşten alınır ve içerisine 5’er damla nane yağı ve okaliptüs yağı eklenir. Bu karışım kapaklı bir kap içerisine dökülür. Birkaç dakika bekletilir ve ardından boyun ve ense bölgesine masaj yaparak uygulanır.

Kısa sürede ağrıların azalmasına yardımcı olur. Bu karışım fazla hazırlandıysa hava almayan bir kap içerisinde serin bir yerde saklanabilir.

Epsom tuzu veya magnezyum

Magnezyum kas ağrıları için kullanılır. Ense ve boyun ağrıları için de önerilmektedir. Yaş ve cinsiyete bağlı olarak yaklaşık 420 mg epsom tuzu ya da 310 mg magnezyum takviyesi alınabilir. Ancak uygun doz için mutlaka doktora danışılmalıdır.

Akupunktur

Akupunktur yaygın olarak kullanılan alternatif tedaviler arasındadır. Vücutta çeşitli stratejik noktalara küçük iğnelerin batırılması ile uygulanan bu yöntem ense ve boyun ağrıları için de kullanılabilir. Ancak alanında uzman birine yaptırılmalıdır.

Gevşemek ve dinlenmek

Duygusal stres genellikle kas gerginliğine neden olabilir. Boyun tutulmasının genel nedeni strestir. Bu nedenle stres ve gerginlikten uzak durulması önerilir. Meditasyon ve nefes egzersizleri yapılabilir.

Boyun ağrısına iyi gelen bitkiler

Ense ve boyundaki ağrıları azaltmak için bitkilerden faydalanılabilir. Mentol soğutma etkisi ile önerilen bir çözümdür. Bu nedenle nane yaprakları ve nane yağı kullanılabilir. Kafur şişliği azaltır ve bölgede kan dolaşımını artırır. Capsaicin içeren kırmızı biber ise sinirleri yatıştırır ve arıyı kısa sürede hafifletir.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 10:20

Yasal Uyarı:

Sağlık Haberleri®, tescilli bir markadır. Saglikhaberleri.com haber içerikleri kaynak gösterilse dahi alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Saglikhaberleri.com DMCA.com Protection Status ile korunmaktadır.

YORUM EKLE