Baş ağrınızı ilaçsız geçirecek doğal yöntemler

Dayanılmaz baş ağrısından muzdaripsiniz ancak ilaç kullanmak istemiyor musunuz? İşte size doğal yöntemler ile baş ağrısından kurtaracak formüller.

Baş ağrınızı ilaçsız geçirecek doğal yöntemler

Olmadık zamanlarda yakalayan baş ağrılarına tutulduğumuzda, ya yataktan çıkmadan geçmesini umut ederiz ya da hemen bir ilaç almamız gerekir. Özellikle şu sıralar hava değişiminin etki ile bu sorunlarla daha fazla yüzleşmek zorunda kalıyoruz. İlaçların aksine baş ağrılarını doğal yöntemlerle de geçirebilmek mümkün.

İşte yaşam kalitemizi altüst eden baş ağrılarına karşı uygulayabileceğimiz doğal seçenekler.

Lavanta yağı

Lavanta güzel kokusuyla beraber içindeki etken maddelerle baş ağrıları ve migren ağrıları için de etkili bir doğal tedavi yöntemi olarak insanların hayatında yerini koruyor. Kaynamış 3 bardak suya 2 damla lavanta yağı ekleyip buharını koklamak doğal yoldan baş ağrısı tedavisi sağlıyor. Ancak unutmamak gerekiyor ki lavanta yağını ağız yolundan almamalısınız. Yağın etkisi tadı ile değil buhara karışan esans ile görülebiliyor.

Nane yağının ferahlığı

Ferahlatıcı etkisi neden ile nane yağı, özellikle tansiyon ve gerginlikle alakalı baş ağrılarında rahatlatıcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Baş ağrıları genellikle vücutta kan akışının zayıflığından kaynaklanır ve nane yağını da sıcak su ile beraber kullandığınızda yavaş olan kan akışı hızlanabiliyor. Nane yağı ayrıca sinüsleri açarak kan dolaşımınızea daha fazla oksijenin hareket etmesini sağlıyor.

Fesleğen yağını da değerlendirmek gerek

Pizza ve makarnaların üzerinde görmeye alışkın olduğumuz fesleğen, hem çok leziz hem de çok güzel kokulu bir bitkidir. Baş ağrısı için kimyevi ilaç almak yerine doğal tedavi yöntemlerini tercih eden kişiler de fesleğenden üretilen yağı kullanıyor. Bu yağ kas gevşetici olarak çok işe yaradığı için baş ağrılarına olduğu gibi güçsüz ve zedelenmiş kaslara da çok iyi gelir.

Susuz kalmamak

Baş ağrılarının sebeplerinden biri de vücudun susuz kalması. Özellikle de alkollü içecekler tükettiyseniz. Bu durum daha sonra susuzluk nedeniyle size baş ağrısı olarak geri dönebilir. Bu yüzden baş ağrınız başladığında bir bardak su için. Ve gün içinde az da olsa su içmeye devam edin. Yapılan araştırmalarda çok sıcak olan zamanlar hariç erkeklerin gün içinde 3 litre, kadınlarınsa 2.2 litre su içmeleri gerekiyor. Baş ağrınızın olduğu vakitlerde suyu çok soğuk içmemeye özen göstermelisiniz.

Boyun ve omuzlar

Boyun ve omuzlardaki gerginlik baş ağrılarına sebep olabilir. Nefes alıp vererek boynunuzu gevşetin, parmaklarınızla omuz kaslarınızı gezdirerek, küçük ve dairesel hareketlerle ense kökünüze doğru masaj yapabilirsiniz.

Keten tohumu satın alın

Bazı baş ağrı tipleri iltihaplar neden ile ortaya çıkabilir. Omega 3 yağ asitlerinin azlığı bu tarz problemleri tetikler ve keten tohumu da Omega 3 yönünden zengin olmasından dolayı iltihap nedeni ile olan baş ağrılarınızda hafifletici etkisi ile yardımcınız olabilir.

Kahve ama çok abartmadan

Baş ağrısını hissettiğinizde hemen bir fincan kahve içmek eski bir taktiktir. Çünkü kahve ağrı kesici etkisini erken safhalarda çok daha etkili bir şekilde ortaya çıkarabilir. Fakat yine de çok fazla tüketmemek gerek. Çünkü kahvenin tüketilmediği günler kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Bir bakıma çay alışkanlığı olan birinin çay içmediği günlerde başının ağrıması gibi bir çeşit bağımlılık yapabileceğini göz önünde bulundurun.

Parmak uçlarıyla masaj

Geleneksel Çin tedavi yöntemlerine göre, elinizde başparmağınızla işaret parmağınız arasında kalan noktaya baskı uygularsanız, bu sizin baş ağrınızın dinmesine yardımcı olabilir. Daha fazla etki göstermesi için baskı uyguladıktan sonra 5 dakika kadar dairesel hareketler çizin. Uzmanlara göre bu hareket dikkatimizi ağrıdan bu bölgeye getirdiği için ağrıyı daha hafif hissetmemizi neden oluyor.

Sıcak bir duş

Pek çok kişi genellikle bağ ağrısı çektiğinde soğuk suyu tercih eder ama uzmanlar bu anlarda buharlı bir ortamın bizim asıl ihtiyacımız olan şey olduğundan bahsediyorlar. Uzmanlar baş ağrısıyla uyanılan vakitlerde yatakta kalmaya devam edip geçmesini beklemek yerine kahvaltı yapıp kahve içtikten sonra sıcak bir duş alınmasını öneriyor. Eğer baş ağrınız grip ya da sinüzit ile ilgiliyse, bu ılık hava nazal yollarınızın da açılmasına etki edecektir.

Nefes Egzersizleri

Bazen yalnızca doğru nefes tekniği bile tedavi yerine geçebilir. Derin nefes alma teknikleri ile rahatlama sağlayabilir, vücuttaki gerginliği azaltarak baş ağrınızı da dakikalar içinde hafifletebilirsiniz.

Alnınıza buz koyun

Alın bölgesine ıslak bir havlu koymak ya da buz torbası ile soğuk kompres yapmak hem geçici bir rahatlık hem de bazen ağrının tamamen yok olmasına sebep olabilir.

Karanlık ve sessiz bir mekan

Serin, karanlık ve sessiz bir yer en az 30 dakikalık dinlenme ve nefesinize odaklanma rahatlamanıza, baş ağrınızın hafiflemesine olanak tanıyacaktır. Rahat giysiler giymek ve rahat bir şekilde oturmak bu noktada daha iyi hissetmenize büyük katkı sağlayacaktır. Umarım yazıdaki yöntemler ağrınızın dinmesine yardımcı olur. Allah hepimize şifa versin ve geçmiş olsun arkadaşlar.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2018, 13:56
loading...
YORUM EKLE