Sağlık ve Güzellik icin Ozon Terapi

Ozon terapi günümüzde sıkça adını duyduğumuz ve yaşlanmayı geciktirici etkisiyle herkes tarafından bilinen bir yöntem haline geldi. Bu ay sizlere ozon terapinin hangi konularda fayda sağladığıni anlatarak merak edilen her şeyi paylaşacağım.

İlk olarak ozon terapinin ne olduğunu anlatarak başlamak istiyorum. Ozon üç oksijen atomundan oluşan kimyasal bir bileşiktir (O3). Ozon, oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır. Çok güçlü okside etme ve dezenfekte etme özelliği vardır. Ayrıca dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılır. Ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanır ve tamamlayıcı tedavi grubuna girer. Ozon tedavisi ile birçok patolojik durum daha iyi hale gelir veya büyük ölçüde düzelebilir. Bu durum bir seri tıbbi araştırma ve tıbbi yayın ile kanıtlanmıştır. Medikal ozon kurallara uygun olarak uygulandığı takdirde tamamen güvenli, pratik, etkili ve ucuzdur. Ozon terapinin bilinen bir yan etkisi yoktur.

Ozon terapi nelere fayda sağlar ?

Ozon terapi dolaşım bozukluklarının tedavisi ve geriatride, karaciğer hastalıkları, hepatit ve uçuk gibi virüslerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde, bacaklardaki açık yaralar gibi zor iyileşen enfekte yaralarda ve enflamatuar hastalıklarda kullanılır. Ayrica kanser tedavisinde destek olarak ozon bağışıklık sistemini güçlendiricidir. Düşük dozlarda verildiğinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Kan dolaşımıni arttırıcı özelliğinden dolayı, dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda göz hastalıklarında da tedavi edici özelliği vardir. Ayrica ozon terapi kilo vermeye yardımcı olabileceği öne sürülen bir yöntemdir. Damardan yapılan ozon terapi % 40 oranında vücudun metabolizmasını hızlandırır. Hızlı metabolizma sayesinde yağ yakımı artar.

30 dakikalık bir ozon sauna uygulamasında yaklaşık 600 kalori yakılır. Selülit tedavisinde ozon farklı mekanizmalarla etki gösterir. Cilt altinda biriken yağ asitleriyle etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Selülitte önemli bir problem olan oksijen eksikliğini giderdiği, kan akımını o bölgede de artırdığı için yağ dokusunun metabolizmasını normale döndürdüğü ileri sürülür.

Ozon terapi kronik yorgunluk sendromunda yetersiz oksijenlenme ve toksin birikim bulgularıni yok ederek kişiye yeni bir yaşam enerjisi sağlar. Sabah yataktan yorgun kalkmamak, spor aktivitelerini uzun süre yorulmadan devam ettirmek için ozon terapi, stres, depresyon, hayattan zevk alamama, yorgunluk, ve baş-vücut ağrilari ile seyreden çökkünlük durumlarında kullanılır. Stres hormonu olan adrenalini yakarak gerginlik ve anksiyeteyi giderir. Kişi 12 seanstan sonra bile ferahladığını, rahatladığıni fark eder.

Vücut ve yaşam enerjisi artar. Kronik depresyonda bile hastaların depresyon ilaçlarını azalttığı görülmüştür. Herkesin bildiği gibi anti-aging (geriye yaşlanma) ve yeniden canlanma için de ozon terapi yapılabilir. Tamamen sağlıklı kişilerde yaşlanmayı geciktirmek, enerji kazanmak ve hastalıklardan korunmak için kullanılabilir. Vücudun enerjisini artırdığı gibi beynin enerjisini de artırır; hafızayı güçlendirir. Sınava hazırlanan gençler, yüksek tempolu iş adamları, zihnini sürekli kullanan insanlar, ve sporcular için güçlü bir dopingdir.

Ozon terapi ile kişi gerek zihinsel gerek bedensel yorgunluğu daha az hisseder. Ayrıca yaşlı kişiler ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler. Bütün klinik avantajlarının yanı sıra oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımını sağlar, bağışıklık sistemini harekete geçirir ve vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan hücrelerini harekete geçirir.
YORUM EKLE