Saygı hayattır

Merhaba;

Bilindiği gibi saygı ve sevgiyi ailemiz dışında eğitime başladığımız dönemlerden önce öğretilen bir davranış şekli olarak biliyoruz. Eskiler, büyüklere saygı küçüklere sevgi gösterin diye hep söylerlerdi. Nedense uygulamaya gelindiği zaman bu davranış biçimini hiçbir şekilde öne çıkaramıyoruz, belki de kendimizi küçük düşürme korkusu buna neden oluyordur. Fakat erdemli olmak, kişinin ilk önce uygulaması gereken bir davranış biçimi olması gerekir. Açıklamak gerekirse özür dilemek, sanki kendimizi karşımızdaki kişiye küçük düşürmek gibi algılıyoruz. Bence yanlış bir yaklaşım, aslında özür dilemek, erdemli olan kişinin özelliğini ortaya çıkaran bir yaklaşımdır.

Kişi önce kendine olan saygıyı elden geçirmesi gerekir. Konuyu biraz açmak gerekirse saygı bir bütün olduğunu öncelikle düşünmek gerekir.

Evet bizler tartışma ile sohbeti ayırmak bile saygı çerçevesinde düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum. Gel bir konu da tartışalım demek yerine gel bir konu da sohbet edelim demek bile iki kişinin arasında birbirlerine  duyduğu saygıyı ortaya çıkaracağına katılıyorum.

Belki beyler bana kızacak ama, ilişkilerimiz de saygı lütfen önden buyurun demek ile bitmediğini bilmemiz gerekir. Kadın her zaman sahaya önde çıkar, kadın bahçedeki çiçek gibidir sularsanız kokar. 

Bir söz ile bitirmek istiyorum;

Ne koyarsanız tabağınıza o gelir kaşığınıza..

Saygılar..

YORUM EKLE